Másodlagos parkinsonismus

A másodlagos vagy szekunder parkinsonismus a Parkinson-kór tüneteinek megjelenését foglalja magában, amelyek egyéb okból, vagyis nem a Parkinson-kór miatt alakultak ki.

 

A másodlagos parkonsonismust központi idegrendszeri megbetegedések, traumák, egyes gyógyszerek és bizonyos méreganyagok is kiválthatják. A kiváltó októl függően oki terápia vagy tüneti kezelés lehetséges.

 

A másodlagos parkinsonismus tünetei

Másodlagos parkonsonismus esetén a Parkinson-kór tünetei dominálnak, azaz remegés (tremor), izommerevség (rigor), meglassult mozgás, egyensúly- és járászavar.

 

Ezek mellett egyéb, a Parkinson-kórra kevésbé jellemző tünetek is jelentkezhetnek:

 

 

A másodlagos parkinsonismus okai

A parkinsonismus leggyakoribb oka a központi idegrendszerben a dopamin hatását blokkoló vagy annak hatásával interferáló gyógyszerek használata. A dopamin a basalis ganglionok (törzsdúcok) egyik legfontosabb ingerületátvivő anyaga (neurotranszmittere), amely többek között a megfelelő izomtónusért és a mozgások szabályozásáért felelős.

 

Egyes gyógyszerek és toxinok (méreganyagok) gátolhatják a dopamin és egyéb neurotranszmitterek hatását az idegrendszerben – ilyenek pl. a paranoia és a skizofrénia kezelésében használatos antipszichotikumok.

 

A másodlagos parkinsonismus egyéb okai lehetnek:

 

 

A másodlagos parkinsonismus kialakulását olyan intravénás kábítószer-használók körében is leírták, akik egy MPTP nevű anyagot használtak, amely a heroin egy formájának előállítása során keletkezhet.

 

A másodlagos parkonsinosmus diagnosztizálása

A diagnózis részletes neurológiai betegvizsgálaton, képalkotó vizsgálaton és levodopa-terápia alkalmazásán alapszik.

 

A másodlagos parkonsinosmus kezelése

Amennyiben lehetséges, oki kezelés szükséges, azonban gyógyszeres terápia és gyógytorna is segíthet enyhíteni a tüneteket.

 

Az alapbetegségek, például a stroke vagy a fertőzések kezelése csökkentheti a tüneteket vagy megakadályozhatja az állapot súlyosbodását. Ha az állapotot gyógyszer okozza, orvosa javasolhatja a jelenlegi gyógyszer szedésének abbahagyását és új gyógyszer kipróbálását.

 

Ha a tünetek megnehezítik a mindennapi tevékenységek végzését, orvosa különböző gyógyszereket javasolhat. A másodlagos parkinsonismus általában kevésbé reagál a gyógyszeres kezelésre a Parkinson-kórhoz képest.

 

A Parkinson-kórral ellentétben a másodlagos parkinsonismus egyes típusai stabilizálódhatnak vagy akár javulhatnak is, ha a kiváltó okot kezelik. Egyes agyi problémák, mint például a Lewy-testes betegség, nem visszafordíthatók.

 

Végül nem lehet eléggé hangsúlyozni az egészséges életmód (fizikai aktivitás és egészséges táplálkozás) fontosságát.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk