Priapizmus

A priapizmus a pénisz elhúzódó erekciója, amit a pénisz vérellátásának zavara okoz. Fő típusai az iszkémiás és a nem-iszkémiás priapizmus. Az iszkémiás priapizmus orvosi vészhelyzetet jelent.

 

A hímvessző erekciója általában fizikai vagy pszichológiai stimuláció hatására következik be. Ez a stimuláció bizonyos simaizmokat ellazít, és fokozza a vér beáramlását, illetve csökkenti a vér kiáramlását a pénisz szivacsos szöveteiben. Ennek eredményeként a pénisz vérrel telik, megmerevedik. A stimuláció befejeztével a pénisz visszatér nem merev (petyhüdt) állapotába.

 

Priapizmus akkor fordul elő, ha ennek a rendszernek egy része – a vér, az erek, a simaizom vagy az idegek – megváltoztatja a normális véráramlást, és az erekció a stimuláció, illetve az orgazmus elmúltával sem marad abba. Ez kórosan hosszú erekciót okoz, ami fájdalmassá válik.

 

Bár a priapizmus viszonylag ritka állapot, gyakrabban előfordulhat bizonyos betegségek mellett, például a sarlósejtes vérszegénységben szenvedőknél. A priapizmus azonnali kezelése azért fontos, mert ez által megelőzhető a szövetkárosodás, amely a későbbiekben az erekció elérésének vagy fenntartásának képtelenségét eredményezheti.

 

A priapizmus leggyakrabban a 30 év feletti és idősebb férfiakat érinti, de a sarlósejtes vérszegénységben szenvedő férfiaknál már gyermekkorban is kialakulhat.

 

A priapizmus főbb tünetei

A priapizmus tünetei a priapizmus típusától függően változnak.

 

Iszkémiás priapizmus

Az iszkémiás priapizmus során a vér megreked, nem tud kifolyni a pénisz vénáiból, esetleg zavar támad a pénisz merevedési szövetében lévő simaizomzat működésében. Az iszkémiás priapizmus a gyakoribb típus, mely azonnali orvosi ellátást igényel a szövődmények megelőzése érdekében. Szövődményt okozhat például, hogy a pénisz szövetei nem jutnak elegendő oxigénhez, ami miatt szövetelhalás következhet be.

 

A tünetek a következők:

 

  • négy óránál tovább tartó, szexuális izgalom nélküli erekció;
  • merev pénisz, ám a pénisz vége (makk) puha;
  • fokozatosan súlyosbodó péniszfájdalom.

 

A visszatérő vagy időszakos priapizmus az iszkémiás priapizmus egyik formája. Gyakrabban fordul elő olyan férfiaknál, akik sarlósejtes vérszegénységben szenvednek. A sarlósejtek elzárhatják a pénisz ereit. Egyes esetekben az állapot rövid ideig tartó, nem kívánt és fájdalmas erekcióval kezdődik, ami idővel gyakoribb, elhúzódóbb erekcióvá fejlődhet. A visszatérő priapizmus gyermekkorban kezdődhet.

 

Nem-iszkémiás priapizmus

A nem-iszkémiás priapizmus akkor fordul elő, ha a véráramlási zavart a pénisz artériás rendellenessége okozza. Ez esetben azonban a pénisz szövetei továbbra is kapnak némi keringő vért, és ezáltal oxigént. A nem-iszkémiás priapizmus gyakran valamilyen sérülés következtében fordul elő.

 

Tünetei az alábbiak:

 

  • négy óránál tovább tartó, szexuális izgalom nélkül fennálló erekció;
  • merev, de nem teljesen merev pénisz;
  • általában nem fájdalmas.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha az erekció több mint négy órán keresztül tart, sürgősségi ellátásra van szükség, ezért keresse fel a legközelebbi sürgősségi betegellátó osztályt.

 

Ha visszatérő, tartós, fájdalmas erekció lép fel – amely azonban magától megszűnik –, keresse fel háziorvosát, aki szükség szerint andrológiai szakrendelésre utalhatja a pácienst a további epizódok megelőzése érdekében.

 

A priapizmus kiváltó okai

A priapizmus kiváltó okát gyakran nem lehet meghatározni, de kialakulásában több körülmény, betegség, rendellenesség is szerepet játszhat – az alábbiak szerint:

 

  • sarlósejtes vérszegénység;
  • leukémia;
  • egyéb vérbetegségek.

 

A gyermekeknél a leggyakoribb kapcsolódó diagnózis a sarlósejtes vérszegénység.

 

A priapizmus számos gyógyszer és egyéb szer mellékhatása lehet, úgy mint:

 

  • antidepresszánsok;
  • alfa-blokkolók;
  • szorongás vagy pszichotikus rendellenességek kezelésére használt gyógyszerek;
  • véralvadásgátlók;
  • hormonpótló gyógyszerek;
  • a figyelemhiányos/hiperaktivitási rendellenesség (ADHD) kezelésére használt gyógyszerek;
  • alkohol és droghasználat.

 

Az alkohol, a marihuána, a kokain és más kábítószerek priapizmust, elsősorban iszkémiás priapizmust okozhatnak.

 

A nem-iszkémiás priapizmus gyakori oka a pénisz, a medence, vagy a pénisz és a végbélnyílás (perineum) közötti trauma vagy sérülés.

 

Egyéb tényezők

A priapizmus egyéb okai a következők lehetnek:

 

  • pókcsípés, skorpiócsípés;
  • anyagcserezavarok (pl.: köszvény, amiloidózis);
  • neurogén rendellenességek (pl.: gerincvelő-sérülés vagy szifilisz);
  • a pénisz daganatos betegsége.

 

A priapizmus lehetséges szövődményei

Az iszkémiás priapizmus súlyos szövődményeket okozhat. A péniszben rekedt vér hamar oxigénhiányossá válik. Ha az erekció túl sokáig tart – több mint négy órán át – , az oxigénhiány miatt károsodhat a pénisz szövete. A kezeletlen priapizmus a későbbiekben merevedési képtelenséget okozhat.

 

A priapizmus diagnosztizálása

Annak megállapítására, hogy milyen típusú priapizmusról van szó, az orvos kérdéseket tesz fel, majd megvizsgálja a péniszt, a hasat, az ágyékot és a gátat. Fontos jel az esetleg fennálló, fokozódó fájdalom.

 

Diagnosztikai vizsgálatokra is szükség lehet annak meghatározásához, hogy a páciens melyik típusú priapizmustól szenved.

 

A diagnosztikai vizsgálatok a következőkből állhatnak:

 

  • A pénisz vérgázának vizsgálata: a teszt során egy apró tűt szúrnak a péniszbe, vérmintát vesznek. Ha a vér fekete – oxigénhiányos –, az állapot valószínűleg iszkémiás priapizmus. Ha élénkvörös, a priapizmus valószínűleg nem iszkémiás. A vérben lévő bizonyos gázok mennyiségét mérő laboratóriumi vizsgálat igazolhatja a priapizmus típusát.
  • Vérvétel: a jelenlévő vörösvértestek és vérlemezkék számának mérésére. Az eredmények olyan betegségekre utalhatnak, mint a sarlósejtes vérszegénység vagy bizonyos rákos megbetegedések.
  • Doppler-ultrahangvizsgálat a véráramlás mérésére a péniszben. A vizsgálat feltárhat olyan sérülést vagy rendellenességet is, amely a kiváltó ok lehet.
  • Toxikológiai vizsgálat: az orvos vér- vagy vizeletvizsgálatot rendelhet el, hogy kiszűrje azokat a gyógyszereket, amelyek a priapizmust kiválthatták.

 

A priapizmus kezelésének lehetőségei

Iszkémiás priapizmus

Az iszkémiás priapizmus azonnali kezelést igénylő vészhelyzet. Fájdalomcsillapítás után a kezelés általában az alábbi beavatkozásokból áll:

 

  • Aspirációs dekompresszió: a felesleges vért kis tűvel és fecskendővel ürítik ki a péniszből (aspiráció). Az eljárás részeként a pénisz sóoldattal is átöblíthető. Ez a kezelés gyakran enyhíti a fájdalmat, eltávolítja az oxigénszegény vért, és megállíthatja az erekciót.
  • A péniszbe fecskendezett gyógyszerek alkalmazása: a gyógyszer összehúzza az ereket, amelyek vért szállítanak a hímvesszőbe. Ez lehetővé teszi a vért elvezető erek megnyílását.
  • Sebészeti eljárások: ha más kezelések nem járnak sikerrel, sebészeti úton is biztosító a hímvessző vérkeringésének normalizálása.

 

Nem-iszkémiás priapizmus

A nem-iszkémiás priapizmus gyakran kezelés nélkül elmúlik. Mivel nem áll fenn a pénisz károsodásának veszélye, a legtöbb esetben elegendő a hímvessző jegelése, illetve a perineum – a pénisz alapja és a végbélnyílás közötti terület – masszírozása.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk