Rekeszsérv

Rekeszsérv alakul ki, ha a gyomor egy része felfelé tolódik a rekeszizom (a mellkast a hasüregtől elválasztó izom) felé, és annak résén áttüremkedik – ezzel a gyomor egy része a mellüregbe kerül. Ez az anatómiai eltérés kezelést csak akkor igényel, ha panaszokat okoz.

 

A rekeszsérvnek alapvetően két típusa létezik: az esetek többségében csúszósérvről beszélünk, amikor a gyomor egy része és a gyomorszáj egyaránt a rekeszizom fölé kerül. A paraoesophagealis rekeszsérv már jóval kevésbé gyakori: ilyenkor a gyomor egy része türemkedik a rekeszizom fölé, a gyomorszáj alatta marad.

 

A rekeszsérv főbb tünetei

A rekeszsérv sokszor semmilyen tünetet nem okoz. Bizonyos esetekben azonban az alábbi tüneteket jelentkezhetnek:

 

  • hasi fájdalom,
  • gyomorégés,
  • savas íz a szájban,
  • az elfogyasztott étel/folyadék visszaáramlik a szájüregbe,
  • nyelési nehézség,
  • kellemetlen lehelet,
  • hányás,
  • mellkasi fájdalom.

 A tünetek étkezés után vagy fekvő testhelyzetben erősebbek lehetnek.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a fent felsorolt tünetek hosszabb ideje (három héten túl is) fennállnak, vagy rosszabbodnak, keresse fel háziorvosát, aki gondoskodik a további kivizsgálásról.

 

A rekeszsérv kialakulásának okai

A rekeszsérv kialakulásának pontos oka nem ismert. Előfordul a rekeszizom veleszületett gyengesége, valamint egyes hasi nyomásfokozódással járó állapotok is hozzájárulhatnak a kialakulásához (pl. túlsúly vagy terhesség).

 

A rekeszsérv lehetséges szövődményei

A rekeszsérv savas refluxot (gastroesophageal reflux disease, GERD) okozhat – ekkor a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe és/vagy a szájüregbe. A reflux hosszú távon károsíthatja a nyelőcsövet.

 

A rekeszsérv diagnosztizálása

A diagnózis felállításához minden esetben gyomortükrözést végeznek, de sor kerülhet mellkasröntgenre vagy a nyelőcső kontrasztanyagos vizsgálatára is.

 

A rekeszsérv kezelése

A betegség tünetei általában műtét nélkül is – amely csak nagyon ritkán indokolt – hatékonyan kezelhetők. A panaszt okozó gyomorsav semlegesítése történhet recept nélkül kapható savlekötő készítményekkel vagy savcsökkentő gyógyszerekkel.

 

A gyomorsav-visszaáramlás elkerülése érdekében ajánlott nem teli hassal nyugovóra térni. A savas visszaáramlás okozta tünetek enyhülhetnek életmódváltással is: a testsúly csökkentésével, a kávé- és teafogyasztás visszafogásával, illetve a dohányzás elhagyásával.

 

Rekeszsérvműtét

Súlyos tünetek és a konzervatív kezelés hatástalansága esetén indokolttá válhat a rekeszsérvműtét elvégzése. A beavatkozás laparoszkópiás eljárással történik, általános érzéstelenítésben. A műtét összetett eljárás, ezért nagy gondosságot igényel. A lényege, hogy a rekeszizom fölé került gyomorrészeket preparálják, és – a letapadások oldásával – gondosan visszahúzzák eredeti helyükre, a hasüregbe.

 

A rekeszsérv kialakulásának megelőzése

A rekeszsérv kialakulása leginkább azzal előzhető meg, ha elkerüljük a hasi nyomás fokozódásával járó állapotokat, ezért fontos:

 

  • az egészséges testsúly tartása,
  • a hasra nehezedő nyomás – pl. hasban szűk öltözet – kerülése,
  • nehéz tárgyak emelésének kerülése,
  • a székrekedés (WC-n való erőlködés) elkerülése.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk