Terhességi reggeli hányinger

Természetes jelenség, de különösen a terhesség első három hónapjában gyakori probléma a reggelente jelentkező hányinger és esetleg hányás: minden tíz várandós nő közül hét szenved tőle. A tünetek különböző mértékűek lehetnek az émelygéstől az intenzív rosszullétig, de mindegyik állapot enyhíthető, és a magzatot – a nagyon súlyos eseteket kivéve – nem veszélyezteti.

 

A reggeli hányinger tünetei

A várandósság ideje alatt számos dolog változik egy nő testében, gyakran már az első hetekben jelentkezik az émelygéssel, hányással járó reggeli rosszullét is.

 

A reggeli rosszullét nem jelentkezik mindenkinél egyformán: lehet pár napos enyhe émelygés, de hónapokon át tartó rendszeres hányás is. Általában az utolsó menstruációs ciklus első napját követő 6. héten jelentkezik, és a legtöbb nőnél a 12-14. héten (az első trimeszter vége) elmúlik, gyakran egyik napról a másikra. Előfordulhat azonban, hogy kilenc hónapon keresztül tart, vagy váratlanul újból felbukkan a terhesség utolsó heteiben.

 

A várandósok körülbelül 0,5%-ánál a reggeli rosszulléttől súlyosabb forma, az ún. vészes terhességi hányás (hyperemesis gravidarum) alakul ki. Ez az állapot súlyos hányingerrel és hányással jár, ami a magzatot is veszélyeztető fogyást és kiszáradást okozhat.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

A reggeli rosszullétekről tájékoztassa nőgyógyászát vagy védőnőjét a várandósgondozás alkalmával. Súlyosabb rosszullét és hányás esetén ne várja meg az előjegyzett rendelést, hanem keresse fel minél hamarabb szülész-nőgyógyász szakorvosát.

 

A reggeli hányinger kialakulásának oka

A reggeli émelygés, hányinger oka nem teljesen nyilvánvaló, de közrejátszik a vércukorszint leesése és a várandósság alatti ingadozó hormonszint: a hCG hormon a terhesség negyedik hónapján éri el a legmagasabb szintet, ezután csökken.

 

A reggeli rosszullétet erősítheti a stresszes állapot, a feszültség, aggodalmaskodás, fáradtság, illetve genetikai tényezők is (gyakrabban jelentkezik azoknál a kismamáknál, akiknek az édesanyjánál is előfordult hasonló tünet).

 

A reggeli hányinger kezelése

Enyhébb esetekben segíthet az étrend, az életmód megváltoztatása; súlyosabb esetekben vényköteles gyógyszerekkel, infúzión keresztül adott szerekkel lehet enyhíteni a reggeli rosszulléteket.

 

A reggeli hányinger enyhítéséért a kismamák is sokat tehetnek. A legfontosabb, hogy elegendő mennyiségű vizet igyanak, és nem mindegy, hogy mikor, mit és mennyit esznek.

 

A panaszok enyhítésében az alábbiak segíthetnek:

  • felkelés előtt száraz vagy gyömbéres keksz és gyenge tea fogyasztása (az éjszaka folyamán felszaporodó gyomorsav irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját, ami émelygést okozhat);
  • közvetlenül lefekvés előtt néhány falat hatására reggelre kevesebb gyomorsav termelődik, így csökken az émelygés kockázata;
  • rendszeres étkezés (az étkezések kihagyása súlyosbíthatja a hányingert);
  • napi ötször, de kisebb adagokat enni, ami nem terheli meg annyira a gyomrot;
  • magas fehérjetartalmú és B-vitaminban gazdag ételek fogyasztása;
  • a fűszeres, nehéz, zsíros ételek kerülése;
  • az erős illatok kerülése;
  • bőséges folyadékbevitel: 3-4 liter folyadék naponta, legalább napi 6-8 pohár szénsavmentes víz, esetleg limonádé, gyömbértea (lehetőleg cukor nélkül), gyümölcslé vagy leves (az üdítőket cukor- és esetleges koffeintartalmuk miatt kerülni kell);
  • nyugtató hatása van a frissen felvágott gyömbér vagy citrom illata szagolgatásának;
  • gyömbértabletta vagy B6-vitamin szedése;
  • stresszoldás meditációval, kismamajógával.

 

Intenzív rosszullét esetén javasolt néhány napot pihenéssel, relaxálással tölteni.

 

100 várandós nő közül legfeljebb egynél lép fel a vészes terhességi hányás (hyperemesis gravidarum), az ő esetükben a gyógyszeres terápián kívül intravénás folyadékpótlásra is szükség lehet.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk