Terhességi magasvérnyomás

Magas vérnyomás a terhességek 6-10%-ánál jelentkezik, és általában a szülés után magától rendeződik. Hasonlóan a „hétköznapi” magasvérnyomás-betegséghez, a várandósok esetében is a 140/90 Hgmm feletti vérnyomást tekintjük kórosnak.

 

A betegség többnyire nem jár tünetekkel vagy rosszulléttel, de minden esetben komolyan kell venni, mert súlyosabb állapot, a preeklampszia előjele is lehet, illetve hozzájárulhat a magzat fejlődésének elmaradásához vagy egyéb terhességi szövődmények kialakulásához.

 

A terhességi magas vérnyomás főbb típusai

  • krónikus magas vérnyomás: terhesség előtt már meglévő magas vérnyomás;
  • terhesség kiváltotta magas vérnyomás: a terhesség 20. hete után diagnosztizált magas vérnyomás;
  • preeklampszia: a terhességi magas vérnyomás súlyosabb formája, ami érintheti pl. a vesét, májat, agyat is.

 

A terhességi magas vérnyomás tünetei

A terhességi magas vérnyomásnak nincs jellemző tünete, általában a várandósgondozáskor végzett rutinvizsgálatok során derül rá fény.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

A várandósság alatti nőgyógyászati vizsgálatok során rutin szűrővizsgálat a vérnyomás ellenőrzése, mivel a kezeletlen magas vérnyomás káros hatással lehet a magzatra nézve. Nem szükséges külön orvoshoz fordulni a kismértékű, terhesség indukálta magas vérnyomás esetén, a kismamát ellátó szülész-nőgyógyász szakorvos szükség esetén kezeli a kialakult magas vérnyomást.

 

A terhességi magas vérnyomás kialakulásának okai

A terhességi magas vérnyomás kialakulásának pontos oka nem teljesen ismert. Bármelyik terhességnél előfordulhat, azonban nagyobb az esély az alábbi esetekben:

 

  • korábbi terhességnél előforduló preeklampszia,
  • közeli hozzátartozónál előforduló preeklampszia,
  • krónikus vesebetegség vagy cukorbetegség,
  • 40 év feletti életkor,
  • túlsúly,
  • ikerterhesség.

 

A terhességi magas vérnyomás szövődményei

A terhességi magas vérnyomás ronthatja a méhlepény vérkeringését, így a magzat oxigén- és tápanyagellátása csökkenhet, melynek következtében éretlenül vagy alacsony súllyal jöhet világra. A kezeletlen betegség továbbá növeli a terhességi cukorbetegség, a méhlepényleválás, a koraszülés és a halvaszületés kockázatát.

 

A magas vérnyomás általában a születés után pár héttel megszűnik, azonban az érintetteknél a későbbiekben nagyobb eséllyel alakul ki magasvérnyomás-betegség.

 

A terhességi magas vérnyomás diagnosztizálása

A vérnyomást a várandósság alatti rutin nőgyógyászati vizsgálatok alkalmával mindig ellenőrzik egyszerű vérnyomásméréssel.

 

A terhességi magas vérnyomás kezelése

A terhességi magas vérnyomás kezelése függ a vérnyomás értékeitől, a magzat korától, a tünetektől és a kockázattól. A kismértékű vagy közepesen magas vérnyomást alacsony kockázat esetén nem feltétlenül szükséges kezelni. A folyamatos ellenőrzés, nyomon követés azonban nagyon fontos a súlyosabbá válás, illetve a preeklampszia megelőzése érdekében.

 

A nemzetközi ajánlások szerint a terhességi magas vérnyomás gyógyszeres kezelésére 150/95 Hgmm fölötti átlagértékek esetén van szükség, kockázat esetén 140/90 Hgmm fölött.

 

A terhességi magas vérnyomás megelőzése

A terhességi magas vérnyomás kialakulásának esélyét – csakúgy, mint a terhességtől függetlenül kialakuló magas vérnyomást – is lehet csökkenteni az egészséges életmód kialakításával még a várandósságot megelőzően. A meglévő rizikónövelő társbetegségek megfelelő kezelésével és karbantartásával megelőzhető a terhességi magas vérnyomás súlyos formájának kialakulása.

 

Magas vérnyomás a terhesség előtt

Amennyiben a magasvérnyomás-betegségére gyógyszert szed, és szeretne gyermeket vállalni, egyeztessen szülész-nőgyógyász szakorvossal a gyógyszeres terápia esetleges módosításáról.

 

Amennyiben a magas vérnyomása miatt gyógyszert szed, és időközben kiderül, hogy várandós, mindenképpen keressen fel szakorvost, mert szükség lehet a gyógyszer leváltására vagy adagjának módosítására.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk