Pitvarfibrilláció

A szív normál ütemű működése biztosítja a vér keringését a testben. A szív szabályos ritmusban végzett munkáját a szív meghatározott helyéről kiinduló elektromos impulzusok szabályozzák. Amennyiben a szívműködés ritmusa szabálytalan, szívritmuszavarról van szó.

 

A pitvarfibrilláció olyan szívritmuszavar, amikor a pitvarok nem tudnak megfelelően összehúzódni, hanem csak „remegnek”. Ez azon kívül, hogy rontja a szív pumpafunkcióját, vérrögképződéshez is vezethet a pitvarokban, a vérrögök pedig az agyba kerülve stroke-ot okozhatnak. Megfelelő kezeléssel ezek a szövődmények elkerülhetők.

 

A pitvarfibrilláció tünetei

Egyes esetekben a pitvarfibrilláció teljesen tünetmentes is lehet, máskor az alábbi tünetek jelentkezhetnek:

 

  • szívdobogásérzés (palpitáció);
  • szabálytalan pulzus;
  • szédülés, ájulás;
  • nehézlégzés;
  • fáradékonyság, gyengeség.

 

A szabálytalan pulzus általában szapora szívverés formájában jelentkezik, de előfordulhat szabálytalan alacsony pulzusszám is.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben időszakosan szabálytalannak érzi a szívverését, keresse fel háziorvosát, aki gondoskodik a szükséges kivizsgálásról. 

 

Fontos! Ha mellkasi fájdalmat vagy nehézlégzést tapasztal a szabálytalan szívverés mellet, állapotától függően keresse fel a területileg illetékes sürgősségi osztályt vagy hívja a 112-t, és kérjen mentőt!

 

A pitvarfibrilláció lehetséges okai

A pitvarfibrilláció során a pitvari szívizomsejtek nem egyszerre, összehangoltan, hanem szabálytalanul húzódnak össze. Ennek következtében a pitvar pumpálása megszűnik, helyette nagyon nagy frekvenciájú, remegésszerű tevékenység lesz rá jellemző. 

 

Lásd még: Szívműködés

 

A ritmuszavar kialakulásának hátterében leggyakrabban a pitvarok szerkezetének megváltozása áll.

 

Ez általában az alábbi esetekben következhet be:

 

 

A szívizom szabálytalan működése rontja a szív teljesítményét, ami gyengeségben, fáradékonyságban nyilvánul meg.

 

A pitvarfibrilláció lehetséges szövődményei

A pitvarfibrilláció súlyos szövődménye lehet a stroke. A szabálytalanul működő pitvarokban az elégtelen összehúzódás miatt pang a vér, aminek következtében nagyobb eséllyel alakulhat ki vérrög. A pitvarokban keletkező vérrögök a véráramlással eljuthatnak többek között az agyba, ahol elzárják az ereket, és oxigénhiányos állapotot okozhatnak az agy egyes részein (ez az ún. agyi infarktus, ami a stroke egyik okozója).

 

Ezenfelül a pitvarfibrilláció rontja a szív pumpafunkcióját is, ami szívelégtelenség kialakulásához vezethet.

 

A pitvarfibrilláció diagnosztizálása

A pitvarfibrilláció diagnosztizálása kardiológiai kivizsgálással, főként EKG-vizsgálattal történik, amely megmutatja a szív elektromos tevékenységét.

 

Mivel az orvosi vizsgálat idején az érintett személy nem feltétlenül produkál ritmuszavart, ezért a testen elhelyezhető 24 órás EKG (Holter) alkalmazására is sor kerülhet.

 

A további elvégzendő vizsgálatok közé tartozik a vérvételt követő laborvizsgálat, vizeletvizsgálat, szívultrahang és mellkasröntgen.

 

A pitvarfibrilláció kezelése

A pitvarfibrilláció kezelésének célja egyrészt a ritmuszavar megszüntetése, másrészt a vérrögképződés (és ezzel a stroke kialakulásának) megakadályozása. A pitvar ritmusának helyreállításához az alábbi lehetőségek állnak rendelkezésre.

 

Gyógyszerek: bizonyos gyógyszerek befolyásolni tudják a szívritmust, így van, akinél a gyógyszeres terápia elegendő a pitvarfibrilláció kezeléséhez.

 

Elektromos kardioverzió: egy defibrillátorhoz hasonló készülék segítségével bizonyos esetekben a pitvarfibrilláció megszüntethető.

 

Katéteres abláció: az eljárás során a combvénán keresztül a pitvarokig felvezetett katéterrel kiégetik (vagy fagyasztják) azokat a pontokat, területet, amelyekről a fibrillációt előidéző, nemkívánatos impulzusok kiindulnak.

 

Pacemaker: a pacemaker egy beültethető ritmusszabályozó eszköz, amely elektromos impulzusokkal irányítja a szív működését.

 

A vérrögképződés és a stroke kialakulásának veszélye miatt – ha a szívritmus nem szabályozható megfelelően – a terápiát véralvadásgátló gyógyszerekkel kell kiegészíteni. Ezenkívül fontos az alapbetegségek (pl. magasvérnyomás, pajzsmirigy túlműködés) kezelése is.

 

A pitvarfibrilláció megelőzése

A pitvarfibrilláció megelőzése érdekében fontos az egészséges életmód követése és az általános szív- és érrendszeri rizikók csökkentése. Ezt többek között egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással, a testsúly rendezésével, stresszkezeléssel, a dohányzás kerülésével és mértékletes alkoholfogyasztással lehet elérni.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk