Miért jó aktívan pihenni?

Fáradtság? Az ellenszer nem feltétlenül az alvás, vagy a passzívan, komolyabb tevékenységek nélkül töltött idő. Nem mindegy, miből adódik a kimerültség, és bizony az aktív pihenés sokkal inkább felölthet, mint a tévé előtt vagy a vízparton való heverészés.

 

Fáradtságból is többféle létezik!

A fáradtság, kimerültség érzése számos okból fakadhat, és nem árt tisztában lenni azzal, hogy szellemi, fizikai vagy lelki fáradtságot kell-e kipihenni, esetleg az összeset együttvéve. A fizikai munka, kemény edzésterhelés vagy más fizikai tevékenységgel töltött napok, hetek, hónapok után fizikai fáradtságot érzünk. De nagyon hasonló tüneteket okozhat az érzelmi és a szellemi fáradtság is!

 

A szellemi fáradtság oka általában a hosszú ideig tartó megfeszített szellemi tevékenység, érzelmi fáradtságot pedig például a krízisekkel való megküzdés okozhat. Természetesen ezek nem válnak el élesen egymástól: gyakran együtt fordulnak elő, és a mentális fáradtság a fizikai tevékenységeket is befolyásolja, ami fordítva is igaz.

 

A fáradtság forrásától függően a pihenés módja sem feltétlenül ugyanaz. A komoly fizikai fáradtságot passzívan töltött idővel, sok alvással és csak nagyon alacsony intenzitású, könnyen végezhető mozgásokkal érdemes kipihenni. A szellemi és érzelmi fáradtság esetén azonban jobb választás az aktív pihenés: a munkával töltött hónapok után a túrázással telt nyaralás hatásosabban tölti fel az energiaraktárakat.

 

Hogyan lehet aktívan pihenni?

Sokak számára a pihenés és az aktivitás ellentétesek egymással, pedig ez nagy tévedés: a feltöltődést segíti, ha a pihenés aktivitással párosul.

 

Ez hosszabb szabadság, vagy akár egy ebédszünet idején is igaz!

 

A testmozgás szerepe

A rendszeres testmozgásnak számos pozitív hatása van a lelki- és szellemi energiaszintre. Javítja az agyi működést és a memóriát, serkenti a szorongást oldó hormonok termelődését, csökkenti a belső feszültséget, enyhíti a depresszió tüneteit. Mindenki tapasztalhatta már, hogy egy szabad levegőn tett séta során „kiszellőzik a feje”. Ilyenkor a mozgás és a más környezet is segít rendezni a gondolatokat. Éppen ezért érdemes a nyaralás ideje alatt is sportolni: úszni, túrázni, kerékpározni.

 

Megfelelő alvásminőség

A megfelelő mennyiségű és minőségű mozgás az alvást is javítja, ami hozzájárul a fáradtság csökkentéséhez. A hétköznapokban sokan nem alszanak eleget, pedig ez hosszú távon fizikai és szellemi kimerültséghez és a teljesítőképesség romlásához vezet.

 

A stressz kezelése

Az aktív kikapcsolódás segít a stressz oldásában, de ha ez nem elég, akkor relaxációs technikákat, jógát is érdemes bevetni. A tartós stressz fizikai tünetekkel is jár, ezek enyhítése a feszültség oldását is segíti. A jóga, pilates, stretching és más, izomlazító módszerek hatását kutatások igazolják.

 

Kell a társaság!

Természetesen a személyiségtől és a fáradtság forrásától is függ, hogy egy nyaralás idején körbevegyük-e magunkat sok emberrel. Az azonban biztos, hogy a családi, baráti kapcsolatok segítenek a problémákkal való megküzdésben, így a fáradtságot is oldják. Ne zárjuk el magunkat másoktól, beszéljünk a problémáinkról, és szerezzünk közös, pozitív élményeket!

 

egeszsegvonal logonngyk logo

Készült az EFOP-1.8.0-VEKOP-17-2017-00001 „Egészségügyi ellátórendszer szakmai módszertani fejlesztése” kiemelt projekt keretében.
A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg.
Az oldalt működteti: Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ
Együttműködő partner: Belügyminisztérium

Minden jog fenntartva © 2025

SSL ClassC

sz2020 also infoblokk