Bár a molibdén a nehézfémek közé tartozik, melyek bevitele jellemzően káros vagy egyenesen mérgező; az esszenciális nyomelemek közé is tartozik és megfelelő mennyiségű bevitele elengedhetetlen. Nyomelemként csak minimális molibdénre van szüksége az emberi szervezetnek.
A molibdén fontos szerepet játszik a kéntartalmú aminosavak anyagcseréjében, a különböző gyógyszerek és külső forrásból bevitt toxinok (méreganyagok) metabolizmusában. A molibdén felszívódásának folyamata nem teljesen ismert. A felnőttek bélrendszerében az étrendben található molibdén 40-100%-a, míg csecsemők esetén szinte az összes molibdén felszívódik. Kiválasztódásáért a vesék felelősek, raktározásáért pedig a máj, vesék, mellékvesék és a csontok.
A nyomelemekről bővebben itt olvashat.
A molibdén hatásai
A molibdén a legkülönbözőbb élettani folyamatokban játszik fontos szerepet. Elsősorban a molibdopterin szerkezeti összetevőjeként található meg a szervezetben, amely a szervezet által szintetizált kofaktor, és négy enzim működéséhez szükséges: szulfit-oxidáz, xantin-oxidáz, aldehid-oxidáz, mitokondriális amidoxim-redukáló komponens (mARC).
A molibdén az alábbi élettani folyamatokban játszik fontos szerepet:
- kéntartalmú aminosavak és heterociklusos vegyületek (pl. purinok és pirimidinek) metabolizációja – ezek a vegyületek többek között a DNS építőkövei;
- gyógyszerek és toxinok metabolizmusa (és ártalmatlanítása) a kiválasztás előtt.
Molibdénszükséglet
A megfelelő molibdénszükségletet az ételekben található molibdén általában kielégítően fedezi egészséges ember kiegyensúlyozott táplálkozása esetén. A molibdénhiány ritka állapot, ezért a molibdén szintjét jellemzően nem értékelik a vérvizsgálatok során. A molibdén szérumszintje 0,28 ng/ml és 1,17 ng/ml között van.
Az ajánlott napi molibdénbevitel az alábbiak szerint alakul a különböző korosztályokban:
- kisbabák 6 hónapos korig: 2 mcg/nap;
- gyermekek 7-12 hónapos korig: 3 mcg/nap;
- 1-3 év közötti gyermekek: 17 mcg/nap;
- 4-8 év közötti gyermekek: 22 mcg/nap;
- 9-13 év közötti gyermekek: 34 mcg/nap;
- 14-18 év közötti tinédzserek: 43 mcg/nap;
- 19 éves kor felett: 45 mcg/nap.
A megfelelő molibdénbevitel biztosítása
A szervezet számára szükséges molibdénmennyiséget magas molibdéntartalmú ételek fogyasztásával biztosíthatjuk.
A molibdén többféle formában kapható, többek között az alábbiakban:
- molibdén-klorid,
- nátrium-molibdát,
- molibdén-glicinát,
- molibdén aminosav kelát.
Magas molibdéntartalmú élelmiszerek többek között az alábbiak:
- hüvelyesek,
- teljes kiőrlésű gabonák,
- marhamáj,
- tej- és tejtermékek.
Az élelmiszerekben lévő molibdén mennyisége az öntözéshez használt vízben lévő molibdén mennyiségétől függ. Az ivóvíz általában csak kis mennyiségű molibdént tartalmaz. Az élelmiszereken a molibdéntartalom feltüntetése nem kötelező, emiatt az erre vonatkozó információk elérhetősége meglehetősen limitált.
Az egészséges táplálkozásról bővebben itt olvashat.
A molibdénhiány tünetei
Kiegyensúlyozatlan étrend mellett kialakuló molibdénhiányról eddig még nem számoltak be, csak 1981-ben egyetlen esetben, amikor a beteg teljes parenterális, vagyis az emésztőrendszert kikerülő mesterséges táplálásban részesült, mely nem tartalmazott molibdént.
Molibdénhiány jellemzően genetikai mutáció nyomán alakulhat ki: az ún. molibdén-kofaktor-hiány ritka anyagcsere-rendellenesség. A betegség nyomán a molibdopterin bioszintézise akadályozott, ami rontja a szulfitot metabolizáló enzimek működését. Ez encephalopathiához (agyi működés zavar) és görcsrohamokhoz vezet. Az idegrendszeri károsodás ilyen esetben nagyon súlyos, általában születés után néhány napon belül halálhoz vezet.
Várandósság és a molibdén
Várandósság esetén kiemelten fontos odafigyelni a megfelelő molibdénbevitelre, hogy a kismama elegendő molibdénhez jusson.
Várandós és szoptatós nők esetén 50 mcg az ajánlott napi molibdénbevitel.
Amennyiben kiegyensúlyozott diétát folytat a kismama, a molibdén pótlására jellemzően nincs szükség, elegendő mennyiséget tartalmaz a megfelelő étrend! A molibdénhiány várandós nőknél és magzataiknál is meglehetősen ritka.
A molibdéntúladagolás tünetei
Bár a molibdén nagyon fontos nyomelem, melynek megfelelő mennyisége szükséges a szervezet egészséges működéséhez, a túlzott bevitele káros lehet. Az akut túladagolás meglehetősen ritka, a molibdénben gazdag élelmiszerek fogyasztása jellemzően nem okoz túladagolásos tüneteket, mivel a molibdén gyorsan kiválasztódik a vizelettel.
A molibdén napi mennyiségének felső határa:
- 1-3 év közötti gyermekek: 300 mcg/nap,
- 4-8 év közötti gyermekek: 600 mcg/nap,
- 9-13 év közötti gyermekek: 1100 mcg/nap,
- 14-18 év közötti gyermekek: 1700 mcg/nap,
- felnőttek: 2000 mcg/nap (2 mg).
A molibdéntúladagolás tünetei az alábbiak:
- ízületi fájdalom,
- köszvény tünetek,
- magas húgysavszint a vizeletben.