Székleteltérések

A székleteltérések felnőtteknél az egészségügyi állapot alakulására utalhatnak. Az egészséges ember széklete általában puha, alaktartó és – hozzávetőleg egy perc alatt – könnyen üríthető.

 

A figyelmet érdemlő eltérések közé tartozik a széklet ürítésének szokatlan hossza, a vér vagy férgek megjelenése a székletben éppúgy, mint a szín, a szerkezet vagy a székelési gyakoriság megszokottól eltérő megváltozása.

 

A széklet színének megváltozása

Felnőtteknél a széklet általában világos vagy sötétbarna. A szín a korábban fogyasztott ételektől-italoktól, gyógyszerektől és az étel emésztőrendszerben töltött idejétől függ.

 

Egyes élelmiszerek (például cékla) befolyásolhatják a széklet színét, de ha a széklet fekete, világosszürke vagy nagyon halvány színű (akóliás), málnazselészerű – tanácsos mielőbb felkeresni a háziorvosi rendelőt.

 

Változások a széklet szerkezetében

Fontos a széklet textúrájának ellenőrzése. A széklet szerkezete változhat a laza és a kemény állag között. Megfelelő mennyiségű rosttartalmú étel és elegendő víz fogyasztása mellett a széklet többnyire megfelelő konzisztenciájú.

 

Ha 2-3 napnál tovább tartó hasmenés vagy székrekedés lép fel, illetve ha a székelési habitusban (a székelés korábban megszokott rendjében) változás áll be, széklete nyákossá válik, háziorvoshoz kell fordulni.

 

Vér a székletben

Ha székelést követően a WC-papíron vér észlelhető, annak oka a legtöbb esetben aranyér, vagy a végbélnyílás környékén keletkezett apró repedés(ek). Ebben az esetben is tanácsos orvoshoz fordulni, kizárandó a súlyosabb betegséget (lásd még: Véres, nyákos széklet).

 

Ha nagy mennyiségű vér található a székletben, vagy a széklet fekete és kátrányos, azonnal orvoshoz kell fordulni! Amennyiben a székelés komoly vérzéssel jár, ezzel együtt az érintett személy szédeleg, esetleg elájul – hívja a 112-t és kérjen mentőt!

 

Férgek a székletben

A bélférgesség következményeként a férgek néha jól láthatók a székletben. Ezzel együtt gyakori tünet a végbélnyílás környékének viszketése. Tanácsos mielőbb a háziorvoshoz fordulni; a bélférgesség gyorsan és eredményesen kezelhető.

 

Emésztetlen táplálék a székletben

Emésztetlen étel látható a székletben abban az esetben, ha a táplálék emésztés nélkül halad keresztül a tápcsatornán, vagy a táplálékot előtte nem rágták meg. Bizonyos emésztőenzimek csökkenése esetén, fertőző bélbetegség vagy gyógyszerhatás eredményeként is kerülhet emésztetlen táplálék a székletbe.

 

A széklet változása gyermekeknél

A székleteltérések más jellegűek csecsemők és gyermekek esetében. A széklet textúrája, színe, állaga hívebben tükrözi az elfogyasztott ételeket-italokat, mint a felnőtteké, ám mindenképp fel kell keresni a gyermekorvosi rendelőt, ha a gyermeknél folyamatos hasmenés, vagy halovány, de határozottan sárga színű széklet fordul elő.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk