Onkopszichológia

Egy daganatos betegség diagnózisa és kezelése komoly lelki terhet is jelenthetnek a beteg és hozzátartozói számára. Az onkopszichológiával (pszichoonkológiával) foglalkozó pszichológusok, klinikai szakpszichológusok, pszichoterapeuták az ezzel való szembenézésben és a lelki egészség megőrzésében segítenek az érintetteknek. Munkájuk a fizikai gyógyuláshoz is fontos hozzáadott érték.

 

A daganatos betegségek gyakorisága megnőtt az elmúlt évtizedekben, és a modern kezeléseknek köszönhetően egyre többen vannak, akik túlélik a betegséget, vagy hosszú ideig együtt tudnak élni vele. Éppen ezért egyre nagyobb szerepe van annak, hogy a pszichés velejárókkal is foglalkozzanak a szakemberek, mivel a megfelelő pszichés állapot nemcsak a beteg és a hozzátartozók mindennapjait, hanem a gyógyulást is megkönnyíti.

 

A daganatos betegségek lelki hatásai

Minden testet érintő betegség lelki változásokkal is jár, és egy olyan betegségtípusnál, mint a daganatos betegségek, a legtöbb emberben már maga a diagnózis is halálfélelmet vált ki. A test egészségének elvesztése önmagában is nehezen kezelhető, akkor is, ha csak időleges állapotról van szó. Az onkológiai kezelések sokszor kifejezetten megterhelők, és esetenként bizonytalan kimenetelűek.

 

A megterhelő és általában hosszú ideig tartó folyamat kisebb vagy akár súlyosabb tüneteket is okozhat a félelemtől és szomorúságtól a depresszióig és szorongásig. Ezek leküzdésében segít a betegeknek és a hozzátartozóknak is az onkopszichológiával foglalkozó szakember. A beavatkozásokra, kezelésekre való pszichés felkészülés a gyógyulás időtartamát is csökkentheti, a gyógyulás után pedig segít visszatérni a mindennapi életbe.

 

Az onkopszichológia beavatkozási területei

A daganatos betegséggel élők komoly kihívásokkal küzdenek meg fizikai- és lelki téren is. Az onkopszichológia beavatkozására több esetben is szükség lehet.

 

Onkopszichológiai támogatás különösen az alábbi esetekben ajánlott:

 

 

A hazai irányelv szerint az onkopszichológia tevékenységei közé tartozik a betegséggel járó életminőségromlás megelőzésének egészségpszichológiai vonatkozásai, valamint a kezelésben résztvevők hozzátartozóinak és az egészségügyi szakembereknek támogatása is.

 

Az onkopszichológia főbb tevékenységei:

 

  • a fizikai tünetekkel való megküzdés segítése (fájdalom, kimerültség, a szexuális élet zavarai, alvászavarok, gondolkodási zavarok és más tünetek enyhítése, amelyeket a daganat vagy a kezelés okoz);
  • a pszichés tünetekkel való megküzdés segítése (a betegség továbbterjedésétől, visszatérésétől való félelem, pszichiátriai betegségek és tünetek);
  • spirituális kérdések (vallási aggályok, az okok és a betegség értelmének keresése);
  • a kezelés alakításában való részvétel (a fájdalomcsillapítók, alternatív kiegészítő gyógymódok használata, a kezelésről való döntésekben való segítség, a kezeléshez való alkalmazkodás);
  • az általános egészségi állapot javítása (életmódbeli, stresszkezelési tanácsadás, a betegséghez mérten egészséges, aktív életmód kialakítása);
  • a mindennapokat érintő kérdésekkel kapcsolatos szorongások (anyagi kérdések, családi konfliktusok, munkahelyi problémák stb.) kezelése;
  • a család, a támogatók és az egészségügyi személyzet támogatása.

 

Az onkopszichológia elérhetősége

Az onkopszichológia viszonylag új terület, de a hazai ellátórendszerben is elérhető. Az Országos Onkológiai Intézetben 1988 óta dolgoznak pszichológusok is a betegek támogatásában. Az érvényben lévő irányelv szerint javasolt minden onkológiai központban, illetve onkológiai osztályhoz kapcsolódóan biztosítani a betegek és hozzátartozóik számára a pszichológiai segítségnyújtás lehetőségét.

 

Az onkopszichológiai munka mindig az onkológiai kezelésben résztvevő szakemberekkel teammunkában történik, és a diagnózistól a gyógyulás utánig, vagy a halálig tarthat. A terápia lehet egyéni vagy csoportos, és akár gyógyszeres kezelést is magában foglalhat.

 

Ha ilyen jellegű betegséggel és annak lelki terheivel kell megküzdenie, kérje kezelőorvosa, illetve a fogadó intézmény segítségét a megfelelő szakember elérése érdekében.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk