Májgyulladás Hepatitis C vírus fertőzés esetén

A hepatitis C-vírus (HCV) okozta májgyulladás egy súlyos fertőzés, ami körültekintő kezelési módot igényel. A májgyulladás lefolyás szerint lehet akut vagy krónikus, azaz 6 hónapon túl sem gyógyuló.

 

A hepatitis C-vírus RNS-örökítőanyagú vírus, amelyet csak 1989-ben fedezték fel. A hepatitis C-vírus leginkább vérrel és szexuális úton terjed, a terjedés módja szerint magas kockázatot jelent az intravénás kábítószer-használat. A fertőzés felismerését nehezíti, hogy a fertőzés az esetek jelentős részében (85%) tünetmentesen zajlik. 

 

A Föld lakosságának kb. 3%-a fertőzött. 

 

A HCV okozta májgyulladás tünetei

A fertőző májgyulladás tünetei attól is függenek, hogy a betegség akut vagy krónikus lefolyású. Krónikus májgyulladás esetén a tünetek megegyezhetnek a májzsugorodás tüneteivel. A májgyulladások viszont gyakran tünetmentesen játszódnak le, főként fiatalokban.

 

A tünetek megjelenéséig változó hosszúság lappangási idő telhet el (15–180 nap).

 

Az akut májgyulladás lehetséges tünetei:

 

  • hőemelkedés;
  • levertség;
  • ingerlékenység;
  • étvágytalanság;
  • hányinger, hányás, hasmenés;
  • jobb bordaív alatti fájdalom;
  • bőrkiütések megjelenése;
  • ízületi fájdalom;
  • sárgaság (icterus);
  • sötétsárga színű vizelet;
  • színtelen széklet;
  • bőrviszketés.

 

Előfordulhat továbbá mással nem magyarázható súlyvesztés, a máj- és lépmegnagyobbodás (hepatosplenomegalia) vagy igen ritkán májelégtelenség is.

 

A krónikus májgyulladás lehetséges tünetei a fenti tüneteken túl:

 

  • bőr elvékonyodása;
  • fehér körmök;
  • tenyérzsugor;
  • tömöttebb tapintatú máj;
  • sima, sötétvörös színű viasznyelv, ajakpír;
  • tenyér és a talp pirossága;
  • póknaevusok (pőkhálószerű bevérzések a bőrön).

 

Mivel a máj betegsége a nemi hormonok háztartását is érintheti nőknél előfordulhat a menstruáció elmaradása (amenorrhea), férfiaknál pedig impotencia, a másodlagos nemi jellegek elvesztése, az emlők megnagyobbodása (gynecomastia) is kialakulhat.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a fenti tüneteket tapasztaja, vagy valamely egyéb okból felmerül a hepatitis C-vírussal történt fertőződés vagy egyéb eredetű májgyulladás gyanúja (pl. sárgaságot tapasztal), keresse fel háziorvosát! 

 

Háziorvosa a panaszok és a klinikai kép alapján vizsgálatokat kérhet, illetve szükség esetén beutalja szakorvosi kivizsgálásra.

 

A HCV okozta májgyulladás okai

Ez a vírus terjedhet vérrel, vérkészítménnyel, fertőzött eszközökkel, közös fecskendőkkel, többek által használt borotvával, tetoválótűvel. A fertőzések túlnyomó többsége intravénás kábítószer-használók körében terjed a közös fecskendő használatát követően.

 

A vírus terjedhet anyáról gyermekre is, habár a hepatitis B-vírus (HBV) anyáról gyermekre való terjedéséhez képest elenyésző mértékben. 

 

Az 1992 előtt vérkészítményt kapott egyéneknél, szervátültetetteknél gondolni kell a fertőződés lehetőségére. 

 

Az egészségügyi személyzet körében történt tűszúrások, egyéb sérülések, szembe került vér esetén is felmerül a fertőzés lehetősége. A HCV is terjedhet szexuális úton a HBV-hez hasonlóan, az apró hámsérüléseken keresztül bejuthat a vírus a szervezetbe, bár a fertőződés kockázata alacsonyabb, mint HBV esetén.

 

A HCV okozta májgyulladás szövődményei

Az akut hepatitis szövődményes esetben lehet visszatérő, a 6 hónapon túl gyógyuló hepatitis pedig már krónikusnak tekintendő. A HCV-fertőzések 75%-a megy át krónikus fertőzésbe, jóval gyakrabban, mint a HBV-fertőzések esetében.

 

A májgyulladásnak lehetnek májon kívüli tünetei is, szövődményes esetben Hashimoto-pajzsmirigygyulladás, Sjögren-szindróma, csökkent vérlemezkeszám és egyéb fertőzések is kialakulhatnak.

 

Krónikus májgyulladás akár májzsugor és rosszindulatú májdaganat kialakulásához is vezethet.

 

A HCV okozta májgyulladás diagnosztizálása

 A kezelőorvos kikérdezi a panaszokat, és megvizsgálja a beteget, majd laborvizsgálatokat és képalkotó vizsgálatokat kér. A tünetekből, a tünetek változásából és a kapott vizsgálati eredményekből állapítja meg, hogy HCV okozta májgyulladás áll-e a panaszok hátterében.

 

Az orvosok leggyakrabban vértesztet kérnek a vírus azonosításához. A vérteszt során HCV elleni antitestetek jelenlétét vizsgálják.

 

A HCV okozta májgyulladás kezelése

A betegség kezelése érdekében el kell hagyni minden májat károsító tényezőt, főként az alkoholfogyasztást és a májat terhelő gyógyszereket.

 

Aktív gyulladás esetén fontos az ágynyugalom, pihenés, megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás és a védőoltás azon májat károsító vírusok ellen, amelyekkel még nem fertőződött a beteg. A krónikus HCV-fertőzés kezelésében használatos az interferon és antivirális szerek vagy ezek kombinációja.

 

2011-et követően megjelentek a direkt vírusellenes szerek, amelyekkel a HCV-fertőzések több mint 90%-a kezelhető. A terápia 12–24 hetet vesz igénybe, és szájon át szedhető készítményekből áll. A kezelés mellékhatásai elenyészők, a terápia jól tolerálható.

 

A HCV okozta májgyulladás megelőzése

A hepatitis C-vírus ellen nincs védőoltás. A fertőződés megelőzéséhez kerülni kell a gyakori szexuális partnercserét, a védekezés nélküli szexuális kapcsolatokat (lásd még: Biztonságos szex), a közös tű, fecskendő, borotva használatát.

 

Az egészségügyben dolgozóknak fokozottan ügyelniük kell arra, hogy használt tűvel, vágóeszközzel ne sebesítsék meg magukat, a szemükbe vér ne kerüljön.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk