Terhességi cukorbetegség

A terhességi cukorbetegség a terhes nők 2-10 százalékát érinti. A betegség a különböző hormonális hatások felborulása miatt alakulhat ki, és az élettani határértéknél magasabb vércukorszinttel jár.

 

Általában a terhesség 24. és 28. hete között jelentkezik, így ebben az időszakban a kismamák OGTT- (orális glükóztolerancia-teszt – cukorterhelés) vizsgálata rutinszerű.

 

A terhességi cukorbetegség jelentkezése nincs összefüggésben a terhesség előtti és utáni cukorproblémákkal, de mindenképpen megnöveli a későbbi 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét. A kezeletlen betegség a születendő gyermeknél is növeli a cukorbetegség, valamint terhességi és szülési komplikációk kialakulásának esélyét.

 

A terhességi cukorbetegség tünetei

A terhességi cukorbetegség általában nem okoz specifikus tüneteket, a magas vércukorszintre jellemző tünetegyüttes figyelhető meg:

 

  • fáradtság,
  • homályos látás,
  • fokozott szomjúság,
  • gyakori vizelési inger,
  • horkolás.

 

A terhességi cukorbetegség általában könnyen kezelhető, legtöbbször a megfelelő diéta tartása mellett nincs szükség gyógyszer szedésére. A terhesség során kialakult és kezeletlen magas vércukorszint azonban komoly szövődményekhez vezethet a várandósság során, utána is, illetve a születendő gyermeknél is:

 

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben az anya a terhességét megelőzően cukorproblémákkal küzdött, a terhesség korai szakaszában vércukra a normálisnál magasabb, vagy családjában (vagy esetleg egy korábbi terhesség során) előfordult már a terhességi cukorbetegség, azt a kezelőorvosnak jelezni kell a terhesség kezdetén.

 

Ezekben az esetekben a terhesség során a vércukorszint gyakoribb ellenőrzésére lehet szükség.

 

A terhességi cukorbetegség kialakulásának okai

A terhességi cukorbetegség kialakulásának okai nem teljesen ismertek, de a terhesség során bekövetkező erőteljes hormonváltozások fontos szerepet játszanak a kialakulásában.

 

A terhesség fenntartása a kismama szervezetében lejátszódó bonyolult hormonális folyamatoknak köszönhető. A méhlepényben termelődő hormonok hatására a kismama szövetei ellenállóbbá válnak a vércukor-szabályozó hormon, az inzulin ellen. Az inzulin segíti a szöveteket abban, hogy a vérből felvegyék a cukrot, és energiát termeljenek – ez ebben az esetben nem történik meg, a cukor a vérben marad. A kialakuló állapotot inzulinrezisztenciának nevezzük, amely a legtöbb esetben csak átmeneti.

 

Amennyiben az inzulinrezisztencia már olyan mértékű, hogy a hasnyálmirigyben termelődő inzulin mennyiségének megemelésével sem áll vissza a normál vércukorszint, kialakul a terhességi cukorbetegség – azonban még ez az állapot is a legtöbb esetben átmeneti.

 

A terhességi cukorbetegség diagnosztizálása

A terhességi cukorbetegség specifikus tünetek hiányában legtöbbször csak a rutin-szűrővizsgálatok során kerül diagnosztizálásra. Mivel kialakulása a 24. és 28. hét között a leggyakoribb, ekkor a kismamák rutinszerű vércukorszint-vizsgálata indokolt.

 

A terhességi cukorbetegség kezelése

A terhességi cukorbetegségnek két fajtáját különítjük el: enyhébb esetben a vércukorszint normál értéken tartásához elegendő a megfelelő diéta, míg súlyosabb esetben inzulinpótlásra vagy egyéb vércukorszint-csökkentő gyógyszerre is szükség lehet.

 

A terhességi cukorbetegség megelőzése

A terhességi cukorbetegség kialakulásában rizikófaktornak számítanak az alábbiak:

 

 

A terhességi cukorbetegség teljes megelőzésére jelenleg tökéletes módszer nem ismert, azonban az egészséges életmód – mint a legtöbb betegség megelőzése esetén – itt is kulcsfontosságú.

 

A terhesség során tartott megfelelő diéta és megfelelő mennyiségű mozgás (az ajánlott mennyiségű és minőségű mozgásról a kezelőorvos ad tájékoztatást) jelentősen csökkenti a terhességi cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

 

Túlsúly esetén a terhességet megelőzően akár kismértékű súlyvesztés, fogyás is hozzájárul a terhességi cukorbetegség megelőzéséhez.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk