Örökletes nem polipózisos vastagbélrák

A Lynch-szindróma egy genetikai hiba miatt kialakult állapot, amely egyes daganatos betegségek kialakulásának fokozott kockázatával jár.  A génmutáció növeli a vastagbélrák, a méhtestrák és számos más daganat esélyét.

 

A Lynch-szindróma 52-58%-kal növeli a vastag- és végbélrák, 25-60%-kal a méhtestrák, 6-13%-kal a gyomorrák, valamint 4-12%-kal a petefészekrák kialakulásának valószínűségét az egyén élete során. Több más öröklött daganat szindróma is növelheti a vastagbélrák vagy a méhtestrák kockázatát, de a leggyakrabban a Lynch-szindróma áll a háttérben. Korábban örökletes, nem polipózus vastag- és végbélrákként (Hereditary Non-Polyposis Colorectal Cancer, HNPCC) volt ismert.

 

Becslések szerint a vastagbél- vagy méhtestdaganatok 3%-a Lynch-szindróma miatt alakul ki. A Lynch-szindrómásoknál a rákos megbetegedések gyakoribbak, és korábbi életkorban jelentkeznek, mint általában, ugyanakkor a Lynch-szindróma nem jelenti azt, hogy a meglévő mutáció esetén valaki biztosan rákos lesz. A Lynch-szindrómát több gén mutációja is okozhatja. 

 

Lynch-szindrómára utalhatnak az alábbiak:

 

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha az egyik szülő Lynch-szindrómás, a génmutációt 50% eséllyel örökíti tovább gyermekének. Ha szülei egyikénél Lynch-szindróma jelentkezett, tájékoztassa erről a kezelőorvosát, és kérjen beutalót genetikai tanácsadásra.

 

Ha a családjában előfordult már vastagbél- vagy méhtestrák, érdemes orvoshoz fordulni a kockázatok felmérése céljából.

 

Vastagbélrákra utalhat a véres széklet, a nem tervezett fogyás, a székelési szokások megváltozása (hasmenésszorulás). A méhtestrák legjellemzőbb tünete a hüvelyi vérzés. Ilyen jellegű tünetek esetén mielőbb keresse fel háziorvosát vagy nőgyógyászát, aki gondoskodik a szükséges vizsgálatok megszervezéséről.

 

Emellett fokozottan ajánlott rendszeres vastagbélszűrésen és nőgyógyászati vizsgálaton is részt venni!

 

A Lynch-szindróma kiváltó okai

A Lynch-szindróma autoszomális domináns módon öröklődik. Ez azt jelenti, hogy ha az egyik szülő hibás gént hordoz, a születendő gyermek 50% eséllyel örökli a hibás gént. A betegség kialakulásához már egy hibás gén is elég. A betegség öröklés nélkül, úgynevezett de novo (újonnan keletkezett) mutációval is kialakulhat.

 

A Lynch-szindróma kialakulásáért több gén (MLH1, MSH2, MSH6, PMS2, EPCAM) is felelős lehet. Ezeknek a géneknek a közös jellemzőjük, hogy ha a sejtek osztódása során valamilyen hiba keletkezik a sejt örökítőanyagában (DNS), akkor ezek képesek azt kijavítani, így megelőzve a daganatok kialakulását. Így ha ezek nem működnek megfelelően, akkor túl sok hiba keletkezik a DNS-ben, ami daganatok kialakulásához vezet. Az öröklött génhiba azonban nem mindig vezet daganat kialakulásához.

 

A Lynch-szindróma lehetséges szövődményeinek, így a vastagbéldaganatnak a kialakulásában az életmód is szerepet játszik (pl. kevés mozgás, vörös húsok fogyasztása túlzott mennyiségben). A vastagbélrák világszerte a második leggyakrabban előforduló daganatos megbetegedés. Európában Csehország mellett Magyarország az egyik vastagbélrákkal leginkább terhelt ország.

 

A Lynch-szindróma növeli az alábbi betegségek kockázatát:

 

 

A Lynch-szindróma diagnózisa kihathat a családtervezésre is, hiszen ha az egyik szülőben megtalálható a hibás gén, azt 50% eséllyel öröklik a gyermekek. A diagnózis fontos információ a tágabb család számára is, mivel más vérrokonnak is esélye lehet a Lynch-szindróma kialakulására.

 

A Lynch-szindróma diagnosztizálása

A Lynch-szindrómát általában genetikai vizsgálatokkal diagnosztizálják. Ha családjában van diagnosztizált Lynch-szindrómás beteg, vagy számos daganatos megbetegedés előfordult már, javasolt a genetikai vizsgálat.

 

A Lynch-szindróma kezelése

A Lynch-szindrómában szenvedők orvosa a béldaganat kialakulásának megelőzésére és korai diagnosztizálására javasolhatja az évenkénti kolonoszkópiát már fiatalkortól kezdve. Nőknél endometriális biopszia is szóba jöhet szűrővizsgálatként.

 

A petefészekrák szűrésére évenkénti ultrahangvizsgálatot és vérvizsgálatot alkalmazhatnak. Vizeletvizsgálattal a húgyúti daganatok, endoszkópos vizsgálattal a gyomorrák, vékonybéldaganat szűrhető. Az évenkénti neurológiai vizsgálattal a központi idegrendszer betegségei szűrhetők.

 

Kialakult béldaganat esetén a daganat stádiumától függően sebészi kezelés (kolektómia), kemoterápia és/vagy radioterápia jöhet szóba.

 

Mit tehet Lynch-szindróma esetén?

Ha Lynch-szindrómája van, csökkentheti a rák kialakulásának kockázatát az alábbiakkal:

 

  • rendszeres testmozgás,
  • rostban gazdag ételek fogyasztása,
  • vörös húsok, húskészítmények fogyasztásának mellőzése,
  • alkohol fogyasztásának kerülése,
  • az egészséges testsúly fenntartása.

 

Megfigyelések szerint:

 

  • azoknál a Lynch-szindrómás nőknél, akik hormonális fogamzásgátlót használnak (több mint egy éve), alacsonyabb a rák kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik nem;
  • a Lynch-szindrómában szenvedő, gyermeket vállaló nőknél kisebb a rák kialakulásának kockázata, mint a gyermekteleneknél;
  • a multivitaminok és a kalciumpótlás csökkenthetik a rák kialakulásának kockázatát a Lynch-szindrómában szenvedőknél.

 

A Lynch-szindróma szövődményeinek megelőzése

Ha Lynch-szindrómában vagy vastagbélrákban szenved, orvosa javasolhatja a vastagbél egy nagyobb részének eltávolítását preventív jelleggel, a rák kockázatának csökkentése érdekében.

 

A Lynch-szindrómában szenvedő nők a méhtest- vagy petefészekrák megelőzése céljából megfontolhatják a méheltávolítást és a petefészkek eltávolítását, ha már nem terveznek gyermeket.

 

Kapcsolódó tartalom: Daganatképződés

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk