A perifériás – más néven környéki – idegrendszert a központi idegrendszeren (agy és gerincvelő) kívüli idegek alkotják, amelyek az egész testet behálózzák és információt közvetítenek az agy és a szervezet többi része között. Ezek az információk lehetnek az érzékeléssel kapcsolatosak, a mozgásokat koordinálók, illetve a különböző belső szervek működéséért felelősek.
A perifériás idegek betegségei ezeknek az idegeknek a károsodására utal, amelynek következtében az információtovábbítás is károsodik. A károsodott idegek típusától függően sokféle tünetben megnyilvánulhat: érzékelési és mozgászavarok, a belső szervek működésének zavarai, illetve fájdalom az érintett területen.
Az idegrendszer működéséről bővebben itt olvashat.
A perifériás idegek betegségeinek főbb tünetei
A perifériás idegeknek különféle feladatai vannak: izmokat mozgatnak (motoros idegek), érzékelésért felelnek (szenzoros idegek) vagy a vegetatív funkciókat irányítják (autonóm idegrendszer). A perifériás idegkárosodás tünetei változatosak lehetnek, attól függően, hogy az érintett ideg milyen típusú és hol helyezkedik el. A tünetek megjelenése lehet hirtelen (akut) vagy lassú, fokozatos (krónikus).
A perifériás idegek betegségeinek tünetei az alábbiak lehetnek:
- fájdalom az érintett területen;
- izomproblémák (gyengeség, izomgörcs, rángások, járászavarok, ügyetlenség, fáradtság);
- érzékszervi változások (bizsergés, végtagzsibbadás, égető érzés);
- tapintási túlérzékenység vagy érzéketlenség (erős fájdalomérzés tapintásra vagy érzéketlenség tapintásra, hőre, érintésre).
Mikor forduljon orvoshoz?
Amennyiben a perifériás idegek károsodására utaló tüneteket tapasztalja, keresse fel háziorvosát, aki a megfelelő szakorvoshoz (neurológus) irányíthatja. Fontos, hogy ne csak a súlyos, hanem a néha megfoghatatlan, bizonytalan tünetekkel is forduljon orvoshoz a mielőbbi kivizsgálás és terápia érdekében.
A perifériás idegkárosodások kialakulásának okai
A perifériás idegek betegségeit számos tényező kiválthatja, de bizonyos esetekben az ok akár ismeretlen is lehet.
A perifériás idegek károsodásának okai az alábbiak lehetnek:
- veleszületett idegrendszeri rendellenesség;
- fizikai sérülés (pl. baleset, műtét);
- vitaminhiány: az E-, B1-, B3-, B6-, B9- és a B12-vitamin megfelelő szintje szükséges az idegek egészséges működéséhez;
- toxinok: bizonyos gyógyszerek (pl. kemoterápiás szerek), ipari méreganyagok (ólom, higany), vegyszerek (hígítók, oldószerek);
- az endokrin rendszer betegségei (pl. cukorbetegség, pajzsmirigy-alulműködés);
- az idegeket összenyomó állapotok (pl. alagút-szindróma);
- autoimmun betegségek (pl. rheumatoid arthritis, lupus);
- vírusfertőzések (pl. Epstein–Barr-vírus, HIV és AIDS);
- veseelégtelenség (nagy mennyiségű toxin felhalmozódása miatt);
- érelváltozások (a végtagok ereiben a vér áramlása gyulladás, vérrögképződés miatt akadályozott lehet);
- rosszindulatú daganatok;
- alkoholbetegség.
A perifériás idegek betegségeinek típusai
A perifériás idegrendszer zavarai az esetek döntő többségében nem önálló betegségek, vagyis kialakulásuk valamilyen kiváltó okhoz köthető.
A perifériás idegkárosodás típusai az alábbiak lehetnek.
Neuralgia (idegfájdalom)
Neuralgiáknak nevezzük azokat a sokszor éles fájdalmakat, amelyek a sérült vagy irritált idegek ellátási területén alakulnak ki. A komoly fájdalmakkal, a mozgás beszűkülésével járó neuralgiák jelentősen rontják az életminőséget.
A neuralgiák oka annyira szerteágazó lehet, hogy csak alapos kivizsgálás során derül fény rájuk, de az is előfordulhat, hogy a betegség hátterében nem találják a kimutatható okot. Ismert formája az övsömört követő, hosszú ideig fennálló, heves rohamokban fellépő fájdalom.
Neuropátia
Megkülönböztetünk centrális (agyi vagy gerincvelői károsodás), illetve perifériás idegkárosodás által kiváltott neuropátiás fájdalmakat. Utóbbit perifériás neuropátiának nevezzük, amely viszonylag gyakran előforduló kórkép. Tünetei a neuralgia során tapasztalható éles fájdalommal szemben inkább érzéskiesés, zsibbadás, krónikus fájdalom és izomgyengeség.
Ha a sérülés egy (vagy egyfajta) ideget érint, akkor mononeuropátiáról, ha több (vagy többféle) ideg érintett, akkor polineuropátiáról beszélünk. A tünetek részben az érintett ideg(ek) jellegétől (érző, mozgató, vegetatív vagy ezek kombinációja), részben pedig a neuropátia okától függnek.
A perifériás idegek betegségeinek szövődményei
A szenzoros perifériás idegkárosodás esetén az érzékelés zavarának következtében a beteg könnyen megsérülhet (pl. égési sérülések, vágások, szúrások). Az egyensúlyzavar, illetve a koordinációs zavar következtében könnyen eleshet, ami főleg idősebb korban veszélyes.
Ha a perifériás idegkárosodás kiváltó oka kezeletlenül marad, súlyos szövődmények jelentkezhetnek. Ilyen például a többnyire lábon megjelenő fekély, amely elfertőződhet, később pedig gangrénássá válhat (üszkösödhet), ami előrehaladott esetben a végtag amputációjához vezethet.
Ezenkívül a szív- és érrendszer is érintett lehet, ami alacsony vérnyomást (szédüléssel, gyengeséggel járhat), illetve szívritmuszavart okozhat.
A perifériás idegek betegségeinek diagnózisa
A betegségek diagnózisát a betegek kikérdezése (anamnézis), fizikális vizsgálata és a műszeres vizsgálatok eredményei alapján állítják fel.
Az alábbi vizsgálatokra jellemzően szükség van:
- a vér laborvizsgálata,
- az idegek ingerületvezetésének vizsgálata (elektroneurográfia, ENG),
- az izmok ingerületvezetésének vizsgálata (elektromiográfia, EMG),
- biopszia a szövettani vizsgálathoz,
- CT, MRI.
A perifériás idegek betegségeinek kezelése
A kezelés mindig személyre szabott, és függ például a tünetek eredetétől, jellegétől, fennállásuk idejétől. Az idegek ugyan regenerálódhatnak, de a folyamat nem mindig megfordítható, gyakran csak karbantartható.
A perifériás idegek betegségeinek kezelésére az alábbi módszerek állnak rendelkezésre:
- az alapbetegség gyógyítása,
- tüneti kezelés (vitaminpótlás),
- gyógyszeres kezelés (fájdalmas neuralgiás rohamokat megelőző antiepileptikumok, bizonyos típusú antidepresszánsok),
- az izomsorvadás megelőzése (gyógytorna, sport, az izmok folyamatos erősítése, fizioterápia),
- nem gyógyszeres fájdalomcsillapítás (pl. TENS-kezelés),
- műtét (pl. az érintett idegek felszabadítására).
A perifériás idegek betegségeinek megelőzése
A perifériás neuropátia megelőzésének legjobb módja az olyan alapbetegségek kezelése, amelyek növelhetik a kockázatot (pl. cukorbetegség, pajzsmirigy-alulműködés, fertőzések).
Az egészséges életmód szintén támogatja az idegek egészségét. Fogyasszon sok gyümölcsöt, zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát és sovány fehérjét. A B12-vitamin hiányának elkerülése érdekében egyen húsokat, halat, tojást, alacsony zsírtartalmú tejtermékeket és gabonaféléket. Vegetáriánusoknak és vegánoknak érdemes lehet megfontolni a B12-vitamin pótlását is, egészségügyi szakemberrel konzultálva. Rendszeresen mozogjon: próbáljon meg heti háromszor legalább 30-60 percet edzeni. Kerülje az idegkárosodást okozó tényezőket, mint a repetitív mozgások, dohányzás és túlzott alkoholfogyasztás.
Az egészséges táplálkozásról bővebben itt olvashat.