Vérzés terhesség alatt

A várandósság bármely időszakában előfordulhat hüvelyi vérzés. Bár a vérzést legtöbbször nem súlyos probléma okozza, mégis lényeges, hogy minél hamarabb kiderüljön a háttérben álló ok, hiszen így akár a vetélés vagy életet veszélyeztető állapot is elhárítható lehet.

 

A terhesség alatti vérzés okai

A várandósság bármely trimeszterében jelentkezhet vérzés, de az érintett kismamák többsége ennek ellenére egészséges magzatot hoz világra. Az ok minél korábbi kiderítése és a vérzés kezelése ebben is segíthet.

 

Okok az 1. trimeszterben (1–3. hónap)

    • Beágyazódást kísérő vérzés. Ártalmatlan tünet, általában a megtermékenyülést követő 10-14. napon tapasztalható, amikor a petesejt beágyazódik a méh nyálkahártyájába.
    • Méhen kívüli terhesség. A megtermékenyített petesejt nem a méhben, hanem azon kívül, még a petevezetőben (vagy valahol máshol a hasüregben) kezd el fejlődni, ami akár életveszélyes is lehet az anyára.
    • Fenyegető vetélés. Kevés vérzés, alhasi görcs jellemzi. A chorionbolyhok részleges leválása, illetve sárgatest-elégtelenség is lehet a hátterében.
    • A méhnyak elváltozásai, fertőzései. A fertőzések kezelése szükséges, mert csak így előzhető meg egy esetleges felszálló fertőzés, amely a magzatot károsíthatja. A méhnyak sejtjeinek változásai különösen szex után okozhatnak vérzést várandósság alatt.

Okok a 2. és 3. trimeszterben (4–9. hónap)

    • A méhnyak elváltozásai, esetleges fertőzései.
    • Tágulási vérzés. A szülés kezdetét, a méhszáj tágulását jelzi az enyhe mértékű vérzés, a vér általában nyálkával együtt távozik.
    • Méhnyak-elégtelenség. A méhnyak túl korán nyílni kezd, ami akár koraszüléshez is vezethet.
    • Lepényleválás. A méhlepény elkezd leválni a méh faláról, ami általában fájdalommal jár. Vérzés nem mindig kíséri, ám ha mégis, az többnyire barnás. Súlyos állapotról van szó, és ha a várandósság végén, a várható szülés időpontjához közel történik, rendszerint a terhesség befejezéséhez vezet.
    • Mélyen tapadó lepény / elöl fekvő lepény. A méhlepény a méh alsó részén, a méhnyak mellett vagy azt takarva tapad, ilyenkor maga a méhlepény akadályozza a hüvelyi szülést. Az elöl fekvő méhlepény általában kevés vagy hirtelen nagy mennyiségű friss vérzést okozhat, egyéb tünet nélkül.
    • Vetélés. A terhesség spontán megszűnése a 24. terhességi hét előtt.
    • Fenyegető koraszülés. Ilyenkor az enyhe vérzés általában enyhe összehúzódásokkal, derékfájással jár együtt.
    • Korábbi császármetszés hegének szétválása. Egyértelműen életveszélyes állapot, komoly fájdalommal és intenzív vérzéssel jár együtt.
    • Elöl fekvő ér. Nagyon ritka probléma – a burokban rendellenes módon futó erek akár elvérzéshez is vezethetnek a szülés során.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

A várandósság alatti vérzés különféle súlyosságú állapotot jelezhet, ezért ha ilyet tapasztal, haladéktalanul forduljon a várandósgondozását végző orvoshoz. Ha fájdalom vagy görcsök kísérik, vagy erős a vérzés, esetleg a terhessége veszélyeztetett, hívja a 112-t, és kérjen mentőt, vagy menjen a legközelebbi sürgősségi osztályra vagy a területileg illetékes nőgyógyászati ügyeletre.

 

A terhesség alatti vérzés diagnózisa

Orvosa a tünetek és az előzmények kikérdezése után manuális hüvelyi vizsgálattal, ultrahangvizsgálattal, valamint vérből végzett hormonvizsgálattal állíthatja fel a diagnózist.

 

A terhesség alatti vérzés kezelése

A vérzés kezelése a diagnózistól függ. Enyhe vérzés esetén előfordul, hogy nem derül ki egyértelműen az ok, ilyenkor javasolt a pihenés, a terheléstől való kímélet és a megfigyelés. Egyes esetekben kórházi tartózkodásra is szükség lehet, akár egészen a szülésig.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk