Légiós betegség

A légiós (vagy legionárius) betegség egy viszonylag ritka, de súlyos, akár életveszélyes tüdőgyulladást okozó fertőzés. A betegséget a Legionella baktériumok okozzák. A betegség legfőképp a baktériummal fertőzött, porlasztott vízcseppek belélegzésével terjed.

 

Az idősek, a dohányosok és a legyengült immunrendszerű emberek különösen veszélyeztetettek. Leggyakrabban hotelekben, kórházakban, irodákban, szociális intézményekben, közfürdőkben kapható el a fertőzés, ahol a baktérium elszaporodott a vízvezetékekben vagy a klímaberendezésben.

 

A légiós betegség főbb tünetei

A fertőzéstől számítva 2-10 napon belül jelentkeznek a tünetek, melyek egy része az influenzához hasonlít:

 

  • fejfájás,
  • izomfájdalom,
  • hidegrázás,
  • magas láz,
  • rossz közérzet.

 

A 2-3. napon más tünetek is kialakulhatnak, úgymint:

 

 

A légiós betegség főként a tüdőt érinti, de néha a baktérium sebfertőzést is okozhat vagy a szívre is ráterjedhet.

 

A fertőzés enyhe formája az úgynevezett Pontiac-láz, ami nem jár a tüdő érintettségével. Láz, fejfájás, izomfájdalom jellemzi, magától gyógyul.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Keresse fel háziorvosát, ha úgy gondolja, hogy a légiós betegség fentebb leírt tüneteit észleli magán. A kezelést minél hamarabb el kell kezdeni, hogy ne alakuljanak ki szövődmények, és hogy minél gyorsabb legyen a felépülés.

 

A légiós betegség kiváltó okai

A betegséget a Legionella pneumophila nevű baktérium okozza. A baktérium a vízben él, de a környezetben ritkán okoz fertőzést. El tud azonban  szaporodni az emberek által épített komplex vízhálózatokban, vízgyűjtőkben, ahol a víz pang, például a légkondicionálókban, medencékben, jakuzzikban, díszkutakban, esővízgyűjtőkben, akváriumokban, ritkán használt zuhanytelepeken, párásítókban stb.

 

A baktérium a fertőzött, porlasztott vízcsepp belélegzésével okoz tüdőgyulladást. Ritkább esetben fertőzött víz félrenyelésével is a légutakba kerülhet a baktérium.

 

A Legionella longbeachae nevű baktérium a talajban él. A baktériummal fertőzött talajjal vagy virágfölddel való kerti munka után is írtak le fertőzést.

 

Fontos megjegyezni, hogy a Legionella baktériumok ivóvíz fogyasztásával, illetve emberről emberre nem terjednek.

 

A légiós betegség lehetséges szövődményei

A légiós betegségnek többféle szövődménye kialakulhat:

 

  • légzési elégtelenség: a tüdő nem tudja elég oxigénnel ellátni a szerveket, a szén-dioxidot pedig nem tudja eltávolítani;
  • szeptikus sokk: hirtelen vérnyomáscsökkenés hatására a létfontosságú szervek nem kapnak elég vért;

 

A betegség kezeletlenül akár halálos is lehet.

 

A légiós betegség diagnosztizálása

A kivizsgálás a tünetek részletes kikérdezésével, majd fizikális vizsgálattal kezdődik. A kezelőorvos fonendoszkópjával meghallgatja a tüdőt, valamint kérhet röntgenvizsgálatot.

 

A baktérium kimutatható a vizelet, vér vagy a köpet vizsgálatával.

 

A légiós betegség kezelése

A légiós betegséget antibiotikummal kezelik. Ha a beteg állapota súlyos, kórházi kezelés is szükségessé válhat, ahol a beteg kaphat oxigént vagy gépi lélegeztetést. A Pontiac-láz kezelés nélkül elmúlik.

 

A légiós betegség megelőzése

A légiós betegség megelőzése érdekében az alábbiakra érdemes figyelni:

 

  • a vízvezetékek, légkondicionáló berendezések, medencék, jakuzzik, párásítók, zuhanyzók, díszkutak stb. rendszeres tisztítása, fertőtlenítése és karbantartása;

 

Leszokás támogatása: www.leszokastamogatas.hu,

ZÖLD SZÁM: 06-80-44-20-44

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk