Mesothelioma

A mesothelioma egy ritka, de kifejezetten agresszív daganat, amely a belső szerveket körülvevő szöveteken (mesothelium) alakul ki.

 

A tünetmentes szakasza nagyon hosszú, és diagnosztizálása nehéz. Legtöbbször az azbesztnek való kitettség okozza, és a mellhártyát érinti, ezért szokták mellhártyadaganatnak is nevezni. Kezelhető, de nem gyógyítható betegség.

 

A mesothelioma két fő típusa:

  • a mellhártyát érintő (pleurális): a mesothelioma leggyakoribb típusa, a tüdőt borító hártyán, a mellhártyán fejlődik ki. 10 esetből 9-ben ezt a típust diagnosztizálják.
  • a hashártyát érintő (peritoneális): a hasi szerveket borító hártyán fejlődik ki.

 

A mesothelioma kialakulhat a szív vagy a herék körüli szöveteken is.

 

A mesothelioma főbb tünetei

A betegség nagyon sokáig tünetmentes. A későbbi stádiumokban megjelenő panaszok jellege attól függ, hogy a daganat mely szerveket érinti.

 

A mellhártyát érintő (pleurális) mesothelioma tünetei:

  • mellkasi fájdalom,
  • fájdalom a vállban, a felkarban,
  • köhögés,
  • légszomj,
  • különösebb ok nélküli fogyás,
  • csomók a mellkason, a bőr alatt,
  • éjszakai izzadás.

 

A hasi (peritoneális) mesothelioma tünetei:

  • hasi fájdalom,
  • hasi duzzanat,
  • az éhségérzet hiánya,
  • hányinger, hányás,
  • különösebb ok nélküli fogyás,
  • vizelet- és székletproblémák.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Mivel a mesothelioma egyes tünetei – légszomj, kimerültség, köhögés, fogyás – más állapotokban is előfordulnak, a betegség diagnosztizálása nehéz. Éppen ezért gyanú esetén forduljon háziorvosához, aki a tünetek alapján dönt a szükséges vizsgálatokról.

 

A mesothelioma kiváltó okai

A mesothelioma egyetlen ismert oka egy súlyosan rákkeltő anyagnak, az azbesztnek való kitettség, kialakulásához azonban valószínűleg valamilyen öröklött hajlam vagy környezeti tényező szükséges, ugyanis nem minden azbesztnek kitett személynél alakul ki a betegség. A betegség kialakulása hosszú évekig, akár több évtizedig is elhúzódhat.

 

Az azbeszt egy szálas szerkezetű, nagy szakítószilárdságú, hőálló, vegyi anyagoknak ellenálló, számos területen használt anyag. Mikrométernyi darabkái a levegőbe, onnan belélegzés útján a tüdőbe kerülnek, ahonnan szerkezetük miatt nem ürülnek ki. Évek alatt rosszindulatú elváltozásokat okozhatnak.

 

A mesothelioma lehetséges szövődményei

A mesothelioma folyadék felgyülemlését okozhatja az érintett szervben, a mellhártya körül vagy a hasüregben, ami fájdalmat és duzzanatot, az érintett szerv működésének károsodását okozhatja.

 

A mesothelioma diagnosztizálása

A mesotheliomát nehéz diagnosztizálni, mert tünetei nem jellegzetesek, részben megegyeznek más betegségek tüneteivel. Nagyon fontos, hogy az anamnézis felvételekor kiderüljön, hogy a beteg munkája során vagy lakókörnyezetében találkozhatott-e azbeszttel.

 

A kivizsgálás további lépéseiben általában sor kerül laborvizsgálatokra és képalkotó vizsgálatokra (röntgen, MR, CT), valamint szövettani mintavételre (biopszia).

 

A mesothelioma kezelése

A mesotheliomára jelenleg nincs ismert gyógymód, de kezeléssel a tünetek enyhíthetők, a beteg élettartama meghosszabbítható. A kezelést nehezíti, hogy a betegség sokáig tünetmentes, így csak előrehaladottabb stádiumokban kerül felismerésre.

 

Attól függően, hogy milyen stádiumú és mennyire kiterjedt a daganat, a kezelés része lehet sugárkezelés vagy kemoterápia a daganat sejtek elpusztítása céljából, vagy sebészeti eljárások is alkalmazhatók. Mellkasi vagy hasi folyadékgyülemek kialakulása esetén egy kis cső segítségével távolítják el a panaszokat okozó felesleges folyadékot.

 

A mesothelioma megelőzése

A mesothelioma megelőzésére tanácsos a betegséget leggyakrabban kiváltó anyagnak, az azbesztnek a kerülése. Azbesztszennyezés az esetek jelentős hányadában munkahelyeken, főként férfiakat foglalkoztató ágazatokban (építőipar, bányászat, gépjárműjavítás) fordult elő, ezért a biztonsági előírások betartása nagyon fontos. Az azbesztet korábban épületek szigetelésére is használták, ezért a lakossági érintettség sem ritka. Az azbesztmentesítés szigorú szabályait a további esetek elkerülése érdekében be kell tartani.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk