Száraz fogmedergyulladás

A száraz fogmedergyulladás a foghúzás egyik fájdalmas szövődménye lehet.

 

A foghúzás utáni átmeneti fájdalomérzet nem tekinthető kórosnak, ám ha néhány nap elteltével a kihúzott fog helyén nagyon erős fájdalom jelentkezik, akkor nagy valószínűséggel száraz fogmedergyulladás lépett fel. A gyulladás gyakrabban fordul elő alsó bölcsességfogak húzását követően.

 

A száraz fogmedergyulladás tünetei

A száraz fogmedergyulladás az alábbi tünetekkel járhat:

 

  • a húzott fog helyéről kiinduló, esetenként a fül és a szem irányába is kisugárzó, nagyon erős fájdalom;
  • rossz szájíz;
  • bűzös lehelet;
  • hőemelkedés;
  • a kihúzott fog helye „üres”, nincs benne vérrög.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

A foghúzást követő száraz fogmedergyulladás mindenképpen orvosi kezelést igényel, ezért a tünetek megjelenése esetén fogorvos, illetve szájsebész felkeresése válhat szükségessé.

 

A száraz fogmedergyulladás lehetséges okai

Normál esetben a foghúzást követően a fogmederben vérrög alakul ki, amely védi a fogmederben található csontot és idegeket. Ez a vérrög ad alapot az új csont és íny kialakulásának is a foghúzás helyén. Amennyiben a vérrög mérete nem elégséges, vagy a keletkezett vérrög elmozdul, a fogmeder védtelenné válik, és könnyen begyullad, intenzív fájdalmat okozva.

 

A gyulladást kiváltó okok az alábbiak lehetnek:

  • hajlam (a páciensnél korábban már előfordult száraz fogmedergyulladás),
  • nagy fizikai igénybevétellel járó foghúzás,
  • rossz szájhigiéné, a sebszélek nem megfelelő tisztítása,
  • dohányfüst,
  • fogamzásgátló tabletták szedése.

 

A száraz fogmedergyulladás ellátása

A fogorvos először alaposan kikérdezi a tüneteket, majd megvizsgálja a fogakat, különösen a húzott fog helyét. Szükség lehet röntgenvizsgálatra is, amellyel kizárhatja vagy igazolhatja a – száraz fogmedergyulladástól eltérő kezelést igénylő – csonthártyagyulladást.

 

Ha a fogorvos, illetve szájsebész megállapítja a száraz fogmedergyulladást, akkor a meder kiöblítését, tisztítását követően általában gyógyszeres tampont helyez a fogmederbe. Szükség esetén antibiotikum, illetve speciális öblögetés alkalmazását is előírhatja.

 

A száraz fogmedergyulladás megelőzése

Foghúzást követően a húzott fog helyét szívogatni, öblögetni nem szabad! Étkezni csak hat óra elteltével megengedett, és érdemes kerülni a forró, erősen fűszeres, darabos vagy lepedékképző ételeket (pl. banán), valamint a tejtermékeket. A dohányzás és az alkoholfogyasztás növeli a fogmedergyulladás kialakulásának esélyét, így ezek szintén kerülendők.

 

A seb megfelelő tisztítása rendkívül fontos. A sebszélek és a seb környékének óvatos, de alapos mosása szükséges minden étkezés után. Az első 24 órában az ujjbegyre tett kevés fogkrémmel, majd puha sörtéjű fogkefével érdemes végezni a tisztítást.

 

Szájsebészeti fogeltávolítást követően ajánlott antibakteriális szájöblögetőt használni a fertőzés elkerülésére. Ajánlott továbbá a nehéz fizikai munka, szolárium, szauna mellőzése, főleg felső fog(ak) eltávolítása után.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk