Vészes terhességi hányás

A várandósság során gyakori az émelygéssel, hányingerrel, hányással járó reggeli rosszullét, amely a legtöbb nőnél a várandósság első trimeszterére jellemző. Ha azonban nem múlik el a hányinger, és rendszeressé válik a hányás, valószínűleg a reggeli rosszullét egy sokkal súlyosabb típusától, a vészes terhességi hányástól szenved.

 

Tipikusan a terhesség 8. hetében kezdődik, és általában a 20. hétig tart. Annak ellenére, hogy az állapotos nők mindössze 0,5-2%-a érintett, minden terhes nőt veszélyeztet.

 

A vészes terhességi hányás főbb tünetei

A rosszulléteket folyamatos hányinger és súlyos, ismétlődő hányás jellemzi. Számos egyéb tünete is lehet, beleértve a hirtelen testsúlycsökkenést, a táplálkozási nehézséget és a kiszáradást. Ha nem kezelik, a betegség még a születendő gyermek egészségi állapotára is kihathat.

 

A súlyos terhességi hányás jellemző tünetei:

  • állandó hányinger, émelygés;
  • rendszeres nagy mennyiségű hányás;
  • epehányás, vérhányás;
  • kiszáradás;
  • hirtelen testsúlycsökkenés.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a terhességi hányás rendszeres és nagy mennyiségű, mielőbb forduljon orvoshoz!

 

Amennyiben az alábbi tünetek valamelyikét észleli, kérjen azonnali orvosi segítséget:

 

  • a vizelete sötét színű, vagy több mint 8 órája nem volt vizelete;
  • 24 órája fennálló hányás (sem folyadékot, sem ételt nem tud benn tartani);
  • napközben szédülés, gyengeség, alhasi fájdalom;
  • hirtelen súlyvesztés.

 

A vészes terhességi hányás lehetséges okai

A rosszullétek pontos kiváltó oka nem ismert. Egyes szakemberek szerint a terhességi hormon szintjének ingadozása okozza.

 

Ha a korábbi terhesség során vagy a családban (édesanya, lánytestvér) előfordult súlyos terhességi hányás, a következő terhességben nagyobb eséllyel alakulhat ki, mint azoknál a nőknél, akiknél még nem fordult elő.

 

A vészes terhességi hányás lehetséges szövődményei

A súlyos terhességi hányás veszélyes lehet az anyára és a magzatra nézve is. A folyamatos hányás és folyadékvesztés miatt kiszáradásos tünetek jelentkezhetnek, míg a nehézkes étkezés miatt fogyás. A legtöbb esetben kórházi ellátásra van szükség. A jelentkező tünetek okozhatnak gyomorfekélyt, májkárosodást, túlzott fogyást, depressziót vagy epehólyag-betegséget. 

 

A súlyos terhességi hányás kezelése mindenképpen orvosi feladat!

 

A vészes terhességi hányás kezelése

A megfelelő magzatfejlődés érdekében, ha szükséges, hányáscsillapítók alkalmazására, illetve a kiszáradás megelőzésére infúziós folyadékpótlásra kerülhet sor.

 

A vészes terhességi hányás megelőzése

Minden terhesség más, így nincs olyan általánosan alkalmazható módszer, amellyel minden terhességi rosszullét megelőzhető vagy kezelhető lenne.

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk