Vérköpés

A vérköpés (hemoptízis) a légutakból származó vér felköhögését jelenti. A mennyisége változó lehet: előfordulhat csupán a köpet kisebb véres elszíneződése, de akár nagyobb mennyiségű habos-véres köpet is.

 

A vérköpés hátterében leggyakrabban hörgőgyulladás (bronchitis) vagy hörgőtágulat (bronchiektázia) áll, de számtalan egyéb oka is lehet. A vérköpést időnként nehéz elkülöníteni azoktól az esetektől, amikor a száj, a nyelv vagy a garat sérülése, esetleg ínyvérzés miatt keveredik vér a nyálhoz. 

 

Lehetséges kiváltó okok az alábbiak:

 

 

Az esetek egy részében nem találják meg a vérköpés okát. Ilyenkor a tünetek általában maguktól megszűnnek, és nem térnek vissza.

 

A vérköpéshez hasonlíthat a vérhányás is, amely nyelőcsővérzés vagy gyomorvérzés jele lehet, és sürgős ellátást igényel.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a köpetében vért lát, minden esetben keresse fel háziorvosát, aki elvégzi a szükséges vizsgálatokat!

 

Nagyobb mennyiségű vérköpés, mellkasi fájdalom és légszomj esetén azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt!

 

A vérköpés diagnózisa

Az orvosnak fontos kiderítenie a vérzés mennyiségét és a vérköpés gyakoriságát, illetve hogy a tünetek milyen régóta állnak fenn, és milyen egyéb tünetekkel társulnak. Az orvos továbbá rá fog kérdezni a beteg dohányzási szokásaira és a szedett gyógyszerekre is.

 

Mivel a vérköpés hátterében komolyabb beetgségek is állhatnak, a vérköpés jellegétől függően ki kell vizsgálni, honnan vérzik a beteg, ezért mihamarabb szükség lehet valamilyen képalkotó vizsgálatra (mellkasröntgen, mellkas-CT). Fontos információt nyújt emellett a laborvizsgálat is.

 

Amennyiben szükséges, pulmonológus hörgőtükrözéssel keresi meg a vérzés forrását.

 

A vérköpés kezelése

A vérköpés kezelése elsősorban a kiváltó ok ellátásától függ. Az alapbetegség kezelése mellett fontos a vérzés csillapítása is. Eszközös vérzéscsillapítás kivitelezhető hörgőtükrözéssel.

 

Kisebb vérzés gyógyszerrel is csillapítható, azonban nagyobb vérzés esetén további beavatkozások szükségesek. Ilyenkor valamilyen vérkészítményt (transzfúzió), infúziót és oxigént is adnak a betegnek.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk