Nem trombocitopéniás purpura

Bárkivel előfordulhat, hogy ismeretlen eredetű, vöröses lila foltokat fedez fel magán – ezek az ún. purpura simplex (magyarul ördögcsípés) névre hallgatnak és általában nem jeleznek súlyos egészségügyi problémát. Érdemes azonban mégis utánajárni, hogy pontosan mi okozza őket, mert ritka esetben súlyos betegség jelei is lehetnek.

A purpura maga nem betegség, hanem egy tünet, melynek sok oka lehet – kezdve a sérülésektől a gyógyszermellékhatásokon át egészen a súlyosabb véralvadási zavarokig. Az ún. nem trombocitopéniás purpurák közé azok az esetek tartoznak, melyek során a vérlemezkeszám normális marad, vagyis nem a vérlemezkék alacsony száma okozza a bőr alatti bevérzéseket.

A trombocitopéniáról általánosságban itt olvashat.

A nem trombocitopéniás purpura főbb tünetei

Purpurák akkor keletkeznek, amikor a kis erekből vér szivárog a bőr alatti kötőszövet területére. Ilyenkor 4 és 10 mm közötti átmérőjű vörös, vöröses-lila folt jelentkezik – ezt a bőrtünetet nevezzük purpurának. Ha a foltok átmérője kisebb mint 4 mm, akkor petechiának, ha 1 cm-nél nagyobb, akkor ecchymosisnak nevezik őket.

A nem trombocitopéniás purpura tünetei az alábbiak lehetnek:

Mikor forduljon orvoshoz?

A purpura az esetek nagy részében jóindulatú (ártalmatlan) és kezelés nélkül is elmúlik – különösen azokra az esetekre igaz ez, amikor az oka a bőr elvékonyodása, amely idősödés vagy napégés következtében történhet.

Ha azonban a purpura gyakran jelenik meg, vagy mellette egyéb tüneteket is tapasztal (pl. orrvérzés, fogínyvérzés, erős menstruációs vérzés, véres vizelet, véres széklet stb.), melyek valamilyen alapbetegség gyanújára adnak okot, javasolt mielőbb orvoshoz fordulnia.

A nem trombocitopéniás purpura kialakulásának kiváltó okai

A véralvadásban kiemelt szerepet játszanak a vérlemezkék. A purpurákat ez alapján két csoportba oszthatjuk: a normális vérlemezkeszám esetén jelentkező, ún. nem trombocitopéniás purpura, vagy a túl alacsony vérlemezkeszám miatt kialakuló, ún. trombocitopéniás purpura esetekre.

A nem trombocitopéniás purpurának számos oka lehet, többek közt az alábbiak:

A nem trombocitopéniás purpura diagnosztizálása

A diagnosztizáláshoz a kezelőorvos először fizikális vizsgálatot végez a purpura tényének megállapítására. Ezt követően a purpura lehetséges okát tárják fel.

A purpura okának felderítésében az alábbi vizsgálatok segíthetnek a kezelőorvosnak:

A nem trombocitopéniás purpura riziófaktorai közé az alábbiak tartoznak:

A nem trombocitopéniás purpura kezelése

A purpura kezelése mindig a kiváltó októl függ – mivel a purpura maga csak tünet és nem pedig betegség. A nem trombocitopéniás purpura enyhe esetei jellemzően kezelés nélkül, maguktól is gyógyulnak.

A magától nem gyógyuló nem trombocitopéniás purpura kezelésére az alábbiak alkalmazhatók:

  • helyi hatású krémek a bőr alatti keringés fokozása, a bőr vastagságának növelése és egészségének javítása érdekében;
  • amennyiben a purpurát gyógyszermellékhatás okozza, az adott gyógyszer adagjának csökkentése vagy a kezelés leállítása;
  • ha autoimmun betegségről van szó, immunszuppresszáns gyógyszerekkel az autoimmun folyamat gátlása;
  • fertőzéses eredetű esetek esetén antibiotikum vagy antivirális (vírusellenes) szer;
  • vény nélkül kapható fájdalomcsillapító és nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek a fájdalom és a gyulladás enyhítésére.

A nem trombocitopéniás purpura megelőzése

A purpura kialakulását nem lehet minden esetben megelőzni, mivel a tünetet számos tényező (köztük akár ismeretlen eredetű is) okozhatja.

Bizonyos megelőző intézkedésekkel a purpura kialakulásának esélye csökkenthető.

  • Védje a bőrét! Használjon fényvédő krémet, és táplálja megfelelő bőrápolási termékekkel annak érdekében, hogy a bőr ne vékonyodjon el és a bőr alatti kis erek megőrizzék a rugalmasságukat.
  • Kezelje a mögöttes egészségügyi állapotokat! autoimmun betegségek vagy egyéb purpurához kapcsolódó egészségügyi állapotok hatékony kezelése csökkenti a purpura kialakulásának gyakoriságát.
  • Vegyen részt rendszeres egészségügyi ellenőrzésen!

Kapcsolódó tartalmaink

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk