Leptospirózis

A leptospirózis a Leptospira interrogans baktérium által okozott, állatról emberre terjedő fertőzés. Főleg csapadékos, trópusi területeken, például Délkelet-Ázsiában gyakori, de a világ minden részén, így időnként hazánkban is előfordulhat. A betegség sokféle tünetet okozhat, lefolyása többfázisú. A súlyos fertőzés halálozása 10-15% körüli.

 

A leptospirózis főbb tünetei

A leptospirózis tünetei általában két fázisban jelentkeznek. Az első fázis tünetei egy-két hét lappangási idő után jelentkeznek, és az influenzára hasonlítanak:

 

Ezek a tünetek egy-két héten belül elmúlnak, azonban elfordulnak esetek, amikor egy súlyosabb, második fázisa alakul ki a betegségnek, amely több szervet is érint (máj, vese, idegrendszer). Jellemzői:

 

A betegség második fázisát Weil-betegségnek is nevezik. A lefolyása súlyos, ezért kórházi ellátást igényel.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben influenzaszerű tüneteket tapasztal, amelyek tartósan fennállnak, forduljon háziorvosához. Magas láz, fejfájás, tarkókötöttség, sárgaság és a leptospirózis második szakasza jellemző tüneteinek jelentkezése esetén keresse fel a területileg illetékes sürgősségi betegellátó osztályt.

 

A leptospirózis kiváltó oka

A leptospirózis a Leptospira interrogans nevű baktérium által okozott fertőző betegség. A fertőzés állatokról terjed emberre, emberről emberre nem terjed. A kórokozó közvetítője a természetes, álló (pangó) vizekbe, nedves közegbe (sárba) került fertőzött állatok (vadon élő rágcsálók, rókák, tehenek, lovak, juhok, sertés, kutyák) vizelete, illetve teteme.

 

Ha az ember a fertőzött közeggel érintkezik, akkor a Leptospira baktériumok a bőrön található esetleges horzsolásokon, illetve a száj- vagy orrnyálkahártyán keresztül a szervezetbe jutva megbetegíthetik. Fertőzött víz ivása is megbetegíthet.

 

Fokozottan veszélyeztetettek:

  • vadászok,
  • erdészek,
  • gazdálkodók,
  • állatorvosok,
  • állatkerti gondozók,
  • laboratóriumi állatokkal dolgozók,
  • kutya- és rágcsálótartók,
  • a vízi sportok kedvelői.

 

A Leptospira kizárólag nedves környezetben életképes, száraz közegben rövid idő alatt elpusztul.

 

A leptospirózis lehetséges szövődményei

A fertőzés második fázisában körülbelül 10%-ban súlyos lefolyású máj- és veseelégtelenség, valamint agyhártyagyulladás alakulhat ki. A tünetegyüttes halálozása kb. 10-15%.

 

A leptospirózis diagnosztizálása

A leptospirózis diagnózisa az előzmények (pl. járt-e fertőzés szempontjából rizikós területen), a klinikai tünetek pontos kikérdezésével és fizikális vizsgálattal kezdődik. Sor kerül vérvételre és vizeletvizsgálatra is. Bizonyos esetekben mintát vehetnek a gerincvelői folyadékból is.

 

A leptospirózis kezelése

Az egyszerű lefolyású betegség antibiotikum-terápiával jól gyógyítható. A leggyorsabb felépülés feltétele a fertőzés korai szakaszában megkezdett kezelés.

 

A súlyosabb lefolyású, több szervrendszert érintő forma kezelése kórházi ellátást igényel, ahol az antibiotikum-kúra mellett intenzív osztályos ellátásra is szükség lehet.

 

A leptospirózis megelőzése

A fertőzés megelőzése érdekében javasolt betartani az alábbiakat:

  • kerülni kell a szennyezett, pangó vizekben való fürdést (trópusi területeken mindenféle természetes, édesvízi fürdés kerülendő);
  • szintén kerülendő a házi kedvencekkel, kutyával való medencés fürdés;
  • állatokkal feltételezhetően érintkező talajban, sárban, vízben végzett tevékenység, illetve munka során fontos a megfelelő védőöltözék alkalmazása (gumikesztyű, vízhatlan lábbeli, szemüveg, védőálarc stb.);
  • a higiénés óvintézkedések különösen fontosak az állatokkal, illetve vágóhidakon dolgozók esetében, de a különféle hobbiállatokkal kapcsolatba kerülők is nagyobb kockázattal számolhatnak a leptospirózis tekintetében;
  • a fertőzés szempontjából bizonytalan körülmények között végzett tevékenységet követő gondos kézmosás, zuhanyzás szintén a megelőzés lehetőségei közé tartozik;
  • a leptospirózis ellen állatok esetében létezik védőoltás, továbbá a fertőzés elleni védekezés része lehet a rágcsálókontroll is.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk