Lágyrészszarkóma

A lágyrészszarkóma összeségében ritka, ám gyermekkorban az egyik gyakori daganatos megbetegedés, melynek számos típusa létezik.

 

A daganat a test kötőszöveteinek sejtjeiben alakul ki, például az izmokban, zsírszövetben, porcokban, idegekben, inakban, az ízületek vagy az erek bélésében.

 

A lágyrészszarkóma típusai

A lágyrészdaganatok elnevezése a sejttípusuk alapján történik. Mintegy 50 altípusú lágyrészszarkóma létezik. A leggyakoribb az izomsejtekben keletkező rabdomioszarkóma, ami általában a 10 év alatti gyermekeknél jelenik meg – de ritkán előfordulhat serdülőknél és felnőtteknél is –, emellett gyakoriak a végtagi lágyrésztumorok.

 

A lágyrészszarkóma egyéb típusai a következők:

 

  • liposzarkóma (zsírdaganat);
  • szinoviális szarkóma (gyakran ízület, pl. könyök vagy térd közelében nő);
  • leiomioszarkóma (simaizomzatban nő);
  • desmoid tumorok és fibroszarkómák (rostos kötőszövetben nőnek).

 

A lágyrészszarkóma tünetei

A gyermekkori lágyrészszarkóma leggyakoribb tünete az egyre növekvő fájdalommentes csomó vagy duzzanat, melyek a test szinte bármelyik területén kialakulhat. Ha a daganat nyomja az idegeket, szerveket vagy az ereket, akkor fájdalom vagy gyengeség, illetve a tumor okozta nyomás következményei (pl. vizelési nehézség) jelentkezhetnek.

 

A lágyrészdaganatok tünetei lehetnek a keletkezésük szerint:

 

  • végtagokból kiinduló szarkóma: fájdalom, tapintható duzzanat, az érintett végtag mozgáskorlátozottsága;
  • mellkas valamely részéből kiinduló szarkóma: légzési nehezítettség, tapintható nyaki nyirokcsomó;
  • arckoponyából kiinduló szarkóma: duzzanat, az arc aszimmetriája;
  • orrmelléküregben kifejlődő szarkóma: az orrmelléküreg-gyulladás tüneteihez hasonló panaszok.

 

A diagnózis felállításakor az esetek 15-25%-ában figyelhető meg áttét, leggyakrabban a tüdőben, ritkábban a csontvelőben, a csontban és a nyirokcsomókban.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha fájdalmatlan, növekvő, nem traumás eredetű csomót vesz észre, forduljon háziorvosához gyermek esetén házi gyermekorvosához!

 

A lágyrészszarkómának nincsenek egyedi, speciális tünetei, így felismerésük nehéz és több időt vehet igénybe. A diagnózist megnehezíti, hogy játék vagy sportolás közben is keletkezhetnek apróbb sérülések a gyermekeken, ezért az esetlegesen megjelenő duzzanatoknak, csomóknak a szülők nem tulajdonítanak nagy jelentőséget, pedig a lágyrészszarkóma esetében rendkívül fontos a terápia mielőbbi elkezdése.

 

A lágyrészszarkóma kiváltó okai

A lágyrészszarkómák kötőszöveti sejtekből fejlődnek ki, amikor valamilyen genetikai hiba vagy a DNS-t ért károsodás miatt a sejtek osztódása zavart szenved. 

 

A betegség kialakulásának pontos oka nem ismert, de gyakrabban fordul elő azoknál, akik:

 

 

A zavart szenvedett szöveti fejlődés miatt a sejtek megmaradnak egy korábbi állapotban, majd korlátlan szaporodásnak indulnak.

 

A lágyrészszarkóma diagnosztizálása

A lágyrészszarkóma diagnosztizálásában alapvető fontosságú a kórtörténet felállítása, a teljes testre kiterjedő fizikális vizsgálat (különösen a nyirokcsomók területén), a laboratóriumi vizsgálatok (vérkép, általános kémia, LDH, húgysav), a szövettani vizsgálat, a csontvelővizsgálat, illetve a különböző képalkotó vizsgálatok: CTMR és csontszcintigráfia.

 

A lágyrészszarkóma kezelése

A betegség kezelésében a mielőbbi diagnosztizálás mellett nagyon fontos a kezelési terv gyors felállítása, mert a terápia késlekedése az érintett testrész vagy szerv funkcióromláshoz vezethet.

 

Bizonyos esetekben csak a betegség gondos figyelemmel kísérésére van szükség, de a beteg gyermekek többnyire kombinált kezelést kapnak. A választott kezelés függ a daganat típusától, elhelyezkedésétől, méretétől, növekedési ütemétől és áttétek jelenlététől.

 

A lágyrészszarkóma lehetséges kezelési módjai:

 

  • Sebészeti kezelés: célja a daganat egészének vagy egy részének eltávolítása.
  • Szisztémás kemoterápia: különböző gyógyszerek kombinációját tartalmazhatja, a daganatos sejtek elpusztítására és a távoli áttétek ellátására használják.
  • Sugárterápia: a daganatos sejteket nagy energiájú röntgensugarakkal pusztítják el (a rabdomioszarkóma különösen sugárérzékeny).
  • Célzott terápia: a rákos sejtekre célzottan ható gyógyszerek használata, melynek kevesebb a mellékhatása, mint a kemoterápiának.
  • Egyéb gyógyszerek: hormonterápia vagy nem szteroid gyulladáscsökkentő a daganat növekedésének megállítására.

 

A daganatos gyermekek gyógyulási esélyei jobbak, mint a felnőtteké, de a kilátásaik függnek a daganat típusától, helyétől és növekedésének mértékétől.

 

A lágyrészszarkómás betegek kezelés utáni rendszeres kontrollvizsgálata 5-10 évig javasolt: az 1-2. évben 3 havonta, a 3. évben félévente, majd évente.

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Onkológiai kezelések

Célzott onkológiai terápia 

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk