Zsírleszívás

A zsírleszívás (liposuctio) a bőr alatti zsírrétegek eltávolítása, amely a leggyakrabban végzett plasztikai műtétek egyike. A beavatkozástól azonnali, látványos eredmény várható, a kialakított kontúrvonalak maradandóak – amennyiben a testsúly is változatlan marad.

 

A beavatkozás nem a fogyókúra helyettesítését, hanem az alakformálást, bizonyos testtájak kontúrvonalának korrekcióját szolgálja.

 

A zsírleszívás fő okai

Zsírleszívással segíthető az alakformálás, amennyiben a megfelelő étrend és testmozgás révén sikerült elérni vagy megközelíteni a kívánt testtömeget, ám a fogyókúra nem eredményezte a test bizonyos területein felgyülemlett, az alakot torzító, kontúrtöbbletet okozó zsírfelesleg csökkenését vagy megszűnését.

 

Az eljárás főleg az alhas, a csípő, a derék és a comb területének igazítására szolgálhat. Lehetőség van továbbá a boka, az emlő, az arc és a toka ily módon történő formálására is. A zsírleszívás alkalmas akár a férfi emlőmirigyek kóros megnövekedése (gynecomastia) miatt megnagyobbodott emlők megkisebbítésére is.

 

Súlyos elhízás esetén, illetve amennyiben a beteg laboratóriumi értékei kóros eltérést mutatnak, valamint a beavatkozás kockázati tényezőjének számító bizonyos betegségek (pl.: szívbetegség, cukorbetegség, az immunrendszer működésének zavarai) megléte esetén a zsírleszívás ellenjavallt.

 

A zsírleszívás menete

A beavatkozás során egy vagy néhány igen kicsi – néhány milliméteres –, rejtett bőrmetszésen keresztül bevezetett, lekerekített végű, oldalán lyukakkal ellátott fémcsövön (kanül) át távolítják el a felesleges zsírszövetet. A zsírleszívást helyi érzéstelenítésben végzik, illetve több testtájék egyidejű zsírleszívása esetén általános érzéstelenítésben (altatásban) vagy gerincközeli (epidurális) érzéstelenítésben.

 

Ha a műtét helyi érzéstelenítésben történt, akkor a beavatkozás napján, ha pedig altatásban vagy epidurális érzéstelenítéssel, akkor a műtét másnapján távozhat otthonába a beteg. A varratokat a műtét után 10-14 nappal távolítják el.

 

A zsírleszívás az alábbi technikákkal végezhető:

 

  • Vákuummal történő zsírleszívás (tumescent liposuction): negatív nyomást előállító szívógép és szívókanül segítségével végzett beavatkozás.
  • Ultrahangos zsírleszívás (ultrasound assisted liposuction): az ultrahang rezgési energiája a bevezetett kanül környezetében felmelegíti és elfolyósítja a zsírszövetet, majd az elfolyósodott zsírt vákuummal eltávolítják.
  • Lézeres zsírleszívás (laser-assisted liposuction): a zsírszövet speciális lézerrel történő kezelését követően a zsírt speciális kanülön keresztül eltávolítják.
  • Vibrációs zsírleszívás (power-assisted liposuction): a leszíváshoz használt kanülök sűrített levegő segítségével vibráló mozgást végeznek három irányban. Az egyik legmodernebb eljárás a plasztikai sebészetben.

 

A zsírleszívás lehetséges szövődményei

A zsírleszívás szövődményeként vérzés léphet fel, duzzanat, vérömleny, véraláfutás keletkezhet (felszívódását a kezelőorvos által ajánlott speciális krém használatával segítheti), melynek talaján fertőzés alakulhat ki.

 

Kezelést követően a zsírembólia kialakulásának esélye megnövekszik. Ultrahangos zsírleszívás esetén előfordulhat a bőrfelszín felületes égése is. A kezelt bőrfelszín egyenetlen lehet, elszíneződhet vagy érzéketlenné válhat. A túlzottan nagy mennyiségű zsírszövet eltávolítása laza, lógó és ráncos bőrfelszínt eredményezhet.

 

Az első héten fellépő fájdalmat fájdalomcsillapító gyógyszerr enyhítheti. Már néhány nap elteltével vissza lehet térni a mindennapi aktivitásához. A zsírleszívást követően 6 hétig, éjjel-nappal testszorító (kompressziós) ruhát kell viselni. A zsírleszívással megformált új alak egészséges életmóddal – változatos étrenddel és rendszeres testmozgással – őrizhető meg a legtovább.

 

 

Kapcsolódó tartalmak:

 

Civilizációs ártalmak szerepe az elhízásban

Lelki és hormonális okok az elhízásban

Gyermekkori elhízás

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk