Makkgyulladás

A makk gyulladásával járó állapotot, amely szinte mindig a fityma gyulladásával együtt fordul elő, balanitisnek nevezzük.

 

A balanitis tünetei

A következő, makkon jelentkező tünetek utalhatnak a betegségre:

  • égő, viszkető érzés,
  • fájdalmas vizelés,
  • pirosság és duzzanat,
  • hámlás,
  • fehéres felrakódás,
  • kis sebek,
  • nedvedzés,
  • kellemetlen szag,
  • a fityma bőrének visszahúzási akadályozottsága (phimosis).

 

Mikor forduljon orvoshoz?

A makk gyulladása általában ártalmatlan, ha azonban a fenti panaszokat észleli, keresse fel háziorvosát.

 

A balanitis lehetséges okai

A bőr normál flórájának felborulása miatt alakulhat ki, vagyis amikor a gombáknak, baktériumoknak és parazitáknak az emberi bőr felszínén az egészséges állapotban fennálló egyensúlya felborul. Általában a rossz higiénés viszonyok, veleszületett vagy szerzett immunhiány, illetve elhúzódó antibiotikumszedés vezethet a megjelenéséhez.

 

Gyakori, hogy a hímvessző bőrén lévő gombák felszaporodnak, de szexuális úton terjedő betegségek (pl. vérbaj, chlamydia, gonorrhea, trichomonas, humán papillomavírus-fertőzés, nemi herpesz) is okozhatják a makk és a fityma gyulladását. Nem fertőzéses eredetű oka lehet például hólyagos bőrbetegség, pikkelysömör és gyógyszerek kiváltotta kiütések is.

 

A balanitis diagnosztizálása

Az orvos megvizsgálja a hímvesszőt, és amennyiben a tünetek eredete nem egyértelmű, bőrgyógyászhoz irányítja a beteget. (A hímvessző betegségeivel a bőrgyógyászat általános és nemibeteg-gondozó részlegén foglalkoznak.) A szakorvos kikérdezi a panaszokról, a nemi élettel kapcsolatos kérdéseket tehet fel (pl. fájdalmas-e az együttlét, milyen közösülési formákban vesz részt), és megtekinti az érintett területet. A balanitist kiváltó fertőzés kórokozójának azonosítása a felületről, húgycsőnyílásból vett minta tenyésztésével történik.

 

A balanitis kezelése

A betegség kezelése az októl függően kétféle lehet:

  • Ha fertőzés okozza a makkgyulladást (ez a gyakoribb forma), akkor helyi kezelésként fertőtlenítő, antibakteriális, gombaellenes krémet és/vagy szájon át szedhető antibiotikus vagy gombaellenes gyógyszert rendelhet el a kezelőorvos.
  • Ha nem fertőzés az ok, akkor az alapbetegségnek (pl. pikkelysömör) megfelelő helyi vagy szisztémás kezelést kap a beteg.

 

A balanitis megelőzése

A legfontosabb megelőzési mód a rendszeres, alapos tisztálkodás és az azt követő szárazra törlés. Szintén fontos a nemi betegségek megelőzése, a szexuális partnerek számának minimalizálása, a gumi óvszerrel való védekezés.

 

A balanitis megjelenés gyermekeknél

 

A makk gyulladása gyermekkorban gyakori. Ahogy a felnőtteknél, a gyerekeknél is igaz, hogy a rossz higiéné is hajlamossá tesz rá, ahogy a fitymaszűkület is hozzájárulhat a kialakulásához. Ilyenkor azért is oda kell figyelni rá, mert ha a makk gyulladása huzamosabb ideig fennáll, az szerzett fitymaszűkülethez vezethet.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk