Sportpszichológia

A sportpszichológia a pszichológiának az a területe, amely a fizikai aktivitás lélektani hatásával foglalkozik. Leggyakrabban a versenysportolók felkészítésében kap szerepet, de a hobbisportolók számára is segítséget nyújthat.

 

A sportpszichológia főként két kérdéskörrel foglalkozik. Egyrészt vizsgálja, hogy a testmozgás milyen hatással van az azt végzők lelki egészségére, személyiségére; másrészt azt tanulmányozza, hogy a lélektani tényezők hogyan befolyásolják a sportteljesítményt – itt a hangsúly a versenysportolók támogatásán, a teljesítmény fokozásán, a minél jobb eredmény elérésén van. A mindennapi használatban az utóbbi megközelítés a gyakoribb.

 

A sportpszichológia feladata

A sportpszichológia a pszichológia eszközeit és tudását használja arra, hogy a sportoló teljesítményén túl a jóllétéről is gondoskodjon. A sportteljesítményt külső tényezők is befolyásolják, ezért a sportpszichológia nemcsak a versenyzőkkel, hanem a környezetükkel – az edzőkkel, a stáb más tagjaival, a szülőkkel és a családtagokkal – is foglalkozik. A sportpszichológusok a sportegyesületek rendszerszintű problémáira is rálátnak, így gondoskodhatnak a megszüntetésükről is. A szakemberek mindig a csapat többi tagjával, például edzőkkel, orvosokkal dolgoznak együtt.

 

A sportpszichológia hosszú távú munka, a szakemberek a felkészülés ideje alatt folyamatosan támogatást nyújtanak a sportolóknak, nemcsak a versenyek előtti időszakban. Különösen fontos a munkájuk, ha elmaradnak az eredmények, ha romlik vagy stagnál a teljesítmény.

 

A sportpszichológusoknak már a gyermekkori sportágválasztásban is komoly szerepe lehet, hiszen a személyiség megismerése során megállapítható, milyen sportot érdemes választani (például egyéni- vagy csapatsportot).

 

Magyarországon sportpszichológusként az dolgozhat, aki az egyetemi pszichológia mesterképzés után elvégzi a speciális sportpszichológiai szakpszichológusi továbbképzést is. Ez a képzettség hazánkban 2007 óta elérhető.

 

A sportpszichológia módszerei

A sportpszichológia a pszichológia speciális ága, hiszen a más életterületeken is megjelenő tünetek a sport területén egészen másként jelentkezhetnek. Ilyen például a szorongás, ami a versenyen nyújtott teljesítmény kárára lehet, mégis egészen más, mint a hétköznapi életben előforduló szorongásos problémák vagy zavarok.

 

A sportpszichológia speciális tudásanyagának része:

 

  • a sportpszichológia elméletének, kutatásainak ismerete,
  • a pszichológiai értékelés sportspecifikus technikáinak ismerete,
  • sportolókkal szerzett tanácsadási tapasztalat,
  • a sport fiziológiájának ismerete,
  • a sporttal kapcsolatos viselkedési minták ismerete.

 

A sportpszichológia szakemberei többféle technikát is használnak a sportolók teljesítményének javítására vagy problémáik megoldására:

 

  • kognitív viselkedésterápia (célok kitűzése, tervezés, a koncentráció kontrollja, önbizalomfejlesztés, önregulációs technikák, érzelemkezelési gyakorlatok, vezetői képességek fejlesztése);
  • konzultációk (csapatépítés, gyermekeknél és fiatal sportolóknál a családi környezet bevonása, az edzők oktatása a motiváció, vezetői képességek, tehetséggondozás, pszichológiai problémák időben való észrevétele területén).

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk