Nocardiosis

A nocardiosis főként a tüdőt, de gyakran a bőrt és agyat is érintő betegség, amelyet a vízben és talajban található Nocardia asteroides baktérium okoz.

 

A betegség lefolyása hónapokig, akár évekig is eltarthat. Különösen az immungyengeséggel élőkre veszélyes. Megfelelő kezelés nélkül akár halált is okozhat.

 

A nocardiosis főbb tünetei

A fertőzés leggyakrabban a tüdőt érinti, így a betegség jellemzően ezt a szervet érintő, tüdőgyulladásra vagy tuberkulózisra hasonlító tünetekkel, valamint lázzal kezdődik.

 

A betegség tünetei lehetnek az alábbiak:

 

 

A fertőzés a véráramon keresztül más szervekre is átterjedhet, arra jellemző tüneteket okozva.

 

A központi idegrendszer (agy, gerincvelő) érintettsége esetén fejfájás, általános gyengeség, görcsrohamok, zavartság jelentkezhet.

 

Bőrtünetek akkor jellemzők, ha nyílt sebbel érintkezik a kórokozóval szennyezett föld. Ilyenkor a bőrön fekélyek és nedvedző csomók alakulnak ki, és a fertőzés a nyirokkeringésben is terjedhet.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a fenti tüneteket észleli, esetleg nem gyógyuló sebe van, keresse fel háziorvosát vagy a területileg illetékes baleseti sebészetet a megfelelő sebellátás érdekében. Mondja el orvosának a seb keletkezésének körülményeit.

 

A nocardiosis kiváltó okai

A fertőzést a talajban található Nocardia asteroides baktérium belélegzése vagy nyílt sebbel való érintkezése okozza. A baktérium általában azoknál okoz betegséget, akiknek az immunrendszere nem működik megfelelően.

 

A nocardiosis diagnosztizálása

Ha a tünetek alapján a nocardiosis gyanúja merül fel, az érintett területről vett mintában mutatható ki a kórokozó jelenléte. A diagnózist képalkotó vizsgálatokkal is pontosíthatják a tüdőérintettség felmérése érdekében.

 

A nocardiosis kezelése

A betegség antibiotikumokkal kezelhető, a gyógyulás hónapokig is eltarthat.

 

Egyes esetekben a keletkezett tályogokat sebészi úton kell kiüríteni.

 

A nocardiosis megelőzése

Kertészkedésnél kesztyű és megfelelő ruházat viselése véd meg a kórokozó bőrbe jutásától. Ezekre különösen akkor kell nagy figyelmet fordítani, ha nyílt seb vagy vágás található a bőrön.

 

A fertőzés az immunrendszer szerzett vagy veleszületett gyengesége, betegsége esetén veszélyes, ilyen ismert állapot mellett különös elővigyázat szükséges.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk