Pajzsmirigy alulműködés (Hipotireózis)

A pajzsmirigy alulműködése (hipotireózis) esetén nem termelődik megfelelő mennyiségű pajzsmirigyhormon. A pajzsmirigyhormonok a szervezet számos anyagcsere-folyamat megfelelő működéséért és a növekedésért felelősek, illetve szerepet játszanak a szexuális és agyi működésben is. 

Hazánkban sokan szenvednek hipotireózisban. A hipotireózis okozhat kellemetlen panaszokat, de többnyire jól kezelhető.

A pajzsmirigy alulműködés tünetei

A hipotireózis általában hosszú évek alatt alakulhat ki, anélkül, hogy bármilyen tünetet okozna. Általános tünetek a gyengeségérzés és fáradékonyság, ingerlékenység, illetve a koncentrálóképesség csökkenése és a memóriazavar. Hangulatingadozás, akár depresszió is kialakulhat. Jellemző továbbá a megfelelő táplálkozás, elegendő testmozgás ellenére kialakuló hirtelen súlygyarapodás.

Hipotireózisra utalhatnak továbbá az alábbi tünetek:

  • csökkent hidegtűrés;
  • törékeny haj és köröm;
  • fokozott hajhullás;
  • ödémás szemek;
  • száraz, hűvös bőr;
  • rekedt hang;
  • izomfájdalom;
  • székrekedés;
  • szédülés, fejfájás.

Fentieken túl a hipotireózis a nemi funkciók zavarait is kiválthatja (pl. nemi vágy csökkenése, menstruációs problémák). 

A diagnózis felállítását megnehezíti, hogy ezek a tünetek több más betegséget is jelezhetnek, illetve a tünetek megjelenhetnek a hormonszint változása nélkül is.

A pajzsmirigy alulműködés kiváltó okai

A pajzsmirigy szervezetünk fontos része, működését az agyalapi mirigy szabályozza. A hipotireózis az egész világon gyakori betegség, többségében nőket érint, aminek az oka még nem tisztázott. Gyakori kiváltó oka a pajzsmirigygyulladás, illetve a Hashimoto-betegség.

A hipotireózis okai lehetnek még a következők:

A hipotireózis összefügghet a jód hiányával, és mivel hazánk jódszegény területnek számít, sokakat érint a betegség. Egyes pajzsmirigyproblémák esetén érdemes jódot szedni, de a szerv gyulladásos állapotánál kifejezetten ártalmas, ezért szakember tanácsát kell kérni a plusz jód bevitelének szükségességéről.

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a fenti tünetek valamelyikét észleli – különösen, ha mással nem magyarázható fokozott fáradtság, tartósan alacsony vérnyomás és pulzus tünetei esetén –, keresse fel háziorvosát, aki gondoskodni fog a szükséges vizsgálatokról és a megfelelő szakrendelésre történő beutalásról.

A betegség kezelése belgyógyász, endokrinológus szakterülete.

A pajzsmirigy alulműködés diagnosztizálása

Az orvos első körben fizikálisan megvizsgálja a beteget, hogy megnagyobbodott-e a pajzsmirigy, állománya mirigyes-e, illetve hogy göb található-e benne. A betegség diagnosztizálásához laboratóriumi vérvizsgálattal ellenőrzik a hormonok és pajzsmirigyellenes antitestek szintjét.

Az alulműködésre a magas TSH-szint, az alacsony pajzsmirigyhormonok (fT3- és fT4-szint) utalnak, de a szubklinikus (tünetszegény vagy tünetmentes) pajzsmirigy-alulműködés esetén a TSH magas, ugyanakkor a pajzsmirigy hormonjai normálisak. Emellett általában alacsony pulzusszám és alacsony vérnyomás mérhető, a koleszterinszint pedig emelkedett.

A TSH-érték életkor szerint, napszakonként, évszakonként is eltéréseket mutathat, illetve gyógyszerek is befolyásolhatják, ezért több mérésre is szükség lehet a betegség megállapításához.

A pontos diagnózis felállításához szükségesek lehetnek még az alábbi vizsgálatok:

  • pajzsmirigy-ultrahangvizsgálat,
  • pajzsmirigy-szcintigráfia (funkciós vizsgálat),
  • pajzsmirigy aspirációs citológia (szövettani mintavétel).

A pajzsmirigy alulműködés kezelése

A hipotireózis hormonális betegség, kezelése általában élethosszig tartó hormonpótlással történik. Véglegesen nem gyógyítható, de megfelelő kontroll és kezelés mellett tünetmentesíthető. A kórkép nem befolyásolja az életkilátásokat, teljes élet élhető vele, a kezeletlen betegség viszont súlyos szövődményeket okozhat, akár életveszélyessé is válhat.

A hipotireózis elsősorban a tiroxin hormon szintetikus változatával kezelik. A szükséges gyógyszermennyiség beállítása hosszabb időt is igénybe vehet, és szükség van a hormonszint rendszeres ellenőrzésére, mert túlműködés is felléphet a következő tünetekkel: heves szívdobogás, idegesség, álmatlanság, remegés, hasmenés.

A gyógyszert mindig reggel, éhgyomorra és kevés (1 pohár) vízzel kell bevenni, legalább fél órával étkezés előtt, ami elősegíti a felszívódását. Egyes gyógyszerek (pl. fájdalomcsillapítók, antibiotikumok, szívgyógyszerek) befolyásolhatják a készítmény hatékonyságát, ezért ezeket minimum 1 óra eltelte után lehet bevenni. A várakozási időkről a betegtájékoztatókban található részletesebb információ.

A hipotireózis kezelése esetén fokozottan figyelni kell az életmódra: vannak ételek, amelyek negatívan hatnak a pajzsmirigyre (pl. glutén és a szója), és vannak, amelyek bizonyítottan hozzájárulnak a pajzsmirigy egészségéhez. Fontos a nyomelemek, ásványi anyagok fokozott bevitele és a rendszeres testmozgás is, a legtöbb esetben ezért szükség van diétás tanácsadásra és személyes edzésterv összeállítására a kezelés sikere érdekében.

A pajzsmirigy alulműködés szövődményei

Kezeletlen esetben a hipotireózis magas koleszterinszinthez és érelmeszesedéshez vezet, ami növeli a szív-érrendszeri betegségek, különösen a szívinfarktus és a stroke kockázatát. Emellett, az agyalapi mirigy serkenteni próbálja az alulműködő szervet, így golyva alakulhat ki.

A kezeletlen hipotireózis életet veszélyeztető állapotot, úgynevezett mixödémás kómát okozhat, amely extrém alacsony testhőmérséklettel, görcsökkel és légzésleállással járhat.

Pajzsmirigy alulműködés várandósság idején

A magzat normál fejlődéséhez elengedhetetlen a kismama megfelelő pajzsmirigyműködése, az alul- vagy túlműködés egyaránt veszélyt jelent. Kezeletlen pajzsmirigy-alulműködés esetén csökken a teherbeesés valószínűsége, illetve nő a vetélés kockázata. Az anya betegsége a magzat idegrendszeri fejlődésének károsodását, alacsony születési súlyt, lepényleválást okozhat, ezért javasolt a gyermekvárás halasztása a hormonszint normalizálásig.

A későn megkezdett hormonpótlás során a magzat testi növekedésének elmaradása korrigálható, de a mentális retardáció nem. A várandósság első harmadában általában szükség van a kismama hipotireózisra szedett gyógyszerének növelésére, mert ekkor még nem termel a magzat szervezete elegendő hormont.

Pajzsmirigy-alulműködés kezelésének elmulasztás során megnő a terhességi toxémia (preeklampszia), illetve a szülés utáni vérzések kockázata.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk