Mesterséges kóma

A mesterséges kóma fekvőbeteg-ellátó intézményekben alkalmazott módszer a súlyos baleseti sérülések és egyéb életveszélyes betegségek esetén a fájdalmak enyhítésére, a kezelés megkönnyítésére, illetve a szervezet megóvására a másodlagos károsodásoktól. A mesterséges kómával csökken a beteg halálának kockázata, gyakran ez az egyetlen lehetőség életének megmentésére. A kómát speciális gyógyszerekkel hozzák létre, amelyek átmenetileg lelassítják a létfontosságú funkciókat, ami azonban kockázatokkal is jár.

 

A mesterséges kóma állapota

A mesterséges kóma a mély altatásnak megfelelő állapot.  Az alkalmazott gyógyszerek hatására a tudat kikapcsol, az agy stabil állapotba kerül, a funkciók visszafogottan működnek: a testhőmérséklet csökken, az izmok ellazulnak, az agyi vérellátás csökkenése miatt lassulnak az anyagcsere-folyamatok. A test átmenetileg mozgásképtelenné válik, nem reagál a külső ingerekre, nem érez fájdalmat.

 

A kóma időszakában a beteget a légcsőbe helyezett tubuson át mesterségesen lélegeztetik. Ha a kómát 10 napnál tovább kell fenntartani, akkor gégemetszést kell végezni, és ezen a nyíláson át bevezetett tubuson keresztül folytatják a lélegeztetést. A beteget intravénásan vagy gyomorszonda segítségével táplálják, és éjjel-nappal felügyelet alatt tartják: folyamatosan ellenőrzik a légzését, pulzusszámát, vérnyomását, testhőmérsékletét és egyéb vitális paramétereit.

 

A mesterséges kóma alkalmazása

Az orvosok általában az alábbi állapotok esetén alkalmazzák a mesterséges kómát:

 

  • súlyos betegségek, összetett sérülések utáni gyorsabb gyógyuláshoz;
  • fájdalom csillapítására, ha azt más módon nem lehet megszüntetni;
  • agyi ödéma esetén a szövetek anyagcseréjének lassítására, a koponyaűri erek szűkítésére;
  • súlyos mérgezés után a központi idegrendszer működésének javítására;
  • agyműtét vagy szívvel kapcsolatos beavatkozások esetén;
  • a magzat szülés alatti oxigénhiányos állapota esetén;
  • komplikált tüdőgyulladás esetén;
  • súlyos fejsérüléseknél;
  • veszettség kezelésénél, a súlyos agykárosodás megakadályozására.

 

A mesterséges kóma előidézése és a felébresztés

A mesterséges kómát csak kórházi környezetben, általában intenzív osztályon alkalmazzák. A kóma előidézéséhez a betegnek speciális gyógyszereket adnak intravénásan, majd lélegeztetőgéphez csatlakoztatják, elektródákat helyeznek a mellkasára a szív- és érrendszeri aktivitás monitorozására, illetve szükség esetén EEG-vel ellenőrzik az agyműködését.

 

A mesterséges kómából való felébresztés szakaszosan történik:

 

  • fokozatosan növelik a készülék nélküli légzés időtartamát,
  • a beteget leválasztják a lélegeztetőgépről.

  

A felébresztés során először a vegetatív idegrendszer reflexei és funkciói állnak helyre, a tudat fokozatosan, epizodikusan tér vissza. A folyamat során kaotikus mozgások, delírium, zavartság léphet fel, néhány betegnél rohamok is kialakulhatnak.

 

A mesterséges kóma szövődményei

A mesterséges kóma időtartama – a betegség súlyosságától függően – néhány órától akár több hétig is terjedhet. A szövődmények kockázata egyenesen arányos a kóma időtartamával: minél hosszabb ideig tart az állapot, annál nagyobb a szövődmények valószínűsége.

 

A mesterséges kóma következményei, szövődményei az alábbiak lehetnek:

 

 

A mesterséges kóma utáni rehabilitáció

A mesterséges kómából való ébredés után a szervezet legyengül; a gyógyulás különösen azoknál tart hosszú ideig, akik egy hónapnál hosszabb ideig voltak kómában.  A betegnek újra kell tanulnia a járást és a különféle feladatok elvégzését, ezért a rehabilitációs időszak több hónapig, akár egy évig is eltarthat.

 

A rehabilitációt az alábbi szakemberek végezhetik:

 

  • gyógytornász,
  • neurológus,
  • masszőr,
  • pszichológus,
  • beszédterapeuta.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk