Szeptikus arthritis

A szeptikus arthritis (fertőzéses ízületi gyulladás) az ízületek baktériumok vagy ritkábban gombák, vírusok által okozott gyulladása. A fertőzés következtében az ízületi üregben gyulladásos anyagok és a kórokozó típusától függően genny keletkeznek.

 

A gyulladás elpusztíthatja az ízületi felszínt, ami súlyos ízületi károsodáshoz vezethet. A kórokozók sérülés, műtéti beavatkozás útján juthatnak be a véráramba vagy közvetlenül az ízületbe, illetve a szervezet más fertőző gócából terjedhetnek át rá. A betegség leggyakrabban csecsemő- és kisdedkorban, illetve időskorban fordul elő.

 

A szeptikus arthritis főbb tünetei

A szeptikus arthritis jellemző tünete az érintett ízület nagyfokú fájdalma és duzzanata, az ízület feletti bőr pírja és meleg tapintata. A betegség gyorsan alakul ki. Általában csak egy ízület érintett, néha azonban több ízületben is kialakulhat gyulladás. Leggyakrabban a térd, csípő, könyök, csukló, váll, illetve a kéz kisízületei érintettek. Általános tünetként hirtelen emelkedő láz, elesettség és rossz közérzet jelentkezhet. A hónalj és a lágyék nyirokcsomói megnagyobbodhatnak. Az immunrendszer elégtelen működése vagy korábban beültetett ízületi protézis megléte esetén a jellegzetes tünetek részben vagy teljes mértékben hiányozhatnak.

 

A Neisseria gonorrhoeae (gonococcus) baktérium okozta fertőzés következtében kialakuló ízületi gyulladást a hirtelen kezdet, főként a felső végtagok érintettsége, a vándorló ízületi fájdalom és a bőr gennyes, hólyagos kiütése jellemzi (ld. még Gonorrea, Kankó).

 

A vírusok okozta arthritisek általában hirtelen kezdetűek, jóindulatúak és maguktól gyógyulnak. Különösen a rubeolához és a rovarcsípés közvetítésével az emberi szervezetbe jutó arbovírus fertőzéshez társul jellegzetes, viszkető kiütésekkel járó ízületi gyulladás.

 

A Lyme-kór késői megnyilvánulásaként is jelentkezhet arthritis, amelynek kezdetekor általában láz, fejfájás, izomfájdalom és a nyirokcsomók megnagyobbodása tapasztalható.

 

Idült, kevésbé fájdalmas, lassú lefolyású ízületi gyulladást gombák (pl. Candida albicans) vagy a TBC kórokozója okozhat.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

A fenti tünetek észlelése esetén azonnal forduljon háziorvosához, aki szükség esetén reumatológiai szakrendelésre irányítja további kivizsgálás céljából.

 

A szeptikus arthritis lehetséges okai

A szervezetben lappangó fertőzéses folyamatok következményeként kialakulhat szeptikus folyamat a nagyízületekben. A kórokozók forrása lehet például az idült vesemedence-gyulladás (krónikus pyelonephritis), a mandulagyulladás (tonsillitis), a fogágy megbetegedései, a sebek gennykeltő folyamatai, az emésztőrendszer fertőzései (pl. epehólyag-gyulladás) és a szívbelhártya-gyulladás (endocarditis). Ilyenkor a kórokozó eredeti helyéről (pl. középfül, vesemedence) a véráramba kerül, onnan pedig az ízületbe. Az endoszkópos vizsgálatok, valamint ortopédiai vagy traumatológiai műtétek, sérülések során szintén kerülhetnek baktériumok a vérkeringésbe vagy az ízületbe, amelyek bizonyos betegségek, illetve állapotok esetén szeptikus folyamatot indíthatnak el a csontszövetben vagy az ízületekben.

 

Gyakori kórokozó a Staphylococcus aureus, illetve a Streptococcus baktériumok. Ízületi gyulladást okozhat még például Haemophilus influenzae, az E. coli, a Neisseria gonorrhoeae, a Salmonella, a Mycobacterium. Olykor a Lyme-kórt okozó baktériumok is állhatnak a háttérben. Vírusok közül a HIV, a hepatitis-vírus, a parvovirus B19, a mumpszvírus, a rubeolavírus, az ebolavírus, a herpeszvírusok fertőzhetik meg az ízületet. Gombák közül leggyakrabban a Candida és az Aspergillus fajok okozhatnak ízületi gyulladást.

 

Szeptikus arthritis kialakulására hajlamosíthat:

 

 

A szeptikus arthritis szövődményei

A mikroorganizmusok (baktériumok, gombák, vírusok) megjelenése a mozgásszervi képletekben – köztük az ízületekben – súlyos állapotot idézhetnek elő, ami nem csak az adott ízület és csont épségét, hanem a beteg életét is veszélyeztetheti. A kezelés késlekedése kiterjedt szövetelhaláshoz vezethet, többek között a stabilizáló szalagok elhalhatnak, a porcfelszín felpuhulhat, leválhat és elhalhat.

 

A szeptikus arthritis gyakori szövődménye lehet a szepszis (septicaemia), a nyirokcsomó-gyulladás (lymphadenitis abscendens), a degeneratív ízületi gyulladás (arthrosis), az ízületi mozgás beszűkülése (contractura), az ízületi merevség (ankylosis), a „lötyögő” ízület és a heveny csontvelőgyulladás (osteomielitis), az ízületi protézis diszlokációja.

 

A szeptikus arthritis diagnosztizálása

A szeptikus arthritis kivizsgálásának első lépése a kórelőzmény felvétele, amelyet a fizikális vizsgálat követ. Elengedhetetlen az ízület lecsapolása (punkció) és az ízületi folyadék tenyésztése. Ha a tenyésztés eredménye pozitív, a kórokozót azonosítják, és antibiotikum érzékenységi vizsgálattal megállapítják, mely antibiotikumok a leghatékonyabbak a kezelésben. Szükség van továbbá laboratóriumi vérvizsgálatokra és vizeletvizsgálatokra. A kórokozó azonosítása hemokultúra segítségével is elvégezhető. Ehhez vérből történő mintavételre van szükség, amit először a gyógyszeres terápia megkezdése előtt, majd pedig a kezelés alatt többször, ismételten vesznek le. A többszöri mintavételre azért van szükség, mert a kórokozók a vérkeringésben kis mennyiségben és/vagy csak időszakosan vannak jelen, így megnövelhető a kimutatás esélye. A kórisme felállítását képalkotó vizsgálatok – az érintett ízület röntgenvizsgálata és ultrahang-vizsgálata, kérdéses esetben izotóp-vizsgálat, súlyos általános tünetek esetén mellkasröntgen és hasi ultrahang – segítik.

 

A szeptikus arthritis kezelése

A szeptikus arthritis eredményes kezelésének kulcsa a gyors felismerés, az azonnali, agresszív antibiotikum-terápia és az ízületi folyadék lebocsátása. A klinikai kép és az elsődleges vizsgálati eredmények függvényében a sürgős beavatkozás során artroszkópia vagy kiterjesztett ízületi feltárás, az ízületi belhártya kiirtása (synovectomia), az elhalt szövetelemek sebészi eltávolítása (necrectomia) történhet. Mindemellett láz- és fájdalomcsillapítás, valamint az ízület nyugalomba helyezése szükséges. A betegség heveny szakaszát rehabilitáció követi.

 

A szeptikus arthritis megelőzése

Az ortopédiai, illetve a tervezett traumatológiai műtétek elvégzése és egyéb sebészi vizsgáló eljárások (endoszkópia) előtti gócmentesítéssel megelőzhető, hogy a beavatkozás során gennykeltő baktériumok kerüljenek a vérkeringésbe.

 

Szeptikus arthritis gyermekkorban

A gyermekkorban jelentkező szeptikus arthritist láz, elesettség és komoly fájdalmak kísérik. Az érintett ízület meleg, duzzadt és fájdalmas, működése sérült. Újszülött- és csecsemőkorban leggyakrabban a Staphylococcus aureus, a B csoportú Streptococcusok és E. coli fertőzés áll a háttérben. Két hónapos és ötéves kor között a Haemophilus influenzae, majd idősebb korban ismét a Streptococcus és Staphylococcus a leggyakoribb kórokozó. A betegség általában a vérkeringés közvetítésével alakul ki, de helyi fertőzés is előfordulhat, például katéterezést vagy ízületi csapolást követően.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk