Zygomycosis

A zygomycosis a Zygomycetes osztályba tartozó, talajban élő mikrogombák által okozott fertőzés, amely alapvetően a legyengült immunrendszerrel élők számára veszélyes. A betegségcsoportba két betegség tartozik.

 

A betegség a kórokozók szerint kétféle lehet: a Mucorales gombák okozzák a mucormycosist, míg az Entomophthorales az entomophthoromycosist.

 

A zygomycosis legfőbb tünetei

A mucormycosis tünetei az érintett szerv vagy szervrendszer funkciójától függnek: megkülönböztethető légúti-, agyi-, bőr-, tüdő- és emésztőszervrendszeri érintettségű forma is.

 

A mucormycosisról külön cikkben olvashat bővebben.

 

Az entomophthoromycosis jellemző tünete egy lassan növekvő, fájdalmat nem okozó, bőr alatti csomó megjelenése, amelyből rendszerint csak egy van. A csomó feletti bőrterület általában nem változik meg, ritkábban hámlik és besötétedik.

 

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a betegség bármelyik fajtájára utaló tüneteket észleli, forduljon mielőbb háziorvosához vagy kezelőorvosához.

 

A zygomycosis kiváltó okai

A betegséget a talajban és bomló növényi részekben élő, a Zygomycetes osztályba tartozó mikrogombák okozzák; ezek közé tartoznak a Mucorales és az Entomophthorales fajtájú gombák.

 

A mucormycosis általában legyengült immunrendszerű embereknél (pl. daganatos betegek) jelentkezik. Az Entomophthorales gombák egészséges embereknél is okozhatnak bőrfertőzéseket trópusi- és szubtrópusi párás területeken.

 

A zygomycosis lehetséges szövődményei

A mucormycosis kezelését mihamarabb meg kell kezdeni, különben súlyos, életveszélyes állapotot okozhat.

 

Az entomophthoromycosis a fertőzés helyéről továbbterjedhet a környező szövetekre, és maradandó deformitást okozhat, amely leggyakrabban az arcon jelenik meg.

 

A zygomycosis diagnosztizálása

A diagnózis felállítása – a tünetek értékelése mellett – az érintett szövetben kimutatható gomba azonosításával történik.

 

A zygomycosis kezelése

A mucormycosis és az entomophthoromycosis kezelése gombaellenes gyógyszerrel történik.

Az entomophthoromycosis esetenként spontán gyógyul; ellenkező esetben az érintett területet sebészi úton eltávolítják. Előfordulhat, hogy a kimetszés helyén újra megjelenik a csomó.

 

A zygomycosis megelőzése

Az érintett területeken nehéz elkerülni a gomba belégzését. A kockázati csoportokba tartozók lehetőség szerint mellőzzék a földdel kapcsolatos tevékenységeket (pl. kertészkedés), vagy csak megfelelő kesztyű és maszk használata mellett végezzék. Emellett ajánlott kerülni a penésszel fertőzött helyeket is.

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk