Majomhimlő

A majomhimlő a zoonózisok közé tartozó fertőzés – vagyis a koronavírushoz hasonlóan, állatról emberre terjedő betegség. Az emberi megbetegedések elsősorban közép- és nyugat-afrikai országokhoz köthetőek (Kongói Demokratikus Köztársaság, Kamerun, Közép-afrikai Köztársaság, Elefántcsontpart, Nigéria stb.).

 

A majomhimlő víruscsaládjába (Poxviridae, Orthopoxvirus genus) tartozik például a fekete himlőt okozó variola vírus is. A rokonság miatt a majomhimlő a fekete himlőhöz hasonló lefolyású betegség, a korábbi fekete himlő elleni immunizáció ezért részleges védelmet nyújthat ellene. Védőoltás és kezelés hiányában

 

a betegség lefolyása változó, bizonyos esetekben súlyos, akár halálos kimenetelű is lehet.

 

Bár a majomhimlőről sokan mostanában hallhatnak először, maga a vírus rég nem ismeretlen az emberiség számára. Először 1958-ban azonosították, amikor kísérleti majmok között tört ki majomhimlőjárvány, a legelső emberi megbetegedést pedig 1970-ben regisztrálták.

 

Lásd még: Majomhimlő története

 

A majomhimlő főbb tünetei

A majomhimlő lappangási ideje (a fertőződéstől a tünetek megjelenéséig tartó időszak) átlagosan 7-14 nap, ritkán akár 21 nap is lehet. Ebben az időszakban a fertőzött nem fertőz.

 

A majomhimlő tünetei hasonlóak (de szerencsére sokkal enyhébbek), mint a fekete himlőé. A fő különbség a két fertőzés között, hogy a majomhimlő jellemzően nyirokcsomó-duzzanatot okoz, ami a nyak, hónalj vagy az ágyék területén jelentkezhet csak az egyik, vagy mindkét testfélen. Ez egyben a két betegség fontos megkülönböztető jele is: a fekete himlőre a nyirokcsomó-duzzanat nem jellemző.

 

A majomhimlő általános, kezdeti tünetei az alábbiak:

 

 

Általában a láz megjelenését követő 1-3 napban jelennek meg a himlőre jellemző bőrelváltozások. Ezek először jellemzően az arcon alakulnak ki, majd a test többi részére is átterjednek. A bőrön megjelenő elváltozások ún. macula (még lapos felületű), papula (kiemelkedő), vesicula (nedvvel feltelt) és pustula (gennygyülem a hám rétegei között) stádiumban követik egymást és maradandó hegeket is okozhatnak a bőrön.

 

A majomhimlőre jellemző, később kialakuló tünetek az alábbiak:

 

  • a kiütések (léziók) jól körülhatároltak, mélyen fekszenek és gyakran ún. „köldökképződés” látható rajtuk (a hólyag tetején pötty jelenik meg);
  • a bőrléziók nagyjából azonos méretűek és azonos fejlődési stádiumúak a test különböző területein;
  • a kiütések centrifugális megjelenésűek (több lézió van az arcon és a végtagokon, mint a háton, mellkason, hason);
  • a léziók megjelenhetnek a tenyéren és a talpon is;
  • a léziók fájdalmasak, a gyógyulási fázisban pedig erősen viszketnek.

 

A betegségből való felgyógyulás jellemzően 2-4 hétig tart.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

A majomhimlő lefolyásának súlyossága igen változó lehet: befolyásolja az egyén általános egészségi állapota, társbetegségei és a korábban kapott oltásai. Sok fertőzött enyhe tünetekkel átesik a betegségen és kezelés nélkül, szövődménymentesen gyógyul. Bizonyos esetekben azonban a fertőzés súlyos, akár halálos kimenetelű is lehet.

 

Majomhimlőre gyanakodhat, ha tünetek mellett az alábbiak közül valamelyik igaz:

 

  • a tünetei kezdete előtti egy hónapon belül olyan területeken járt, ahol majomhimlő eseteket jelentettek;
  • szoros kontaktusba került olyan egyénnel (vagy állattal), aki (vagy ami) igazoltan vagy feltételezhetően majomhimlő-fertőzött volt.

 

A majomhimlő súlyos lefolyásának kockázata magas lehet az alábbi esetekben:

 

  • amennyiben a majomhimlő tünetei nagyon súlyos formában jelentkeznek (pl. ha a kiütések nagy, összefüggő területeket alkotnak, szepszis vagy agyvelőgyulladás, vagy egyéb súlyos, kórházi ellátást igénylő tünet megjelenése esetén);
  • az immunrendszert érintő megbetegedések vagy azt gyengítő gyógyszeres kezelések esetén (pl. HIV-fertőzés és AIDS, leukémia, limfóma, egyéb előrehaladott rosszindulatú daganatok, transzplantációt követő immunszuppresszív terápia, bizonyos kemoterápiás kezelések, sugárkezelés, magas dózisú kortikoszteroidok stb.);
  • kisgyermekek (8 év alattiak) esetén;
  • terhesség vagy szoptatás ideje alatt;
  • a majomhimlővel egyidőben más fertőzés (felülfertőződés) jelenléte esetén (pl. másodlagos bőrfertőzés, gastroenteritis súlyos hányással és kiszáradással)
  • ha a kiütések olyan – nem megszokott – helyen jelentkeznek, ahol veszélyesek lehetnek vagy további szövődményeket okozhatnak (pl. szem, száj, végbélnyílás, nemi szervek).

 

Fontos! Ha majomhimlő-fertőzésre gyanakszik, vegye fel a kapcsolatot háziorvosával!

 

A majomhimlő terjedése és kiváltó okai

A majomhimlő testnedvek (pl. a bőrelváltozásokból, hólyagokból származó folyadék, genny, nyál, vér vagy egyéb nedvek) útján terjed. A vírus a sérült bőrön (fertőzött állat harapása, karmolása), a légutakon vagy nyálkahártyán keresztül (szem, orr, száj) juthat be a szervezetbe.

 

A majomhimlő terjedése a korábbi években jól megismert koronavírushoz képest nehezebb és lassabb – az emberről emberre való terjedéséhez viszonylag szoros kontaktus szükséges. Az átvitel módjai közé tartozik a közvetlen (pl. szexuális úton) vagy közvetett (pl. szennyezett ágyneművel, ruházattal, törölközővel, edényekkel stb.) történő érintkezés.

 

A majomhimlő szövődményei

A majomhimlő súlyos eseteinek szövődményei főleg a betegség felülfertőződéséből adódnak.

 

A majomhimlő leggyakoribb szövődményei az alábbiak:

 

 

Az endémiás országokban az utóbbi időben a bejelentett esetek mintegy 3-6%-a vezetett halálhoz, főleg gyermekek vagy más, egészségügyi problémákkal küzdő személyek esetén.  Fontos megjegyezni, hogy ez a szám erősen túlbecsült lehet, mivel az endémiás országokban a járványügyi felügyelet korlátozott.

 

A majomhimlő diagnosztizálása

A majomhimlőt okozó vírus laboratóriumban a kiütésekből (léziókból) nyert mintából valós idejű PCR-vizsgálattal mutatható ki – a COVID-19 szintén ezzel a módszerrel diagnosztizálható. A vizsgálathoz lehetőleg több, a test különböző helyein lévő, eltérő állapotú és kinézetű lézióból szükséges mintát venni.

 

A majomhimlő kimutatására alkalmas PCR-vizsgálat jelenleg még nem érhető el nagy tömegek számára, de a feltételei és a laboratóriumi körülmények Magyarországon is adottak hozzá.

 

A majomhimlő kezelése

A majomhimlő tünetei az esetek nagy részében kezelés nélkül, maguktól megszűnnek – azonban ilyen esetben is fontos a kiütések megfelelő ápolása, hogy ne hagyjanak maradandó hegeket. Ha lehetséges, hagyja kiszáradni a bőrelváltozásokat, vagy szükség esetén nedves kötéssel fedje le a területet. Kerülje a kiütések, bőrsérülések érintését és vakarását – különösen a szájüregben vagy a szemben található sebekét.

 

Kortikoszteroidot nem tartalmazó szájöblítők és szemcseppek használhatók a kényes területeken megjelenő kiütésekre (a kortikoszteroidok kedveznének a fertőzés továbbterjedésének).

 

Jelenleg nincs specifikus protokoll a majomhimlő kezelésére – a fekete himlő kezelésére fejlesztett antivirális (vírus elleni) hatóanyagok azonban hatékonyak lehetnek majomhimlő ellen is.

 

Jelenleg az alábbi hatóanyagok lehetnek hatékonyak a majomhimlő ellen:

 

  • tecovirimat (ST-246) – fekete himlő, majomhimlő és tehénhimlő kezelésére hatékony antivirális szer, mely Európa egész területén érvényes forgalomba hozatali engedéllyel rendelkezik (tehát nem kísérleti szer). A hatóanyag gátolja az említett vírusok ún. V37 fehérjéjének interakcióját egyéb fehérjékkel, ami a vírus gazdasejtekből való kijutásához lenne szükséges. Így a vírus terjedését akadályozza meg.
  • brincidofovir (CMX001) – az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) 2016-ban fogadta be a hatóanyagot a fekete himlő kezelésére (tehát szintén nem kísérleti szer). Bár a majomhimlővel szembeni hatékonyságáról humán vizsgálati eredmények jelenleg még nincsenek, de sejttenyészeteken (in vitro) és állatokon végzett kísérletekben hatékonynak bizonyult. A brincidofovir a vírus ún. DNS-polimeráz enzimét gátolja, amely a DNS megkettőződésében játszik szerepet – így gátolja a vírus szaporodását és ezzel a terjedését.

 

Figyelem! Ez nem kezelési útmutató, csak ismeretterjesztés!

 

A majomhimlő megelőzése

A vírusfertőzések megelőzéséhez szükséges általános óvintézkedéseket a koronavírus-járványt követő években valószínűleg mindenki nagyon jól ismeri. Ilyen általános óvintézkedés például a helyes kézmosási gyakorlat betartása, a gyakori kéz- és felületfertőtlenítés, szellőztetés, takarítás és egyéb általános higiéniai rendszabályok betartása.

 

A fekete himlő elleni védőoltás hatékony lehet a majomhimlő ellen is, a vírusok nagyfokú rokonsága miatt. Magyarországon ez a vakcina 1979-ig kötelező volt. A himlő volt az első olyan emberi fertőzés, amelyet sikerült eradikálni (eltörölni) a Földről, eltűnését követően pedig feleslegessé vált a kötelező védőoltás.

 

A fekete himlő (és a majomhimlő) a DNS-vírusok közé tartozik (a koronavírussal ellentétben). Ezek a típusú vírusok nehezen és ritkán mutálódnak, így lehetséges az, hogy élethosszig tartó védettség alakul ki az oltást követően ellene. Azok, akik a kötelező oltás megszüntetése előtt születtek, feltehetően védettek a fertőzéssel szemben, vagy legalábbis részleges védelmük van ellene.

 

A majomhimlő megelőzésére több olyan vakcina is rendelkezésre áll, amelyet korábban a fekete himlő megfékezésére használtak. Egy újabb, a himlő ellen kifejlesztett vakcinát (MVA-BN, más néven Imvamune, Imvanex vagy Jynneos) 2019-ben engedélyeztek a majomhimlő megelőzésére. Ebből az Európai Unió 109 000 adagot vásárolt, melyet lakosságarányosan osztott el a tagállamok között térítésmentesen. Magyarország 2560 adag vakcinát kapott, amely 1280 ember oltására elegendő.

 

Részletek az oltás elérhetőségével kapcsolatban: Majomhimlő elleni védőoltás 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk