Rózsahámlás (Pityriasis rosea)

pityriasis rosea (rózsahámlás, rózsakiütés) kerek vagy ovális hámló foltokkal jár a bőrön, amelyek pirosas-rózsaszínűek, viszkethetnek és pár hét alatt (4-6 hét) maguktól gyógyulnak.

Ártalmatlan bőrtünet, lázzal, fájdalommal nem jár, nem fertőző és nem jellemző a kiújulás sem. Leggyakrabban fiatal felnőttekben fordul elő.

A rózsahámlás tünetei

Általában törzsön (háton, hason, esetleg nyakon, mellkason) jelenik meg az első akár 10 cm átmérőjű folt (anyafolt), majd később karácsonyfaszerűen több kisebb folt követi, akár a végtagokon is. Ezek a kiütések nem járnak lázzal, fájdalommal, azonban hámlanak, ezért néhányan összekeverik gombás bőrfertőzéssel vagy ekcémával.

Jellemző lehet még a fáradékonyság, néha a viszketés, ami akár nagyon súlyos is lehet. Gyakran beszámolnak a tünetek megjelenése előtt felső légúti panaszokról (fejfájás, torokfájás, láz, izom- és ízületi fájdalom), de egyértelmű ok-okozati összefüggést nem írtak le egyetlen vírus vagy baktérium okozta fertőzés után sem.

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a fent említett tüneteket észleli célszerű szakorvoshoz fordulni, mert a rózsahámlást el kell különíteni más kórképektől (pl.: bőrgyulladás, autoimmun betegségek, rosacea, gombás fertőzés stb.), hogy megfelelő diagnózist és kezelést kapjon a beteg.

Keresse fel orvosát, ha a tünetek 8 héten belül nem javulnak, a foltok megduzzadnak, begyulladnak, elfertőződnek.

A rózsahámlás lehetséges okai

A betegség oka ismeretlen, esetleg enyhe vírusfertőzés, mint kiváltó ok (humán herpesz vírus 7, Epstein-Barr vírus) szóba jön, azonban maga a betegség nem fertőző, mivel a beteg valószínűleg hetekkel korábban esik át a fertőzésen.

A rózsahámlás lehetséges szövődményei

Irritáció miatt kialakulhat bőrgyulladás (erythroderma).

Várandósság esetén keresse fel orvosát, mivel ritka esetekben a rózsahámlás terhességi komplikációkhoz vezethet.

A rózsahámlás diagnosztizálása

A bőrgyógyász szakorvos a klinikai kép és tünetek alapján felállítja a diagnózist, egyéb külön diagnosztikai vizsgálatra nincs szükség.

A rózsahámlás kezelése

Általában a betegség magától gyógyul, azonban türelmesnek kell lenni, van hogy a tünetek csak 8-12 hét múlva múlnak el. A bőr kiszáradását el kell kerülni, a szappanok mellőzése és kíméletesebb mosakodószer használata ajánlott.

Amennyiben a bőr viszket, alkalmazhatók hidratáló krémek, melyek enyhítik a gyulladást és a viszketést, antihisztamin szedése is szóba jön. Orvosa szteroidot, antivirális szereket is felírhat. A gyógyulásban segíthet a fénykezelés, azonban előfordulhat, hogy gyógyulás után átmenetileg barna folt marad a bőrön.

Mit tehet rózsahámlás esetén?

A bőrtünetek pár hét alatt magától elmúlnak, a bőrt irritálni nem szabad, azaz kerülni kell a forró fürdőt, szaunát, szappanokat, a bőr kiszárítását és az izzadást. Érdemes kerülni a direkt napfényt és a meleg hatásokat, mert a betegség belobbanhat és erythroderma (vörös, gyulladt bőr) alakulhat ki. 

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk