Végbél betegségei

A végbél a vastagbél legutolsó szakasza, a végbélnyílásban végződik. A leggyakoribb végbélbetegségek (proktológiai betegségek) közé tartozik az aranyér, a végbélpolip, a végbélsipoly, a végbél gyulladása, a végbél repedése, a végbél jóindulatú daganatai, a végbéldaganat, illetve a végbél sérülései. A végbél betegségei nagyon gyakoriak, kialakulásuk kockázatát fokozza a mozgásszegény életmód, az ülőmunka, a nagy adag ételek gyorsan történő elfogyasztása, illetve a stressz.

Ezek a betegségek igen kellemetlenek, és már az első tünet megjelenésekor érdemes orvoshoz fordulni, mert később szövődmények alakulhatnak ki.

A végbél betegségeinek tünetei

A végbél betegségei sokfélék lehetnek, így a tünetek is változatosak.

Jellemző tünetei:

  • végbél nyomásérzékenysége,
  • székletürítési zavar: székrekedés vagy hasmenés,
  • végbéltáji fájdalom,
  • viszketés,
  • duzzanat, bőrpír a végbélnyílás körül,
  • idegentestérzés végbéltájon,
  • véres széklet, vércsíkok a WC papíron,
  • esetenként fogyás vagy hízás.

A leggyakoribb végbélbetegségek

  • Aranyér esetében a legfontosabb az életmód megváltoztatása. Amennyiben szükséges, gyógyszeresen vagy műtéti úton is kezelhető.
  • Avégbélrepedés (fissura) gyakori betegség, melynek lényege, hogy a végbélgyűrűn hosszanti seb, repedés keletkezik, általában a kemény széklet vagy a gyakori székrekedés miatt. A sérülés nehezen gyógyul, kellemetlenül be is gyulladhat, mely hegesedéshez vezethet. Kezelésében fontos a rostdús étrend, az ülőfürdő, illetve sok folyadék fogyasztása. Fájdalom és gyulladás esetén szteroidos krémet írhat fel az orvos, végső esetben műtét is szóba jöhet.
  • A végbélsipoly (fistula) a végbél nyálkahártyájában található mirigyek gyulladása, majd sipoly (abnormális járat, mely a végbélcsatornát köti össze a végbélnyílás környéki bőrrel) képződése, melyből genny távozik. Ha ez a vezeték elzáródik, tályog alakulhat ki, melyet láz, fájdalom kísérhet. Műtéti úton kezelhető.
  • Végbélgyulladás esetén a végbél nyálkahártyája begyullad, melynek oka lehet baktérium, gomba vagy parazita. Tünete viszketés, hasmenés, esetleg fogyás. Kezelése a pontos októl függ, pl. antibiotikum baktériumok esetén, vagy egyéb gyulladáscsökkentő gyógyszerek.
  • Végbélsérüléshez vezethet a gyakran ismétlődő hasmenés vagy székrekedés, illetve egyes szexuális tevékenységek, idegen tárgyak. Kezelése enyhébb esetekben székletlazítók és kúpok alkalmazásával történhet, illetve a seb kezelésére nitrogliecerint tartalmazó kenőcs használata javasolt. Ha az anális terület fájdalmas és duzzadt, hideg borogatással lehet enyhíteni a fájdalmat és a duzzanatot.
  • Végbélsérv esetén a végbél kiboltosítja a hüvely hátsó falát. A hüvelyt és a végbelet elválasztó kötőszövet és izomréteg meggyengülése veleszületett gyengeség, hüvelyi szülés, méheltávolítás után, vagy hibás hüvelyplasztika miatt alakulhat ki. Súlyosságtól függően életmódváltoztatással, intimtornával, hormonterápiával, pesszárium alkalmazásával vagy műtéti úton kezelhető. Végbélsérvvel a nőgyógyászat foglalkozik.

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a fent említett tüneteket észleli, mihamarabb forduljon háziorvosához.

A végbél betegségeinek oka

A végbél betegségei viszonylag gyakoriak, a lakosság akár 70%-át is érinthetik életük során valamikor, és kialakulásuknak számtalan oka lehet. Az aranyér például civilizációs betegség, melynek oka lehet az ülő életmód, rostszegény táplálkozás, túlsúly, székrekedés, esetleg terhesség, illetve stressz. A végbéldaganatok kialakulásának kockázata a kor előrehaladtával fokozódik.

A végbél betegségeinek szövődményei

A végbél betegségeinek szövődménye a kiváltó októl függ. Kialakulhat rosszindulatú elfajulás, esetleg vérszegénység a lassú vérezgetés miatt.

A végbél betegségeinek diagnosztizálása

A végbél betegségeinek kivizsgálásával és kezelésével a proktológus foglalkozik. Először általában fizikális vizsgálat történik, vagyis a kezelőorvos megtekinti a végbélnyílás környékét, és ujjával kitapintja (rektális digitális vizsgálat) az esetleges elváltozásokat. Amennyiben szükséges, végbéltükrözést (rectoscopia) is végeznek, mely során szövettani mintavétel is történhet.

Mit tehet a végbél betegségei esetén?

Fontos a beteg terület fertőtlenítése és tisztán tartása. Törekedni kell a széklet puha állagúvá tételére, mely rostdús étrend, sok folyadék fogyasztásával érhető el. Ha az életmódváltoztatások nem elegendőek, síkosító kúp vagy székletlágyító gyógyszerek alkalmazhatók.

A végbél betegségeinek megelőzése

  • Helyes életmód. Fontos a rostdús étrend, sok zöldség és gyümölcs fogyasztása, illetve kerülni kell a füstölt húsok, félkész ételek fogyasztását. A rendszeres mozgás segíti a belek működését, a salakanyagok gyorsabb távozását. Fontos a dohányzás és alkoholfogyasztás mellőzése.
  • Vastagbélszűrés. A vastagbél- és végbéldaganat felismerése kétlépcsős szűréssel történik a háziorvosok szervezésében. Első lépés az ún. okkult vagy rejtett vérzés kimutatása laboratóriumi úton, melyhez otthon kell székletmintát venni, majd laboratóriumi vizsgálatra küldeni. Ha ennek eredménye nem-negatív, vagyis gyanúra ad okot, akkor a háziorvos ad beutalót vastagbéltükrözésre, melyet szakambulancián végeznek. A szűrés 50 év felett mindenki számára javasolt kétévente.

 Ajánlott tartalom:

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk