Leishmaniasis

A leishmaniasis a Leishmania nevű parazitával való fertőzés, amely a homoklégy csípésével terjed és jellemzően a trópusi- és szubtrópusi területeken fordul elő. A betegség lefolyása az immunrendszer állapotától függ.

 

A fertőzés egészséges immunrendszer mellett általában semmilyen tünettel nem jár, legyengült immunrendszer (pl. daganatos betegség vagy HIV-fertőzés) esetén azonban nagyobb valószínűséggel okoz betegséget. A tünetek a bőrön és a belső szervekben is jelentkezhetnek, ez utóbbi életveszélyes is lehet.

 

A leishmaniasis legfőbb tünetei

A betegség a test több területét is érintheti, ennek megfelelően elkülönítjük a bőr, a bőr-nyálkahártya és a zsigeri érintettséggel járó formákat, melyek jellegzetes tünetei egymástól eltérnek.

 

A bőrt érintő leishmaniasis tünetei

A homoklégy csípésének helyén duzzanat jelenik meg, amely egy idő után fekéllyé fejlődik. A fekély önmagától nagyon lassan gyógyul. A tünetek a csípés után hetek, hónapok után jelennek meg. Egyes esetekben a duzzanatok és fekélyek a bőr más területein is megjelenhetnek, és a kezelés ellenére is kiújulhatnak.

 

A bőrt és nyálkahártyát érintő leishmaniasis tünetei

Ez a megjelenési forma általában a bőrön kezdődő betegség következménye. A fekélyek az orrban, torokban, szájban fejlődnek ki. Kezelés nélkül nem múlik el, az arcon maradandó deformitást és akár halált is okozhat.

 

A zsigeri érintettséggel járó leishmaniasis tünetei

A kala-azar néven is ismert betegség a legsúlyosabb forma, amely a májat és a lépet is érinti. A tünetek (láz, hidegrázás, megduzzadt nyirokcsomók, fogyás, kimerültség, megduzzadt has, a bőrön látható sötét vagy színtelen foltok) hónapokkal, vagy akár egy évvel a csípés után jelennek meg, majd hamar súlyos betegséget okoznak. Kezeletlen esetben halálos kimenetelű.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben trópusi-, szubtrópusi területen légy csípte meg és a fenti, fertőző betegségre gyanút adó tüneteket észlel, mielőbb vegye fel a kapcsolatot háziorvosával.

 

A leishmaniasis kiváltó okai

A Leishmania egysejtű parazita hordozója a trópusi- és szubtrópusi területeken élő homoklégy, melynek csípése terjeszti a fertőzést. Ezeken a területeken is leginkább a vidéki, rossz higiéniával rendelkező környezetben terjed a betegség. Mivel gyakran nem okoz semmilyen tünetet, a fertőzés gyakoriságát nem lehet pontosan megítélni.

 

A fertőzés vérátömlesztéssel, fertőzött fecskendővel is terjedhet, illetve a várandós nő átadhatja a magzatnak.

 

A betegség kutyákban is előfordul, és bár ők közvetlenül nem adják át az embernek, a homoklégynek viszont igen, amely közvetítheti az emberre, ezért az érintett területeken védeni kell a kutyákat a fertőzéstől.

 

A leishmaniasis lehetséges szövődményei

A nyálkahártyát és belső szerveket érintő fertőzés kezelés nélkül szinte biztosan halálos kimenetelű.

 

A bőrön jelentkező fertőzés általában hónapok alatt, de magától elmúlik, viszont maradandó hegesedéssel járhat.

 

A leishmaniasis diagnosztizálása

Biztos diagnózis szövetminta vizsgálatával adható. Az érintett területeken azonban a tünetek értékelése alapján is felállítható a diagnózis.

 

A leishmaniasis kezelése

A betegség kezelésére parazitaellenes gyógyszereket használnak, melyek – a tünetektől függően – lehetnek tabletták, kenőcsök vagy infúziós kezelés. A kezelés hosszú ideig tart.

 

A leishmaniasis megelőzése

A megelőzés legjobb eszköze a homoklégy csípésének elkerülése, különösen a betegség által érintett területeken.

 

Ennek érdekében:

 

  • Viseljen a test minél nagyobb részét takaró ruházatot!
  • Használjon rovarriasztó készítményt!
  • Csak szúnyoghálóval védett helyen aludjon!

 

Kapcsolódó tartalom: Rovarcsípések

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk