Szem anatómiája

Látószervünk, a szem páros szerv, amelyet idegek kötnek össze az aggyal. A látásban, a vizuális ingerek érzékelésében a szem mint érzékszerv, illetve a jeleket értelmező agy együtt vesznek részt.

 

A külső ingerek 90 százalékát látásunk által szerezzük.

 

A szem funkciói

A szem funkciója a látás, vagyis:

 

  • a környezet látása,
  • a fény érzékelése,
  • a térlátás,
  • a színek érzékelése.

 

A szem képes a fény- és a távolságviszonyokhoz alkalmazkodni. A funkciók általában idősebb korban romlanak.

 

A szem részei

A szem a koponya szemgödreiben (orbita) helyezkedik el. A koponyacsontok és a szemhéjak védik a külső hatásoktól.

 

A szemet három részre oszthatjuk:

 

  • szemgolyó (bulbus oculi),
  • látóideg (nervus opticus),
  • védő funkciót betöltő részek.

 

A szemgolyó

A szemgolyó golyó formájú, összetett szerv. Külső rétege, amellyel a fény először találkozik, a szaruhártya (cornea). Egyenetlen felszínét könnyfilm teszi simává. Az ereket nem tartalmazó szaruhártya domború felülete erősen megtöri a fénysugarakat.

 

A szaruhártya folytatása az ínhártya (sclera), amelyen a szemmozgató izmok tapadnak. Ezek teszik lehetővé, hogy a tekintet valamilyen irányba forduljon. A szemmozgató izmok összehangoltan működnek, így a két szem normál esetben teljesen egyformán mozog.

 

Az ínhártyán belül található érhártya (chorioidea) gondoskodik a szövetek vérellátásáról. Ennek elülső részén helyezkedik el a sugártest (corpus ciliare) és a szivárványhártya (írisz), ami a szem színét meghatározza.

 

A szivárványhártya közepén található nyílás a pupilla, a szaruhártya által megtört fény itt hatol be a szembe. A szivárványhártyában lévő izmok gondoskodnak a pupilla szűkítéséről erős fényben, illetve tágításáról gyenge fényben. A szaruhártya belső rétege és a szivárványhártya között található az elülső csarnok, amelyet csarnokvíz tölt ki. Ezt a csarnokvizet a sugártest termeli.

 

A pupillán áthaladva a fény a szemlencsét éri el, majd áthatol az üvegtesten, ami a szemgolyó belsejét kitöltő kocsonyás anyag. Végül a szem hátsó részéhez, a retinához érkezik.

 

A retina fényérzékeny idegsejteket tartalmazó szövet. A tárgyakról érkező párhuzamos fénysugarak itt találkoznak egy pontban, így létre jön az éles kép. Szerepe a fényingerek elektromos ingerekké alakítása, amelyek aztán az agyba jutnak.

 

Látóideg

A látóideg (II. agyideg, nervus opticus) a retinában keletkezett elektromos jeleket az agy látásért felelős központjába viszi, amely a nyakszirti (occipitalis) lebenyben található. Ez a központ értelmezi a jeleket, és hozza létre magát a látást mint érzetet. Az ideg és az agyi központ sérülése is akadályozza a látást.

 

Védő funkciót betöltő részek

A szemet több mechanizmus is védi a külvilág hatásaitól.

 

Mechanikus védelmet adnak a szemhéjak és a szempillák

A kötőhártya a szemhéj belső felületét és az ínhártyát borítja. A könnymirigyekben termelődő könny vékony rétegben vonja be a szaruhártya külső felszínét, ezzel nedvesen tartva azt és kiegyenlítve a felszínét. A pislogáskor a szemhéj által szétterített könny a kórokozók ellen is védi a szemet.

 

A szem egészségének megőrzése érdekében javasolt:

 

  • védeni a szemet az erős nagyfénytől;
  • védőszemüveget viselni olyan munka végzésekor, amely során sérülhet a szem;
  • látásromlás vagy szemet érintő panaszok esetén mihamarabb felkeresni szemész szakorvost.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk