A myiasis parazitafertőzés, amelyet egyes légyfajok lárvái okoznak. Általában trópusi- és szubtrópusi területeken, például Közép- és Dél-Amerika, Afrika és a Karib-szigetek országaiban fordul elő.
A fertőzés időnként mérsékelt égövön is megjelenhet rossz higiéniai körülmények esetén vagy állattartó telepek környezetében. Magyarországon a légylárva által okozott parazitafertőzés leginkább a haszonállatokat érinti.
A myiasis főbb tünetei
A légylárva több helyen is megtelepedhet a szervezetben, és ennek megfelelő tüneteket okoz.
Leggyakrabban sebet vagy sérülést érint a fertőzés, a légy ebbe rakja petéit. A bőr alatt kis dudor alakul ki, és esetenként a lárva mozgása is látható a bőrfelszín alatt. Az érintett terület fájdalmas, viszkető lehet, és nedvedzés tapasztalható.
Az egyes légyfajok más-más tüneteket okozhatnak, és az általuk kiváltott betegség súlyossága is különbözik. A Dermatobia hominis (emberbagócs) faj lárvája gyermekeknél az agyba is behatolhat. A Cochliomyia hominivorax lárvája a sebekben telepszik meg, de mélyebb szövetrétegekbe is vándorolhat. Súlyos esetekben ez is okozhat halált, és előfordulhat másodlagos bakteriális fertőzés is. Az Oestrus ovis lárva a szemben telepszik meg, így ophthalmomyiasis lép fel, amelynek tünetei a kötőhártyagyulladáshoz hasonlítanak; a mélyebbre jutó fertőzés a látást is károsítja. Légylárvákat számos emberi szervből kimutattak már, például a fülből, orrból, bélrendszerből és az urogenitális traktusból is.
Mikor forduljon orvoshoz?
Ha érintett területre utazott és a fenti tüneteket érzékeli, forduljon kezelőorvosához és számoljon be neki az utazásáról.
Fontos! Ha bármilyen sebe „nem akar gyógyulni”, elgennyesedik, körülötte a bőr megduzzad és vöröses elszíneződést mutat, hőemelkedés vagy láz jelentkezik, azonnal forduljon orvoshoz!
A myiasis kiváltó okai
Myiasis esetén egyes légyfajták lárvái a gazdaszervezetben megtelepednek. Ezek a paraziták általában trópusi- vagy szubtrópusi éghajlaton élnek. Magyarországon jellemzően a haszonállatokon találhatók meg, de rossz higiéniai körülmények között élők, alkoholbetegek körében előfordulnak a sebet érintő fertőzések.
Vannak fajok, melyek sebekbe vagy sérülésekbe rakják le a petéiket, a lárvák pedig mélyre hatolnak a bőrbe. Egyes lárvák a mélyebb szövetekig is eljuthatnak és komoly károkat okozhatnak. Más fajok legyek, szúnyogok vagy kullancsok által terjesztik lárváikat, amelyek a hordozó csípésekor jutnak be a szervezetbe. Egy afrikai légyfajta a nedves textilekre petézik, és a textillel való érintkezéssel kerül az emberi szervezetbe a lárva.
A pete vagy lárva a szervezetbe juthat sebfelszínen, szemen, fülön, orron keresztül vagy fertőzött étellel.
A myiasis emberről emberre nem terjed.
A myiasis lehetséges szövődményei
A légylárvák okozta fertőzés – a fertőzés helyétől függően – komoly szövődményeket is okozhat. Ha a sebek gyógyulása nem történik meg, felülfertőződhetnek. A szemet érintő fertőzés látáskárosodást okozhat.
A myiasis diagnosztizálása
A diagnózis a tünetek helye alapján történik, a lárvák mikroszkóppal, szabad szemmel is láthatók, illetve a faj is beazonosítható.
A myiasis kezelése
A légylárvát sebészi úton kell eltávolítani, és a seb tisztán tartására különösen oda kell figyelni.
Lásd még: Sebkezelés otthon
Mit tehet otthon?
Fordítson figyelmet a sebek tisztán tartására. Ha a környezetében haszonállatok vannak, igyekezzen kerülni a legyek közelségét.
A myiasis megelőzése
A trópusi- és szubtrópusi területeken legyen fokozottan óvatos, különösen, ha sok időt tölt a szabadban. A bőr minél nagyobb felületének takarásával és rovarriasztóval próbálja megelőzni a rovarcsípéseket, illetve használjon szúnyoghálót. A sebeket, sérüléseket gondosan fertőtlenítse és soha ne hagyja szabadon. Fertőzött helyeken a szabadban kiteregetett ruhákat vasalja ki a használatuk előtt. Igyekezzen kerülni az arca, szeme, füle, orra és az esetleges sebek érintését.
Kapcsolódó tartalom: