Mastoiditis

A csecsnyúlványgyulladás – latinul mastoiditis – a fül mögött elhelyezkedő nagy csont fertőzése. Leggyakrabban a középfület érintő fertőzések vezetnek a mastoiditis kialakulásához. Korábban gyakran előforduló megbetegedésnek számított, a kisgyermekek halálozásának gyakori oka volt, de a védőoltásoknak és az antibiotikumoknak köszönhetően napjainkban már ritka betegségnek számít.

Kezeletlen középfülgyulladás esetén azonban továbbra is találkozhatunk mastoiditis-szel, melynek antibiotikus kezelése szükséges, súlyosabb esetben a csont sebészi megnyitása is elengedhetetlen. Kétféle formája ismert: az akut és a krónikus mastoiditis.

Az akut mastoiditis jellemzően 1 hónap alatt meggyógyul antibiotikus kezelésre, és ezt követően a fertőzés nem tér vissza. Krónikus mastoiditis esetén a tünetek 1 hónapnál hosszabban fennállnak, vagy az antibiotikus kezelést követően ismét visszatérnek.

A betegség bármely életkorban kialakulhat, de gyakrabban érinti a 2 évesnél fiatalabb gyermekeket.

A mastoiditis legfőbb tünetei

A mastoiditis tünetei napokkal vagy hetekkel a középfülgyulladást követően jelentkeznek.

Lüktető, nem múló fájdalom mellett az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

  • az érintett oldali fül mögötti, csecsnyúlványt borító bőr piros, duzzadt és fájdalmas lehet,
  • az érintett oldali fül kissé lefelé és oldalfelé helyezett lehet,
  • láz,
  • a fülből genny, váladék folyhat,
  • a fül bedugulhat, halláscsökkenés jelentkezhet.

Kisgyermekek (2 éves vagy az alatti) esetén az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

  • a gyermek a füléhez kapkodhat,
  • a gyermek nyűgös, letargiás lehet,
  • irritabilitás (túlérzékenység, ingerlékenység),
  • láz.

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a fenti tüneteket észleli magán vagy gyermekén, mielőbb forduljon háziorvosához, illetve a gyermek háziorvosához!

A mastoiditis kiváltó oka

A mastoiditis általában kezeletlen középfülgyulladás szövődményeként alakul ki, amikor a középfül fertőzése a csecsnyúlványra is átterjed. Néha azonban középfülgyulladás hiányában is kialakulhat a csecsnyúlvány gyulladása, pl. cholesteatoma esetén. A cholesteatoma abnormális bőrkinövés a középfülben és a temporális csonton a dobhártya mögött. A cholesteatoma folyadékot vagy levegőt tartalmazhat.

A mastoiditis szövődményei

Ha a csecsnyúlvány súlyosan fertőzött, és a fertőzött csontot nem távolítják el, az halláscsökkenést és életveszélyes egészségügyi szövődményeket, például vérrögképződést, agyhártyagyulladást vagy agytályogot okozhat.

A petrositis (piramiscsúcs gennyesedése) a piramiscsont gennyes fertőzése, a csonthártya alatt kialakuló tályog, amely a középfülgyulladás vagy a mastoiditis szövődményeként jelentkezhet, azonban a csecsnyúlványgyulladás jellegzetes tünetei hiányoznak. Az ott futó háromosztatú ideg (n. trigeminus) érintettsége miatt súlyos arcfájdalom, valamint a szemtávolító ideg (n. abducens) érintettsége miatt szemmozgászavar társulhat hozzá.

A mastoiditis diagnosztizálása

Részletes kórtörténet és fizikális vizsgálat mellett fül-orr-gégészeti vizsgálat segíthet a diagnózis felállításában. Ezek mellett további vérvizsgálat, a fülváladék mikrobiológiai vizsgálata, valamint CT-vizsgálat lehet szükséges.

A mastoiditis kezelése

A mastoiditis antibiotikummal és szteroiddal kezelhető. Amennyiben a gyógyszeres terápia nem bizonyul elegendőnek, sebészeti (fül-orr-gégészeti) beavatkozás lehet szükséges:

  • tympanostomia: krónikus középfülgyulladás vagy akut mastoiditis esetén a fül-orr-gégész apró, lyukas csövecskét, úgynevezett tubust helyez a dobhártyába;
  • mastoidectomia: a fül-orr-gégész sebészi beavatkozás útján eltávolítja a csecsnyúlvány fertőzött részét.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk