Serdülőkor lányoknál

A serdülőkor (más néven: pubertás) olyan életszakasz, amikor a gyermek szervezetében fizikai és érzelmi változások jelzik a közeledő felnőtté válást. Ebben az élettanilag fontos időszakban alakulnak ki a másodlagos nemi jellegek, és a szervezet felkészül az utódnemzés lehetőségére is.  

A serdülés a lányoknál általában 8-13 éves korban kezdődik, és 15-17 éves korig tart.

Serdülőkori testi változások lányoknál

A serdülőkorban az agyban található agyalapi mirigy („biológiai óra”) hatására fokozott mértékben termelődnek a nemi hormonok, lányoknál főként az ösztrogén, amelyek kialakítják a jellegzetes testi változásokat. A serdülés normális lefolyásában a nemi hormonok mellett szerepet játszanak a pajzsmirigyhormonok, a növekedési hormon és a mellékvesekéreg hormonjai is.

A nemi jellegek fejlődését foglalja össze a Tanner-féle osztályozás:

  • 1. stádium (8 éves kor felett): prepubertás időszaka, még nincs nemi jelleg fejlődés;
  • 2. stádium (9-11 év): emlőbimbó előemelkedik, fanszőrzet szórványosan megjelenik;
  • 3. stádium (12 év felett): akne (pattanás), hónaljszőrzet megjelenése, testmagasság nő;
  • 4. stádium (13 év felett): első menstruációs ciklus, a bimbóudvar és a mellbimbó elődomborodása elkülönül, felnőtt típusú szőrzet, ám kisebb területen;
  • 5. stádium (15 év felett): érett nemiszervek és emlő, felnőtt típusú és kiterjedésű szőrzet.

A serdülőkor élettani változásai a női szervezetet az anyaságra készítik elő: a fogantatás képességére, a magzat kihordására, megszülésére és szoptatására. A női reprodukciós rendszer termékennyé válását a menstruáció jelzi. Az első menstruáció időpontja egyénenként különbözik, elsősorban öröklött, valamint környezeti tényezők játszanak szerepet abban, hogy lányoknál mely életkorban megy végbe a nemi érés serdülőkori szakasza.

A serdülőkor első jele lányoknál az emlők növekedésének kezdete. A növekedés a mellbimbó alatt indul meg apró, mirigyes csomókkal (előfordulhat, hogy érintésre érzékeny vagy fáj). A mellek pubertáskor alatt és még később is fejlődnek, változnak. Az első menstruációs ciklus általában a mellnövekedés kezdetét követően körülbelül két évvel jelentkezik, 9 és 16 éves kor között (átlagosan 12,5 évesen). Soványság, alultápláltság esetén kimaradhat egy-egy ciklus, mert a szervezetnek a menstruációhoz minimális zsírra van szüksége.

A testi és nemi szőrzet általában a mellek növekedésének megindulása után fél évvel jelenik meg a szeméremtájékon, a lábakon, a hónaljnál, esetleg más helyeken is. A külső nemi szervek pedig nagyobbá, sötétebb színűvé és nyitottabbá válnak a combok felé.

További testi változások serdülőkorban:

  • hüvelyi fehér folyás megjelenése;
  • bőr és a haj zsírosodása, pattanások megjelenése;
  • verejtékmirigyek fokozottabb működése, erősebb izzadságszag;
  • agyvelő súlyának növekedése (14 éves korban kb. 1350 grammra).

Ebben az időszakban megfigyelhetők testméret- és alakváltozások is. A növekedés 11-12 évesen a legnagyobb mértékű, de kb. 17 éves korig folytatódik. A testsúly akár 50%-kal is gyarapodhat ebben a néhány évben. Az alakváltozás jellemzője, hogy a végtagok és a csípő gyakran gyorsabban nő, mint a többi testrész, ami néha esetlenséget okozhat, a lányok kényelmetlenül érezhetik magukat miatta, de ez idővel rendeződik.

Serdülőkori lelki változások lányoknál

A serdülés kisebb-nagyobb mértékben pszichológiai értelemben vett fejlődési krízissel is jár. Ekkorra tehető a felnőtt identitás kialakulása: a kamasz elszakad a gyermekkorától, csökken a szülők – és általában a felnőttek – befolyása, miközben felerősödik a kortársak hatása. A serdülő magatartásában ilyenkor gyermeki és felnőttes vonások egyaránt felfedezhetők. 

A hormonális és az agyban végbemenő változások hatására a lányok általában sokkal inkább társasági és kommunikatív lényekké válnak, fontos számukra a közösség, a bensőséges barátságok. A barátaikkal kialakult feszültségekre, konfliktushelyzetekre pedig érzékenyebben reagálnak.

Serdülőkori lelki változások lehetnek:

  • túlérzékenység;
  • hangulatváltozások, kiszámíthatatlan viselkedés;
  • mások iránti érdeklődés fokozódása;
  • önértékeléssel, testképpel kapcsolatos problémák megjelenése;
  • saját vélemény, ízlés kialakítása;
  • önmegfigyelés, önalakítás igénye. 

Korai és késői serdülés

Korai nemi érésről (pubertás praecox) lányoknál akkor beszélünk, ha a serdülőkor jelei 8 éves kor előtt jelentkeznek. Ilyenkor előfordul, hogy az egyes testi változások csak önmagukban jelentkeznek, pl. emlőnövekedés, esetleg hüvelyi vérzés jelentkezik serdületlen kislányoknál, de kialakulhat olyan eset is, amikor a serdülés összes stádiuma megjelenik.

Ezekben az esetekben a fejlődés általában gyorsabban lezajlik, ami azért igényel figyelmet, mert a hátterében betegség is állhat, illetve az elején gyorsan növő gyermek rendszerint hamarabb befejezi a növekedést, ezért alacsony marad.

Késői serdülésről lányoknál akkor beszélünk, ha 13 éves korig nem kezdődik meg a serdülés, illetve elkezdődött, de a kezdete után 5 évvel még nem jelent meg a menstruáció.

A késői serdülés okai lehet:

  • hormonális zavar;
  • genetikai zavar;
  • alkati tényező.

A serdülés folyamatát késleltetheti az intenzív, versenyszerű sportolás, a rossz szociális helyzet vagy krónikus betegség. A probléma kivizsgálása gyermekendokrinológus feladata. Korai serdülés esetén terápiaként olyan készítmények alkalmazhatók, amelyekkel a pubertás leállítható, majd később, a megfelelő életkorban újra beindítható.

A serdülőkori élet kockázatai

A serdülőkorban bekövetkező testi-lelki változások következtében ebben az életkorban gyakoribb a különböző élvezeti szerekkel történő kísérletezés, például a dohányzás, alkohol- és drogfogyasztás. Ha jelen vannak különböző társadalmi kockázati tényezők is, akkor magasabb a valószínűsége annak, hogy a kísérletezés idővel problémás szerhasználattá alakul.

Szexualitás

A serdülőkori változások eredményeként a kiskorú gyermekek testileg készen állnak a szexuális életre, ami azonban nem jelent egyúttal lelki érettséget is.

A szexualitás fontos örömforrás, de vannak benne lépcsőfokok, amelyeket nem érdemes átugrani. Ideális esetben a nemi élet fokozatosan indul, a fiatalok mély és intim kapcsolatban fedezik fel a kölcsönös gyönyör természetét, ami jó kezdet a tartós, egészséges építő kapcsolatok kialakítása és a későbbi kiegyensúlyozott magánélet, családi élet szempontjából.

A meggondolatlanul, alkalmatlan körülmények között, mély és kölcsönös vonzalom nélkül bekövetkező aktusok kiábrándítóak lehetnek. A korai rossz élmények, a csalódás kihathat a későbbi szexuális életre, ami az örömre való képesség elvesztéséhez, esetleg frigiditáshoz vezethet.

A nem megfelelő szexuális védekezés következtében szexuális úton terjedő betegségek is jelentkezhetnek, illetve nem kívánt terhesség is létrejöhet. 

A fokozott érzékenység vagy éppen a kockázatkereső magatartás miatt a serdülő fiatalok sok türelmet, támogatást, megértést igényelnek. Ha serdülő gyermekével kapcsolatban aggodalmai vannak, vagy tanácstalan arra nézve, hogyan rendezhetné a kialakult családi konfliktusokat, kérje gyermekpszichológus vagy gyermeknevelési tanácsadó segítségét!

 

Ajánlott tartalmak:

Szexuális egészség

Biztonságos szex

Női libidó

Női nemi szervek

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk