Metrorrhagia

A metrorrhagia olyan menstruációs zavart jelent, amelyben a vérzés a ciklust nem tartja (rendszertelen), és/ vagy rendellenes mennyiségű vér ürül a hüvelyből.

 

A menstruációs ciklustól függetlenül jelentkező, rendellenes, gyakran tartós és visszatérő vérzés az alábbi formákban is jelentkezhet:

 

  • a menstruációtól független pecsételő vérzés;
  • a menstruációtól független, gyakran tartós, visszatérő vérzés;
  • véres folyás a hüvelyből;
  • alhasi vagy hasi kellemetlen érzés, fájdalom;
  • hasfeszülés;
  • kismedencei teltségérzés;
  • alhasi görcsös fájdalom.

 

A metrorrhagia nem önálló betegség, hanem tünetegyüttes. A kiváltó okok felderítése orvosi segítséget igényel.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a menstruációs ciklustól függetlenül jelentkező vérzést tapasztal, mielőbb felkerese fel nőgyógyászát vagy a területileg illetékes nőgyógyászati rendelőt!

 

A nőgyógyászat beutaló nélkül felkereshető. 

 

A metrorrhagia lehetséges okai

Fiatal nőknél a rendellenes vérzés háttérben általában hormonális eltérés, fertőzés vagy terhesség állhat; azonban a kor előrehaladtával nem zárható ki a szervi elváltozás (pl. méh-, méhnyaki, hüvelyi daganat) sem. A ciklust nem tartó rendellenes vérzés nem önálló betegség, hanem számos egyéb betegség tünete lehet.

 

A háttérben álló gyakoribb okok:

 

 

Mivel a ciklust nem tartó rendellenes vérzés adott kórkép tüneteként jelentkezik, fontos a hátterében álló elváltozás mielőbbi felderítése és kezelése; elkerülve ezzel a vissza nem fordítható, előrehaladott betegségek kialakulását.

 

A metrorrhagia diagnosztizálása

A kezelőorvos (nőgyógyász) gondosan kikérdezi a pácienst a panaszokkal kapcsolatban. A diagnosztizálás magában foglalja a hasi és a hüvelyi vizsgálatot, illetve a hüvelyen keresztül végzett ultrahangvizsgálatot is. Ezen túlmenően a választandó diagnosztikus módszert a beteg életkora és a kórelőzmény határozza meg. A méhkaparásnak fontos szerepe van a diagnózis felállításában és a tünet kezelésben is.

 

Fontos kizárni a fertőzés és a terhesség lehetőségét, ennek érdekében kenetvétel és terhességi próba is történik. A kezelőorvos – megítélése szerint – különböző laboratóriumi vizsgálatokat és képalkotó eljárásokat (ultrahang, CT, MR) is kérhet a diagnózis felállításához.

 

A metrorrhagia kezelése

40 éves kor alatt lehetőség szerint gyógyszeres kezelés ajánlott. Ha azonban a gyógyszeres kezelés nem eredményes, a méhkaparás lehet a gyógyító eljárás. 40 éves kor felett a méhkaparást kötelező elvégezni, elsősorban az ebben a korban gyakrabban előforduló jó- és rosszindulatú méh-, méhnyaki daganatok tisztázása céljából. A méhkaparás során eltávolítják a méhen belüli fogamzásgátló eszközt (IUD), valamint az esetleges polipokat.

 

Ha a rendellenes méhvérzést gyulladás okozza, antibiotikumos kezelés javasolt. Ha a méhkaparék szövettani vizsgálata hormonelváltozásra utal, a ciklus gyógyszeres visszaállítása javasolt. Amennyiben a szövettani vizsgálata során rosszindulatú daganat igazolódik, a megoldás a méh részleges vagy teljes eltávolítása sebészi úton, kiegészítve egyéb kezelésekkel (pl. sugárkezelés).

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk