Megvonási tünetek

A megvonási tünetek általában akkor jelentkeznek, amikor egy függőségben szenvedő próbál megszabadulni a függőséget okozó szer (pl. alkohol, drog, gyógyszer) használatától vagy egy cselekvéstől (pl. szerencsejáték).

 

Fontos tisztában lenniük a megvonási tünetekkel a családtagoknak, barátoknak és a leszokóban lévő egyénnek is, hiszen a tünetek ismerete és azok megfelelő kezelése megkönnyíti valamelyest a leszokás rögös útját.

 

Függőség

A függőség az az állapot, amikor az érintett egyén sürgető vágyat érez, hogy ismételten és rendszeresen a szervezetébe juttasson egy bizonyos anyagot, vagy megismételjen bizonyos cselekvést. A függő személy élete szinte csak a szer megszerzése, a cselekvés elvégzése körül forog, még akkor is, ha az számára negatív következményekkel jár.

 

A függőség (dependencia) lehet fizikai és pszichés, illetve mindkettő egyszerre is fennállhat.

 

A fizikai függőség azt jelenti, hogy a függőséget okozó szer felfüggesztésekor testi tünetek jelentkeznek. Pszichés függőség esetén az érintett személy úgy érzi, hogy a szer vagy a cselekvés nélkül nem képes élni a mindennapjait.

 

Megvonási tünetek

A megvonási tünetek egyéni eltéréseket mutatnak. Súlyosságukat tekintve lehetnek enyhék, közepesek és súlyosak egyaránt.

 

A tünetekre számos tényező befolyással lehet:

 

  • a szer vagy viselkedés típusa,
  • milyen régóta alakít ki függőséget,
  • a hozzászokás mértéke,
  • az egyén életkora,
  • az egyén fizikai és pszichés állapota,
  • a leszokás menete.

 

A leggyakoribb megvonási tünetek:

 

 

Súlyosabb esetben – például alkoholról vagy drogról való leszokás során – jelentkezhet paranoia, zavartság, remegés, izzadás, valamint tájékozatlanság.

 

A tünetek a megvonás első pár napjában a legerősebbek, napokig vagy akár hetekig is fennállhatnak, végül azonban enyhülnek, majd megszűnnek.

 

Alkoholmegvonás

Tünetek

Nagyobb mennyiségű rendszeres, éveken át tartó alkoholfogyasztás esetén az alkoholmegvonás során jelentkező tünetegyüttes a szer megvonásától számított 5-10 óra leteltével mutatkozik:

 

  • verejtékezés,
  • remegés,
  • szapora pulzus,
  • magas vérnyomás,
  • szorongás,
  • nagyfokú nyugtalanság.

 

Később ezekhez társulhat még figyelemzavar, hallucináció, illetve görcsös, epilepsziás rosszullét is. Ez az állapot a delirium tremens, amely életveszélyes állapot, ezért sürgős ellátást igényel.

 

Drogmegvonás

Különböző drogok elvonása eltérő megvonási tünetekkel járhat:

 

  • kokain: megnövekedett étvágy, alvászavar, fáradtság, nyugtalanság;
  • ópiát: hányinger, izomfájdalom, hasmenés, pupillatágulat, könnyezés, láz;
  • szintetikus kannabinoidok: sóvárgás, depresszió, alvászavarok, szorongás, izomfájdalom;
  • szintetikus cathinonok: sóvárgás, depresszió, szorongás, nyugtalanság;
  • benzodiazepin: irritabilitás, alvászavar, remegés, szapora pulzus, epilepsziás görcs, delírium.

 

Hogyan lehet segítséget kapni és adni leszokásban?

A függőség leküzdése igen nehéz feladat. Nagyon fontos, hogy a leszokást biztonságos, támogató környezetben tegye az érintett személy, például a beteg otthonában orvosi felügyelet mellett, addiktológiai osztályon vagy kórházban. Ajánlott egészségügyi szakemberek, illetve önsegítő csoportok felkeresése, akiktől a beteg megkapja a megfelelő támogatást, ami a leszokás folyamatához elengedhetetlen.

 

Ha közeli hozzátartozónak szeretnénk segíteni, érdemes mozgásra, megfelelő folyadékbevitelre és egészséges táplálkozásra buzdítani. Fontos bátorítani, támogatni elhatározásában és segíteni, elterelni a figyelmét, hogy könnyebb legyen számára a leszokás, valamint emlékeztetni rá, hogy miért csinálja. A megvonás során tapasztalt feszültség levezetésére forró fürdő, séta vagy olvasás megoldást jelenthet.

 

Összességében tehát a motiváció az, ami a leglényegesebb, és amivel a legtöbbet segíthetünk.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk