Sav-bázis egyensúly

A sav-bázis egyensúly elengedhetetlen a szervezet normális működéséhez, ami az jelenti, hogy a szervezet anyagcseréje során keletkező savhatású és savas hatást semlegesítő anyagok a megfelelő arányban legyenek jelen a vérben és a szövetekben.

 

A megfelelő pH-érték elengedhetetlen a test egészséges anyagcsere folyamataiban és az idegrendszer megfelelő működésében is: szükséges az enzimek optimális működéséhez, az elektrolit háztartásához, a megfelelő membrán permeábilitás és ingerlékenység fenntartásához, az ATP szintézishez, glükolízishez, glükoneogenezishez. A sav-bázis egyensúly fenntartásában nagyon fontos szerepe van a tüdőknek és a veséknek.

 

Ha az egyensúly valamilyen oknál fogva felborul, akkor a szervezet működése zavart szenved, és akár életet veszélyeztető állapot is kialakulhat.

 

A vér pH-értéke

A sav-bázis egyensúly tárgyalása esetén fontos tisztázni a pH fogalmát. A pH egy oldat kémhatását mutatja. Ha a pH alacsony, akkor az oldat savas. Ha viszont a pH magas, akkor lúgos kémhatású oldatról beszélünk.

 

A vér pH-értéke 7,35-7,45 között mozog egészséges körülmények között. 7,35 alatti pH esetén acidózisról (savasságról), 7,45 fölötti érték esetén viszont alkalózisról (lúgosságról) beszélünk. A pH kis mértékű változása is igen jelentős hatással bír a szervezet működésére, ugyanis a vér pH-értéke határozza meg az enzimek működését, az ionháztartást, a sejtmembrán állapotát, a mitokondrium működését, illetve a szénhidrát anyagcserét is. Utóbbiak életfontosságú részei a testi működés energiaszükségletének biztosításában.

 

A sav-bázis egyensúly fenntartásában szerepet játszó tényezők

A szervezetben folyamatosan savak keletkeznek az anyagcsere folyamatok során, például széndioxid (illékony sav), kénsav, foszforsav, tejsav és acetecetsav. Ezeket a savakat a szervezet ellensúlyozza a tüdők és a vesék működése során, részben pedig bizonyos szervezetben előforduló anyagok, úgynevezett puffer rendszerek (gyenge savnak/bázisnak, és annak egy erős savval vagy bázissal alkotott sójának oldata, ami állandó pH-értéket biztosít egy rendszerben) közreműködésével.

 

Hogyan tájékozódnak a szervezet sav-bázis egyensúlyáról?

A sav-bázis egyensúlyról legkönnyebben vérgázvizsgálattal tájékozódhatunk. A vérgázanalízis artériás vagy vénás vérből történik, attól függően, hogy milyen betegség esetén van szükség a vizsgálatra. A vérgázanalízis során a vér pH-értékéről, széndioxid és oxigén parciális nyomásáról, a bázisként működő bikarbonát és a fontos ionok mennyiségéről, illetve a tejsav, glukóz, haemoglobin koncentrációról és a hematokritról kaphatunk tájékoztatást (utóbbiakról lásd még: Teljes vérkép).

 

A vérgázleleten úgynevezett származtatott értékek is szerepelnek, úgy, mint oxigénszaturáció, standard bikarbonát, bázisfelesleg, melyek szintén a létfontosságú funkciókról, az anyagcseréről, légzésről adnak információt.

 

A vérgázvizsgálatra intenzív osztályos ellátás során rendszeresen sor kerül.

 

Sav-bázis eltérések

Sav-bázis eltérés esetén el kell különítenünk, hogy az eltérés oka elsősorban a légzési (respiratorikus) vagy anyagcsere (metabolikus) eredetű. Respiratorikus ok esetén elsőként a vér széndioxid nyomásában tapasztalhatunk eltérést, míg metabolikus esetben a vér bikarbonátkoncentrációja változik meg elsőként.

 

Attól függően, hogy melyik szervrendszerben tapasztalható a zavar, illetve hogy a sav-bázis egyensúly eltérése milyen irányú, az alábbi csoportokat különböztetjük meg:

 

  • respiratorikus acidózis,
  • respiratorikus alkalózis,
  • metabolikus acidózis,
  • metabolikus alkalózis.

 

A szervezet a légzéssel összefüggő zavar miatti eltérést az anyagcsere útján igyekszik kompenzálni, az anyagcsere zavar miatt kialakult eltérést pedig a tüdő és a légzés segítségével.

 

Respiratorikus acidózis

Respiratorikus acidózis esetén a tüdő különféle oknál fogva nem tud elegendő mennyiségű széndioxidot eltávolítani a szervezetből. A respiratorikus acidózis tünetei lehetnek a fáradékonyság, a légszomj, fejfájás, illetve a zavartság.

 

A respiratorikus acidózis gyakoribb okai:

 

 

Az akut respiratorikus acidózis terápiája lehet a légutakat tágító gyógyszerek, ún. bronchodilatátorok alkalmazása, szükség esetén oxigén adása, illetve súlyosabb esetekben non-invazív légzéstámogatásra vagy gépi lélegeztetésre is sor kerülhet. Krónikus esetben a kiváltó ok vagy alapbetegség tisztázása, és annak kezelése szükséges.

 

Respiratorikus alkalózis

Respiratorikus alkalózis esetén a tüdő a kelleténél nagyobb mennyiségű széndioxidot távolít el a szervezetből. Az alkalózis tünete lehet az izomrángás, a kézremegés, az izomgörcs, a zsibbadás, bizsergés, hányinger, hányás, szédülés, illetve a zavartság.

 

A respiratorikus alkalózis kiváltó oka lehet:

 

  • oxigénhiány (pl. magas tengerszint feletti magasság);
  • tartósan lázas állapot;
  • tüdő- vagy májbetegség;
  • szalicilsav mérgezés;
  • pánikroham;
  • erős fájdalom.

 

Terápia során a kiváltó okot kell kezelni. A szorongással, pánikbetegséggel járó túl szapora légzés (hiperventilláció) esetén hasznos, ha a beteg rövid ideig zacskóba lélegzik, így a további széndioxid vesztés megelőzhető.

 

Metabolikus acidózis

A metabolikus acidózis kialakulhat, ha a szervet túl sok savat termel, illetve ha a vese nem tudja hatékonyan kiüríteni azokat. A metabolikus acidózis tünetei lehetnek a felgyorsult légvétel, a fáradékonyság és a zavartság.

 

A metabolikus acidózis leggyakoribb okai:

 

  • nagy mennyiségű nátrium-bikarbonát vesztése következében (hiperklorémiás acidózis), pl. tartós hasmenés esetén;

 

Fentieken túl egyes vegyszerek okozta mérgezés is melabolikus acidózist okoz, például fagyálló folyadék (etilén-glikol) vagy metanol (házi oldószer) fogyasztása, illetve a cukorbetegség némely formáiban használt, szájon át szedett antidiabetikumok nem megfelelő használata is vezethet ilyen eltéréshez.

 

A metabolikus acidózis terápiája a kiváltó ok kezelésén alapszik.

 

Metabolikus alkalózis

Metabolikus alkalózis esetén a vér bikarbonátkoncentrációja megnő. Az alkalózis tünete lehet az izomrángás, a kézremegés, az izomgörcsök, a zsibbadás, bizsergés, hányinger, hányás, szédülés, illetve a zavartság.

 

A metabolikus alkalózis két leggyakoribb oka a hosszantartó hányás, illetve a vízhajtó gyógyszerek használata, illetve okozhatja még a mellékvese túlműködése. Terápia során fontos az ionegyensúly helyreállítása, illetve a kiváltó ok kezelése.

 

Szövődmények

Mind az acidózis, mind pedig az alkalózis esetén szívritmuszavarok is megfigyelhetők. Ennek oka a felborult ionegyensúly. Az ionoknak ugyanis nagyon fontos szerepe van a szívizom működésében, ami meghatározza a szívizom összehúzódását. Ha megváltozik az ionok mennyisége, ez a szívritmusra is kihat.

 

Tévhitek

Fontos kiemelni, hogy a manapság oly divatos lúgosító módszerek mind hatástalanok. A sav-bázis egyensúly fenntartásáért a tüdő és a vese komplex együttműködése felel. Bármi egyéb befolyásoló tényező (pl.: lúgosító diéta, lúgosító ételek, italok fogyasztása) nincs hatással a szervezt sav-bázis egyensúlyára.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk