Rózsahimlő (Rubeola)

A rózsahimlő vagy más néven rubeola – a ritka esetektől eltekintve – egy enyhe lefolyású, bár igen fertőzőképes betegség, mely leggyakrabban hőemelkedéssel, torokgyulladással és kiütésekkel jár. A várandós nők esetében azonban súlyos magzati szövődményeket tud okozni a terhesség első tíz hetében. 

A kombinációban adott kötelező védőoltásnak (MMR - Morbilli, Mumpsz, Rubeola) köszönhetően mára a betegség előfordulása hazánkban nagyon lecsökkent, ám mivel nem minden országban kötelező az oltás, előfordulhatnak behurcolt esetek.

A rózsahimlő főbb tünetei

A fertőzött egyének a tünetek megjelenése előtt egy héttel már fertőznek. A tünetek 2-3 hét lappangás után jelentkeznek, és általában 5 nap alatt maguktól enyhülnek.

Főbb tünetek:

  • Piros vagy rózsaszín kiütések, melyek viszkethetnek is, és tipikusan 3-5 napig vannak jelen. A kiütések legelőször a fül mögött jelentkeznek, majd innen terjednek tovább a fej és a nyak területére. Ezek után jelennek meg a mellkas és a has szintjén, majd legutoljára a végtagokon.
  • Hőemelkedés vagy láz;
  • kötőhártya-gyulladás (conjunctivitis);
  • megnagyobbodott nyirokcsomók, kifejezetten a fül mögött vagy a nyak hátsó részén;
  • megfázásos tünetek, úgymint orrfolyás, köhögés, torokfájdalom, fejfájás;
  • ízületi fájdalmak, főleg fiatal nőbetegekben.

Mikor forduljon orvoshoz?

Keresse fel háziorvosát, amennyiben úgy gondolja, hogy rózsahimlővel fertőzött egyénnel találkozott vagy a rózsahimlő tüneteit tapasztalja magán vagy gyermekén.

Ha Ön terhes, haladéktalanul keresse fel háziorvosát vagy szülész-nőgyógyász kezelőorvosát, amennyiben:

  • várandóssága során jelentkeznek a rózsahimlő tünetei,
  • legalább 15 percet tartózkodott rózsahimlős beteggel egy légtérben,
  • fizikai kontaktust létesített rózsahimlővel fertőzött személlyel.

Fontos kiemelni, hogy orvosával először telefonon keresztül egyeztessenek; mert amennyiben Ön rózsahimlős, fennáll annak a veszélye, hogy megfertőz olyan embereket, akik esetleg nem védettek.

A rózsahimlő kiváltó oka és terjedése

A rózsahimlőt a rubeolavírus okozza, ami testi – vagy a beteg váladékaival szennyezett tárgyakkal történő – kontaktussal vagy cseppfertőzéssel (köhögés, tüsszentés) terjed. Várandós nők esetében a véráram segítségével jut át a magzatra. Rózsahimlő fertőzésen átesett, egészséges immunrendszerrel rendelkező ember élethosszig tartó védettséget szerez.

A rózsahimlő lehetséges szövődményei

A rózsahimlő általában enyhe lefolyású betegség, azonban ritkán lehetnek szövődményei. Fiatal nők esetében okozhat ízületi gyulladást, főleg az ujjak kis ízületeiben vagy a csukló- és könyökízületben, ami akár egy hónapig tartó fájdalommal is járhat. Igen ritkán okozhat fülgyulladást, illetve agyvelőgyulladást.

Várandós nők esetében a rózsahimlő különösen súlyos, akár a magzat elhalásával járó szövődményeket is okozhat. A terhesség 12. hete előtt elszenvedett rózsahimlő-fertőzés 80%-os valószínűséggel okoz veleszületett (kongenitális) rubeola-szindrómát, melyben előfordulhat:

  • fejlődésbeli elmaradás,
  • veleszületett szürkehályog,
  • süketség,
  • veleszületett szívfejlődési rendellenesség,
  • egyéb szervi fejlődési rendellenességek,
  • szellemi visszamaradottság.

A védőoltásnak köszönhetően ezek a szövődmények is rendkívül ritkán fordulnak elő.

A rózsahimlő diagnosztizálása

A tünetek alapján a diagnózis valószínűsíthető, azonban számos felső légúti fertőzés is hasonló tünetekkel járhat, így a biztos diagnózis érdekében vértesztre van szükség.

A rózsahimlő kezelése

A rózsahimlő többnyire enyhe tünetekkel jár, így nincs szükség speciális kezelésre, csak tüneti terápiára. Tovább enyhíthet a tünetein, ha sok folyadékot fogyaszt, sokat pihen, valamint láz- és fájdalomcsillapító gyógyszert vesz be szükség esetén.

A tünetek általában öt napon belül enyhülnek, viszont kimondottan fontos, hogy ez idő alatt ne fertőzzön meg másokat. Ennek érdekében a tünetek megjelenése után legalább négy napig vagy a teljes gyógyulásig ne menjen munkába, gyermeke pedig közösségbe. Különösen fontos, hogy ne találkozzon várandós nővel.

A rózsahimlő megelőzése

A védőoltás kiváló lehetőséget nyújt a betegség megelőzésére. A rózsahimlő elleni kötelező MMR (Mumpsz-Morbilli-Rubeola) kombinált védőoltásban adják be, így az védettséget nyújt még a mumpsz és a kanyaró ellen is. A gyermekek az első oltást 15 hónapos korukban, míg a második, emlékeztető oltást 11 évesen, az általános iskolák hatodik osztályában kapják meg.

Lásd még: Kötelező gyermekkori védőoltások

Abban az esetben, ha Ön fontolgatja a gyermekvállalást, ellenőrizze az Egészségügyi Könyvében, hogy gyermekkorában megkapta-e a kötelező MMR védőoltást, mert a terhesekben kifejlődő rózsahimlő az első trimeszterben a magzat elhalását vagy súlyos fejlődési rendellenességét okozhatja. Amennyiben az oltás felvétele elmaradt, akkor azt ajánlott még a terhesség előtt beadatni.

Lásd még: Be vagyok-e oltva?

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk