Májgyulladás Hepatitis D vírus fertőzés esetén

A jelenleg ismert májgyulladást (hepatitist) okozó vírusokat A, B, C, D és E betűjelekkel különböztetjük meg, X-szel pedig a még nem azonosított vírusokat jelöljük. Bár mindegyik vírus májbetegséget okoz, jelentős különbségek vannak a betegség lefolyásában, súlyosságában, illetve terjedésük módjában.

 

A májgyulladás D-típusát a hepatitis D (delta) vírus (HDV) okozza. A HDV-fertőzések száma az 1980-as évek óta világszerte csökkent, elsősorban a globális HBV-oltási programnak köszönhetően.

 

A hepatitis D-vírus okozta májgyulladás tünetei

A HDV csak a hepatitis B-vírus-vírus jelenlétében „szaporodik”, vagyis a delta vírus csak azokat tudja megfertőzni, akik egyidejűleg, vagy már korábban megfertőződtek hepatitis B-vel.

 

Az egyidejű fertőzést koinfekciónak nevezzük; ha pedig a beteg a hepatitis D előtt fertőződött meg a hepatitis B-vel, vagyis felülfertőzés történt, akkor szuperinfekcióról beszélünk.

 

Akut (heveny) hepatitis esetén a HBV és HDV egyidejű fertőzése változatos kórlefolyást eredményez: enyhe, de akár súlyos megbetegedés is kialakulhat. Ezek a tünetek általában a kezdeti fertőzés után 3–7 héttel jelentkeznek, és szinte megkülönböztethetetlenek a más típusú, akut vírusos hepatitisfertőzésektől.

 

Az akut hepatitis D-fertőzés jellemző tünetei a következők:

 

  • láz,
  • fáradtság,
  • étvágytalanság,
  • hányinger, hányás,
  • sötét vizelet, halvány színű széklet (a máj károsodása miatt),
  • sárgaság (a szemek és/vagy a bőr elszíneződése).

 

A krónikus hepatitis D ritkán előforduló, súlyos betegség: egy 2020-as felmérés alapján a krónikus hepatitis B fertőzésben szenvedő emberek közel 5%-át érinti világszerte.

 

Szuperinfekció esetén a HDV megfertőzi a már krónikusan HBV-vel fertőzött személyt, ami a betegek többségénél (70-90%-ánál) felgyorsítja a májzsugor (cirrhosis hepatis) és a rosszindulatú májdaganat (hepatocelluláris karcinóma, májsejtkarcinóma) kialakulását.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a tünetek alapján fennáll a gyanúja, hogy hepatitisvírussal fertőződhetett, különösen, ha sárgaságot is tapasztal, azonnal forduljon háziorvosához!

 

A hepatitis D-vírus okozta májgyulladás lehetséges oka

A HDV-fertőzés kockázatának elsősorban a krónikus HBV-hordozók vannak kitéve, illetve azok, akik nem védettek a HBV-vel szemben. A HBV-fertőzés kockázata tehát egyúttal a HDV-fertőzés kockázatát is jelenti.

 

A hepatitis D-vírusok – a hepatitis B-hez hasonlóan – az alábbi módon terjednek:

 

  • szexuális úton a testnedvek által (pl. nyál, sperma, hüvelyváladék),
  • fertőzött vérrel, vérkészítményekkel való érintkezéssel (pl. transzfúzió),
  • bőrön (annak sérülésein) keresztül (pl. tetoválás, intravénás kábítószerfogyasztás),
  • nagyon ritkán anyáról gyermekre történő átvitellel.

 

A hepatitis D-vírus okozta májgyulladás lehetséges szövődményei

Szuperinfekció esetén – amikor a HDV megfertőzi a már krónikusan HBV-vel fertőzött személyt – megnő a májzsugor és a rosszindulatú májdaganat kialakulásának esélye.

 

A hepatitis D-vírus okozta májgyulladás diagnosztizálása

A kezelőorvos kikérdezi és megvizsgálja a beteget, majd laborvizsgálatokat és képalkotó vizsgálatokat (pl. hasi ultrahang) kér. A fertőzés végleges diagnózisa általában vérteszttel, a vírus elleni specifikus anti-HDV immunglobulin M (IgM) antitestek kimutatásán alapul; a HDV RNS kimutatása pedig egyértelműen igazolja a betegséget.

 

A hepatitis D-vírus okozta májgyulladás kezelése

A hepatitis D-vírusfertőzés általánosan javasolt kezelése a pegilált alfa-interferon, mellyel a betegség súlyosbodását lehet csökkenteni. Ez a terápia jelentős mellékhatásokkal járhat, és egyes esetekben – aktív pszichiátriai állapotok, autoimmun betegségek, előrehaladott májzsugor – egyáltalán nem alkalmazható.

 

A hepatitis D-vírus okozta májgyulladás megelőzése

A delta vírus csak a hepatitis B-vírussal együtt okoz megbetegedést, ezért a fertőzés megelőzésére a hepatitis B elleni védőoltás az egyetlen módszer. A HBV elleni védőoltás megakadályozza a HDV-fertőzést, így a gyermekkori HBV-oltási programok kiterjesztése a hepatitis D előfordulásának csökkenését eredményezte világszerte. Hazánkban az 1985 után született gyerekeket 14 éves korukban kötelezően oltják HBV ellen.

 

A hepatitis B-védőoltás nem nyújt védelmet a HDV ellen már meglévő HBV-fertőzés esetén.

 

A fertőzés elkerülése érdekében fontos az alábbi óvintézkedések betartása:

 

  • közös körömolló, borotva, fogkefe használatának mellőzése,
  • óvszerhasználat,
  • várandós kismamák, véradók hepatitis B-szűrése.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk