Macroglossia

A macroglossia, más néven nagynyelvűség, ritka betegség, amely gyakrabban érint gyermekeket, mint felnőtteket. A betegségben szenvedőknek a szájuk méretéhez képest az átlagosnál nagyobb nyelvük van.

 

A macroglossia általában más betegségekkel köthető össze, például Down-szindrómával vagy Beckwith–Wiedemann-szindrómával, de kialakulhat bizonyos daganatok vagy súlyos fertőzések eredményeképp is. Kezelése a beszédterápiától a műtétig terjed.

 

A macroglossia főbb tünetei

Macroglossia esetén gyakori, hogy a nyelv kilóg az érintett beteg szájából, és nehézséget okozhat a beszédben, az evésben és a légzésben is.

 

A macroglosssia egyéb tünete lehet:

 

  • éles, sípoló légzési hang (stridor),
  • horkolás, hortyogó, hörgő légzési hang (stertor),
  • evési, ivási nehézségek (lásd még: nyelési nehézség),
  • beszédproblémák,
  • nyálfolyás.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha gyermekénél a fenti tüneteket észleli, forduljon gyermekorvosához.

 

A macroglossia kiváltó okai

A macroglossia lehet veleszületett, ebben az esetben általában olyan betegségek vagy állapotok velejárója, mint a Down-szindróma, a Hunter- (Hurler) szindróma vagy a Beckwith–Wiedemann-szindróma. Nagyon ritka az olyan veleszületett macroglossia, amely mögött nem áll más betegség. A később kialakuló, szerzett macroglossiát okozhatják bizonyos daganatok (limfóma, hemangióma, limfangióma) vagy fertőzések (diftéria), illetve pajzsmirigy-alulműködés, akromegália vagy amiloidózis is. Egyes műtétek és kezelések következményeként is kialakulhat.

 

A macroglossia diagnosztizálása

A diagnózis felállítása fizikális vizsgálattal kezdődik. A pontos diagnózishoz képalkotó vizsgálatok (CT, MR) is szükségesek lehetnek.

 

A macroglossia kezelése

Egyes esetekben a betegségben szenvedő gyerekek kinövik az aránytalanságot, ahogy az arckoponyájuk és a szájuk növekszik.

 

A macroglossia kezelése a kiváltó ok terápiáját foglalja magában.

 

A macroglossia miatt kezelt emberek körülbelül 10%-ánál végeznek műtétet a nyelvméret csökkentése érdekében.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk