Minden egészségügyi ellátórendszer alapfeladata az ellátási igények és a rendelkezésre álló kapacitások térben és időben történő összehangolása, a sorrendiség elvének biztosítása. Hazánkban a várólisták vezetését az egészségügyi szolgáltatók végzik, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) felügyeletével.
A beteget a jogszabályban meghatározott módon kell várólistára helyezni. A várólistára helyezés esetén a beteget tájékoztatni kell a várakoztatás okáról és annak várható időtartamáról.
Előjegyzés járóbeteg-szakellátáson
A beteg és az orvos közötti időpont-egyeztetést nevezzük előjegyzésnek. A járóbeteg-szakellátó intézmények a finanszírozási szabályok alapján meghatározott számú beteget képesek ellátni, ezért előjegyzési rendszert működtetnek az ellátás pontos időpontjának megadásával.
Az előjegyzési időpontot személyesen, telefonon és interneten lehet kérni, amely során az alábbi adatokat kérik:
- név,
- születési dátum, hely,
- lakcím,
- TAJ-szám,
- beutaló (a beutalóköteles rendeléseken) – telefonon vagy interneten történő időpontkérés esetén a beutalón szereplő naplószámot kell megadni.
Betegfogadási lista
Ha a beteg egészségi állapota nem indokolja az azonnali ellátást, akkor a betegellátás sorrendjét szakrendelésenként, az ellátások időpontjainak megadásával határozzák meg, az ún. betegfogadási listákon. A betegek számára így tervezhetővé válnak a szakrendelői vizsgálatok, és az érkezésüket követően rövid időn belül ellátásra kerülnek.
Az előjegyzési rendszer ellenére előfordulhat, hogy várakozniuk kell, mert a „sürgős” jelzésű beutalóval érkező betegek ellátása az aznapra előjegyzett betegekkel azonos időben történik.
Intézményi várólista a fekvőbeteg-ellátásban
Hazánkban a többnyire tervezhető műtéteket a betegek a probléma megjelenésekor vehetik igénybe, amelytől eltérni csak indokolt esetben lehetséges. A betegnek lehetősége van a sorrend szerint kiadott időpontnál későbbi dátumot megjelölni.
Az intézményi várólistát a fekvőbeteg-ellátó intézményekben az alábbi ellátásokról kell vezetni:
- szürkehályog-műtétek;
- mandula-, orrmandulaműtét;
- orrmelléküreg-, proc. mastoideus műtétek;
- térd- és csípőprotézis-műtétek;
- gerincstabilizáló, gerincdeformitás-műtétek;
- gerincsérvműtétek;
- epekövesség miatti beavatkozás, feltárás;
- epekövesség miatti laparoszkópia;
- katéteres epekőoldás;
- hasfali, lágyéksérvműtét implantátum beültetésével;
- sérvműtétek (hasfali, lágyék-, köldök-, combsérv) implantátum beültetése nélkül;
- diagnosztikus szívkatéterezés, elektrofiziológiai vizsgálat;
- rádiófrekvenciás katéterabláció;
- koronária stent beültetése;
- a prosztata jóindulatú megnagyobbodásának műtétei;
- nőgyógyászati műtétek nem rosszindulatú folyamatokban.
Kötelezően várólistát kell vezetni azokról az ellátásokról is, amelyeknél az egészségügyi intézet a tartós kapacitáshiány (60 napot meghaladó várakozási idő) miatt nem tudja a beteget ellátni.
A beteget a kezelőorvosa regisztrálja a rendszerben, így felkerül a tervezett ellátást végző szolgáltató listájára. Ezzel egyidejűleg a beteg megkapja azt a személyes és titkosított azonosítót, amely segítségével követheti az ellátására vonatkozó adatokat a rendszerben.
A NEAK 2012. július 1-jétől működteti az Országos Intézményi Várólista Regisztrációs Rendszert (SOR_REND rendszer), amely teljes körű nyilvántartást vezet az ellátásra várakozókról, a listára kerülés időpontjáról, a tervezett ellátásra vonatkozó adatokkal, valamint az ellátás vagy lezárás adatairól. A nyilvántartási rendszerben minden várakozó követheti, ellenőrizheti a várakozási és előjegyzési listákat.
A beteg a várólistára vonatkozó személyes kérdéseivel elsődlegesen az ellátó intézményt keresheti. Az országos várólista és előjegyzési lista ITT érhető el.
Központi várólista
A központi várólista a nagy költségű ellátások igénybevételére váró betegek jegyzéke, továbbá a szerv, illetve vérsejtképző őssejt átültetésére váró betegek listájából áll (transzplantációs várólista), amelyet az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) vezet.
A központi, transzplantációs várólisták adatait az egyes szakmai Transzplantációs Bizottságok állítják össze az alábbi egészségügyi szolgáltatásokról:
- felnőtt csontvelő-transzplantáció,
- gyermek csontvelő-transzplantáció,
- szívtranszplantáció,
- májtranszplantáció,
- tüdőtranszplantáció,
- vesetranszplantáció,
- vese- és hasnyálmirigy-transzplantáció,
- PET,
- gamma-sugársebészet.
A központi várólista elérhetősége ITT található.
Várakozási idő
- Tényleges átlagos várakozási idő: azt mutatja meg, hogy az elmúlt időszakban átlagosan egy adott beavatkozás tekintetében ténylegesen mennyit kellett várni. A lista ITT érhető el.
- Tervezett átlagos várakozási idő: a tervezési-ütemezési helyzetet mutatja, tehát azt, hogy mikorra terveznek egy beteget megműteni. A lista ITT érhető el.
Vonatkozó jogszabályok
A várólista alapján nyújtandó ellátások körét és azok közzétételének módját az alábbi törvények és rendeletek szabályozzák:
- 1997. évi CLIV. törvény
- 1997. évi LXXXIII. törvény a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól
- 287/2006. (XII. 23.) Korm. rendelet a várólista alapján nyújtható ellátások részletes szabályairól
- 45/2006. (XII. 27.) EüM-rendelet a várólistasorrend kialakításának és az eltérés lehetőségének egészségügyi szakmai feltételeiről
- 46/2006. (XII. 13.) EüM-rendelet a várólista adatainak honlapon történő közzétételére vonatkozó szabályairól