Ahogyan ittasan vagy kábítószer-befolyásoltság alatt, úgy egyes gyógyszerek alkalmazása esetén sem szabad gépjárművet vezetni.
Vényköteles vagy akár vény nélküli szerek között is találhatunk olyanokat, amelyek befolyásolják a vezetési képességeket.
Hogyan befolyásolják a gyógyszerek a vezetést?
A biztonságos vezetéshez megfelelő látásra, tiszta gondolkodásra és gyors reakcióképességre van szükség. Minden olyan gyógyszer, amely ezeket a képességeket befolyásolja, negatív hatással lehet a vezetési képességre is.
A gyógyszerek az alábbi módokon befolyásolhatják a vezetési képességet:
- lassú reakcióidő váratlan esemény esetén;
- kiszámíthatatlan viselkedés;
- homályos látás, amely főleg este, fényszórók és közvilágítás esetében okoz problémát;
- túlzott önbizalom esetén fokozott lehet a kockázatvállalás;
- önbizalomhiány esetén a normál forgalmi szituációkat nem megfelelően reagálja le az érintett;
- remegés és szédülés az akaratlagos reakciókat befolyásolhatja.
Ha olyan gyógyszert szed, amely befolyásolja a látását, gondolkodását vagy reakcióidejét, tartózkodjon a vezetéstől! Ha nem biztos abban, hogy a szedett gyógyszerei mellett biztonságos-e vezetni, kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét.
Vannak bizonyos gyógyszer-mellékhatások, amelyek előre jelezhetik, hogy a gyógyszer befolyásolja a vezetési képességeket. Ezek az alábbiak lehetnek:
- álmosság, fáradtság;
- szédülés, émelygés vagy ájulás;
- homályos vagy kettős látás;
- remegés, bizonytalanság;
- zavartság, csökkent éberség;
- a koncentrációs képességek romlása;
- a reakcióidő romlása;
- izomgyengeség;
- szorongás vagy erős hangulatingadozások.
Amennyiben egy gyógyszer szedése mellett a fenti mellékhatásokat tapasztalja, van rá esély, hogy a vezetés a gyógyszeres befolyásoltság alatt nem biztonságos.
Gyógyszerek, amelyek befolyásolhatják a vezetési képességeket
Ha új, ismeretlen gyógyszert kezd el szedni, a vezetésre gyakorolt hatásáról kérdezzen meg szakembert, vagy olvassa el a gyógyszer betegtájékoztatóját.
Fontos tudni, hogy nemcsak vényköteles, hanem vény nélkül kapható szerek is okozhatnak olyan mellékhatást, amely a vezetési képességekre hatással van. Ilyen hatóanyagcsoportok lehetnek például az allergia esetén használt antihisztaminok vagy a megfázás- és influenzaellenes szerek (különböző forróital-porok és köhögéscsillapítók).
Olyan gyógyszerek és gyógyszercsoportok, amelyek befolyásolhatják a vezetési képességeket:
- altatók, nyugtatók, szorongáscsökkentők;
- epilepszia elleni szerek;
- bizonyos típusú antidepresszánsok;
- antipszichotikumok;
- antihisztaminok;
- opioidok;
- egyes megfázás és influenza elleni szerek.
Sok gyógyszer a szedés kezdetekor sokkal erősebb mértékben befolyásolja ezen képességeket. Ha azonban valaki hosszú időn át alkalmazza ugyanazt a hatóanyagot, a mellékhatások mérséklődnek.
Az altatók esetében fontos tudni a hatásuk időtartamát, ugyanis előfordul olyan hatóanyag, amelyet este alkalmazva reggel még befolyásolhatja a vezetési képességeket; ugyanakkor van olyan is, amely csupán az elalvást segíti, és ébredéskor már nincs hatása a szervezetre.
Természetesen egy bizonyos gyógyszer szedése nem minden esetben és nem mindenkinél befolyásolja ugyanolyan mértékben a vezetési képességeket. Ez függ az alkalmazott dózistól és az egyéni toleranciától is.
A vezetési képességek romlása szubjektív megítélést kíván. Ha azonban nem teljesen biztos abban, hogy vezetésre alkalmas állapotban van, inkább kerülje a vezetést!