Átmeneti ischaemiás roham (TIA)

Az átmeneti ischaemiás (ejtsd: isémiás) roham (TIA) olyan működési zavar, amely az agy ideiglenes vérellátási elégtelenségét jelenti.

A stroke-hoz hasonló tünetei miatt mini stroke-nak is nevezik, de – azzal ellentétben – a tünetek rövid időn belül megszűnnek, és maradandó károsodást általában nem okoz. Előjele lehet azonban a stroke-nak, emiatt egyfajta figyelmeztetésként is értelmezni kell!

Az rohamon átesettek harmadánál viszont később maradandó szövetkárosodás is kialakulhat, ami a vérellátási zavar következménye.

A TIA főbb tünetei

A tünetek nagyon hasonlítanak a stroke tüneteihez, azonban lényeges különbség, hogy ezek TIA esetén  megszűnnek, és nem marad vissza szövetkárosodás.

A tünetek lehetnek:

  • erős, hirtelen fellépő fejfájás;
  • ideiglenes látásvesztés az egyik vagy mindkét szemen;
  • látászavarok (kettőslátás, vagy a periférikus látás zavara);
  • „elkent” beszéd;
  • beszédzavar (a beteg nem tudja kimondani, amire gondol, esetleg rossz kifejezéseket használ vagy nem érti meg a szavak jelentését, ha beszélnek hozzá);
  • féloldali arczsibbadás vagy arcbénulás (lefelé görbülő száj);
  • nyelési nehézség;
  • bizonytalan járás;
  • féloldali végtaggyengeség vagy bénulás;
  • forgó szédülés, egyensúlyvesztés;
  • hányinger, hányás (főként nőknél);
  • pillanatnyi eszméletvesztés.

A tünetek többsége csak rövid ideig, általában pár percig, legfeljebb 15-20 percig áll fenn. Maximum 24 órán belül az összes tűnet megszűnik.

Mikor forduljon orvoshoz?

Átmeneti ischaemiás roham gyanúja esetén minden esetben hívja a 112-t és kérjen mentőt!

Mivel a TIA a stroke előjele lehet, a mentők kihívása akkor is indokolt, ha a tünetek megszűntek és a beteg úgy érzi, már jobban van!

A gyorsaság ebben az esetben életmentő lehet.

A TIA kiváltó okai

Az átmeneti ischaemiás roham során az agy egy részének oxigéndús vérellátása ideiglenesen megszűnik. Ez bekövetkezhet érelmeszesedés vagy vérrög keletkezése miatt is. A vérellátás nélkül maradt agyi terület oxigénhiányos állapotba kerül, amelynek következtében jelentkezhetnek a fentebb felsorolt tünetek.

Amennyiben valóban TIÁ-ról van szó, az elzáródás vagy szűkület megszűnik, az agyi terület újra oxigénhez jut és a tünetek elmúlnak. Stroke esetén a helyzet sokkal súlyosabb: az elzáródás nem átmeneti, így az idegsejtek elhalnak és az agy maradandó károsodást szenved.

A TIA kialakulásának kockázatát növelik az alábbi tényezők:

Az 55 évnél idősebbek, valamint az ázsiai vagy afrikai származású emberek körében magasabb a TIA kockázata.

A TIA lehetséges szövődményei

Az átmeneti ischaemiás rohamok harmadánál később kialakulhat stroke, amely az életet veszélyeztető és a további életminőséget befolyásoló állapot.

Az átmeneti rohamot követő egy év kifejezetten kockázatos a stroke kialakulása tekintetében.

A TIA diagnosztizálása

A roham korai szakaszában nem megállapítható, hogy átmeneti ischaemiás rohamról vagy stroke-ról van-e szó. Amennyiben TIÁ-n esett át a beteg, úgy mire orvoshoz kerül, lehetséges, hogy már túl van a (gyors lefolyású) rohamon.

Az orvos a két kórkép elkülönítése érdekében kikérdezi a beteget a tünetekről és vizsgálatokat rendel el, többet között agyi képalkotó vizsgálatot is. Amennyiben az nem mutat ki friss agysérülésre utaló jeleket, úgy valószínűleg TIA áll a háttérben.

Ezután felfedik egy lehetséges stroke kockázatát: megvizsgálják az artériákat (ultrahanggal, CT-vel vagy MR-el), a szívet, és vérvizsgálatot is végeznek.

A TIA kezelése

Az átmeneti ischaemiás roham nem kezelhető – viszonylag rövid időn belül magától elmúlik –, azonban egy újabb roham, vagy egy lehetséges stroke megelőzése, kockázatának csökkentése kiemelt fontosságú. Ezért a vérnyomáscsökkentő és/vagy koleszterinszint-csökkentő kezelést, valamint a thrombocyta aggregációt (vérlemezkék összetapadását) gátló kezelést minél hamarabb el kell kezdeni.

Amennyiben a vérrög pitvarfibrilláció miatt alakult ki, véralvadásgátló kezelésre van szükség. Előfordulhat, hogy a betegnek a TIÁ-t követően élete végéig gyógyszert kell szednie.

Bizonyos esetekben nyaki érműtétre is szükség lehet.

A TIA és a stroke megelőzése

Az átmeneti ischaemiás rohamot a stroke előjeleként kell értelmezni, és mindent meg kell tenni annak megelőzése érdekében.

Ez gyakran jelentős életmód-változtatással jár, például:

Ha abba szeretné hagyni a dohányzást, akkor a következő honlapon és ingyenesen hívható telefonszámon kaphat segítséget, illetve tájékoztatást a lehetőségekről:

www.leszokastamogatas.hu

Zöldszám: 06-80-44-20-44

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk