Seborrheás bőrgyulladás

A seborrheás bőrgyulladás (seborrhoea dermatitis) krónikus, időről időre visszatérő bőrbetegség, mely a test faggyúmirigyekkel gazdagon ellátott területein jelentkezik. Többnyire a fejbőrön, az orr-, illetve a fültőnél, a két szemöldökív találkozásánál, az arcon, nyakon, mellkason, hónaljban fordul elő. A csecsemők fején előforduló változata a koszmó.

 

 

A seborrheás bőrgyulladás tünetei

 

A betegséget sárgásfehér, hámló, pörkszerű, sok esetben viszkető, kipirosodott bőrelváltozások jellemzik. A tünetek szinte kizárólag a faggyúval erősen ellátott bőrfelületen fordulnak elő.

 

 

Mikor forduljon orvoshoz?

 

Kiterjedt bőrfelületen jelentkező, kellemetlen tünetekkel járó, nem vagy lassan gyógyuló bőrelváltozás esetén tanácsos felkeresni a területileg illetékes bőrgyógyászati szakrendelőt.

 

 

A seborrheás bőrgyulladás lehetséges okai

 

A seborrheás bőrgyulladást a szervezet gyulladásos reakciója okozza, melyet a zsírosabb bőrfelületeken megtelepedő Malassezia furfur gomba vált ki. Az emberek nagy többségénél a gomba nem vált ki immunreakciót, ám az arra hajlamosaknál élethosszig számolni kell a túlérzékenység miatt időről időre visszatérő seborrheás bőrgyulladással.

 

 

A seborrheás bőrgyulladás diagnosztizálása

 

A diagnózis felállítására a beteg – gyógyszerszedési szokásaira, életvezetésére irányuló – kikérdezése, fizikai vizsgálata, szükség esetén az érintett területről vett szövettani minta elemzése szolgál.

 

 

A seborrheás bőrgyulladás kezelése

 

Házilagos módon a betegség kezelhető korpásodás-, illetve gombaellenes készítményekkel (krémek, korpásodás elleni samponok, kénes szappan), valamint szárító, szalicilsav-tartalmú oldatokkal. Amennyiben az érintett gyulladt bőrfelület viszket, nem szabad vakarni a bakteriális felülfertőzés veszélye miatt. A viszketés enyhíthető óvatos masszírozással, simogatással a bőr felsértése nélkül, illetve antihisztamin tartalmú gyógyszer szedésével.

 

Súlyosabb tünetek megjelenésekor – bőrgyógyász szakorvos javaslatára – gyulladáscsökkentő szteroidok (krémek, illetve tabletták) rövid távú alkalmazására is szükség lehet.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk