Magzati alkoholszindróma

A magzati alkoholszindróma kifejezés olyan fizikai, értelmi, fejlődési és érzelmi károsodások leírására szolgál, amelyek olyan személynél fordulhatnak elő, akinek az anyja a várandósság alatt alkoholt fogyasztott.

 

Az állapotos nő által elfogyasztott tápanyagok és gyógyszerek a méhlepényen keresztül bejutnak a magzat szervezetébe is. Magzati alkoholszindróma akkor alakul ki, ha a magzatot a születése előtt alkoholhatás éri.

 

Egy egészséges ember az elfogyasztott alkoholt többnyire képes gyorsan lebontani. A fejlődő magzat esetében azonban ez a lebontási képesség töredéke a felnőttének; ennélfogva a magzat számára már kis mennyiségű alkohol lebontása is sokkal tovább tart.

 

Ha az anya alkoholt fogyaszt, az elkerülhetetlenül éri a magzatot is, akinek a szervezetében óriási károkat okozhat a bevitt alkohol. Ezt súlyosbíthatja az elfogyasztott alkohol mennyisége, az anya adottságai, illetve hogy a terhesség mely szakaszában történt az alkoholfogyasztás.

 

A betegségnek három fokozata van a károsodás függvényében:

  • fetális alkoholszindróma,
  • parciális (részleges) fetális alkoholszindróma,
  • neurobehaviorális rendellenesség.

 

A legsúlyosabb forma, a fetális (magzati) alkoholszindróma előfordulása viszonylag ritka, évente 200-300 ilyen gyermek születik Magyarországon. A részleges, enyhébb esetek gyakoribbak, minden századik születésre jut egy részleges fetális alkoholszindrómás eset. A legenyhébb a neurobehaviorális típusú rendellenesség, amely a későbbi életszakaszban idegrendszeri és viselkedésbeli problémákat okoz. Az utóbbi – mivel születéskor nincs látható jele – általában csak sokkal később derül ki.

 

A magzati alkoholszindróma az egész életen át tartó problémát jelent az érintettek számára.

 

A magzati alkoholszindróma főbb tünetei

Fetális alkoholszindróma esetén a gyermek megjelenése a szokványostól eltérő: keskeny felső ajak, az orr és a felső ajak közötti bemélyedés hiánya, rövid szemrések alakulnak ki. Emellett megfigyelhetők különféle központi idegrendszeri eltérések is (pl. mozgási problémák), és növekedésbeli elmaradás léphet fel.

 

Részleges fetális alkoholszindróma esetén a külső tüneteknek csak egy része jelentkezik, amelyek mellett idegrendszeri tünetek is előfordulhatnak.

 

A legenyhébb típus, a neurobehaviorális rendellenesség esetében nincsenek jellegzetes külső, fizikai elváltozások, csak idegrendszeri érintettség alakul ki, ami például tanulási nehézségek formájába jelentkezhet a későbbi életszakaszokban.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Enyhébb formák esetén általában nem kerül sor a betegség azonosítására születéskor (lásd lentebb), ezért amennyiben a gyermeknél tanulási és/vagy figyelemzavarok jelentkeznek, és ismert az anyai alkoholfogyasztás előzménye, orvoshoz kell fordulni.

 

Ha a gyermek testi vagy értelmi fejlődésében elmaradás tapasztalható a kortársaihoz képest, az októl függetlenül is ajánlott mielőbb szakemberhez fordulni, mivel a korai fejlesztés megkezdésével lehetséges az életminőséget a leghatékonyabban javítani.

 

A megfelelő szakember megtalálásában kérjen segítséget házi gyermekorvosától, aki szükség esetén szakorvosi kivizsgálásra is beutalhatja a gyermeket.

 

A magzati alkoholszindróma lehetséges szövődményei

A magzatot ért alkoholhatás szövődményeként jelentkezhetnek szívfejlődési rendellenességek és a szívműködéssel kapcsolatos problémák, csontrendszeri eltérések, például tölcsér- vagy tyúkmell, gerincferdülés, veseproblémák, kancsalság, látás- és hallászavar, alacsonyabb intelligenciaszint és az értelmi funkciók zavarai.

 

A magzati alkoholszindróma diagnosztizálása

Súlyosabb formája esetén a betegség már születéskor diagnosztizálható az arcon észlelhető külső eltérések és az idegrendszeri eltérések alapján. Az enyhébb formáknál általában csak a később jelentkező tanulási nehézségek és figyelemzavar esetén kezdenek gyanakodni a betegségre, amely az anyai kórtörténettel összevetve alá is támasztható.

 

A kivizsgálást általában a háziorvos beutalása alapján gyermekneurológus és gyermekpszichiáter szakorvos végzi.

 

A magzati alkoholszindróma kezelése

A külső elváltozásokon változtatni már nem lehet, ugyanakkor az időben diagnosztizált betegségnél a korán elkezdett mozgás- és egyéb terápiák nagyban javíthatják a mozgási és idegrendszeri funkciókat.

 

A magzati alkoholszindróma megelőzése

A kórkép általában a rendszeresen alkoholt fogyasztó anyák gyermekei körében jelentkezik, mindazonáltal arra vonatkozólag nincs pontos adat, hogy mennyi a magzatot még biztosan nem károsító alkoholmennyiség.

 

Mivel az alkohol által okozott magzati károsodások visszafordíthatatlanok és életre szólók, ezért várandósság alatt az alkoholfogyasztás kerülendő!

 

Emellett fontos a várandósgondozáson való rendszeres részvétel is, ami lehetővé teszi a fejlődési rendellenességek korai észlelését.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk